БАА билан кўп қиррали ҳамкорлик истиқболлари муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 10 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси ҳукумати делегациясининг Бирлашган Араб Амирликларига ташрифи доирасида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаковнинг Бирлашган Араб Амирликларининг ҳукумат ишлари бўйича вазири Муҳаммад бин Абдуллоҳ ал-Гергави билан учрашуви бўлиб ўтди.
Учрашув давлат бошқаруви самарадорлигини ошириш ва 25 та йўналиш бўйича тегишли “йўл хариталари”ни амалга ошириш соҳасидаги кўп қиррали ҳамкорликнинг боришини ўрганишга бағишланди. Ҳозирги вақтга қадар пандемия сабабли жорий этилган чекловларга қарамай, 147та қўшма тадбирлар ўтказилиб, натижада Ўзбекистоннинг 2 мингдан ортиқ давлат хизматчилари умумий давомийлиги 34 минг соатга тенг бўлган ихтисослаштирилган тренинглар доирасида ўқитилганлиги таъкидланди.
Алоҳида ҳамкорлик дастурлари ва лойиҳаларни амалга оширишда эришилган муваффақият таъкидланди - мисол учун, жорий йилнинг 11 ноябрь куни видеоконференция орқали давлат эҳтиёжлари учун энг яхши мобил иловалар «mGov Award» танлови ғолибларини тақдирлаш маросими бўлиб ўтади. Танловда 250 дастурчилар иштирок этди ва 100дан ортиқ инновацион ишланмалар ва дастурий маҳсулотлар тақдим этилди.
Шунингдек, учрашув давомида 2019 йилда Ўзбекистонда ишини бошлаган “Бир миллион дастурчи” лойиҳаси 70 мингдан зиёд кишини қамраб олгани ва уларнинг аксарияти тегишли малакавий сертификатларни қўлга киритгани қайд этилди. Томонларнинг фикрича, мазкур лойиҳа икки томонлама ҳамкорлик доирасидаги асосий ташаббуслардан бири ҳисобланади, чунки унинг амалга оширилиши Ўзбекистонда ахборот-коммуникация технологияларини ривожлантиришни рағбатлантириш билан бир вақтнинг ўзида ёшларнинг малака ошириши ва иш билан таъминланиши масалаларини ҳал этиш имконини беради.
Шунингдек, БАА инвестиция корпорацияларини Ўзбекистон иқтисодиётининг устувор тармоқларида лойиҳаларни амалга оширишга жалб этиш орқали инвестиция соҳасидаги ҳамкорликни кенгайтириш учун имкониятлар муҳокама қилинди. Хусусан, Амирликлар инвесторларининг туризм, кўчмас мулк, қишлоқ хўжалиги ва саноат соҳасидаги давлат активларини хусусийлаштириш ва модернизация қилиш дастурида иштирок этишларининг истиқболлари кўриб чиқилди.
Мулоқот чоғида янги истиқболли йўналишларни - БААга ўзбек мева-сабзавот маҳсулотларини етказиб бериш ҳажмини ошириш орқали савдо ҳамкорлигини чуқурлаштириш, экспортга йўналтирилган йирик саноат корхоналарини яратишга қаратилган қўшма лойиҳаларни амалга ошириш, туризмни ривожлантириш ва Ўзбекистонда Исломий молиялаштириш механизмларини жорий этишни қамраб олиш орқали икки томонлама ҳамкорлик дастурини кенгайтириш бўйича ҳам кейинги қадамлар келишиб олинди.
Пандемия даврида соғлиқни сақлаш соҳасида ўзаро алоқалар ва аҳоли саломатлигини муҳофаза қилишни таъминлаш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди - Амирликлар томони БААнинг етакчи ихтисослашган компанияларини Ўзбекистоннинг тиббиёт муассасаларини бошқариш самарадорлигини ошириш бўйича ишларга жалб қилишга кўмаклашишга тайёрлигини билдирди.
Учрашув якунида жорий йил оҳиригача ҳукумат ишлари бўйича вазир Муҳаммад бин Абдуллоҳ ал-Гергави бошчилигидаги Амирликлар делегациясининг Ўзбекистонга ташрифини ташкил этиш тўғрисида келишувга эришилди.

Обсуждены перспективы многопланового сотрудничества с ОАЭ
10 ноября текущего года в рамках визита правительственной делегации Республики Узбекистан в Объединенные Арабские Эмираты состоялась встреча заместителя Премьер-министра ­– министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова с министром по делам правительства Объединенных Арабских Эмиратов Мохаммадом бин Абдуллой аль-Гергави.
Встреча была посвящена изучению хода многопланового сотрудничества в сфере повышения эффективности государственного управления и реализации соответствующих «дорожных карт» по 25 направлениям.  Отмечено, что по состоянию на текущий момент, несмотря на ограничения, вызванные пандемией, было проведено 147 совместных мероприятий, в результате чего более 2 тысяч государственных служащих Узбекистана прошли обучение в рамках профильных тренингов общей продолжительностью 34 тысячи часов.
Подчеркнут успех, достигнутый в реализации отдельных программ сотрудничества и проектов, так, 11 ноября текущего года посредством видеоконференции будет проводиться церемония награждения финалистов конкурса на разработку лучшего мобильного приложения для государственных нужд «mGov Award», в котором приняли участие порядка 250 программистов, представившие более 100 инновационных разработок и программных продуктов в сфере государственных услуг.
Также отмечено, что запущенный в Узбекистане в 2019 году проект «Один миллион программистов» по состоянию на текущий момент охватил уже более 70 тысяч человек, многие из которых уже получили соответствующие сертификаты о квалификации. По мнению сторон, данный проект является одним из ключевых инициатив в рамках двустороннего сотрудничества, так как, стимулируя развитие в Узбекистане сферы информационно-коммуникационных технологий, его реализация параллельно позволяет решить вопросы квалификации и трудоустройства молодежи.
Также были обсуждены возможности для расширения сотрудничества в инвестиционной сфере путем привлечения инвестиционных корпораций ОАЭ к реализации проектов в приоритетных отраслях экономики Узбекистана. В частности, были рассмотрены перспективы участия эмиратских инвесторов в программе приватизации и модернизации государственных активов в сфере туризма, недвижимости, сельского хозяйства и промышленности.
В ходе диалога были также согласованы дальнейшие шаги по расширению программы двустороннего сотрудничества путем охвата новых перспективных направлений – углубление торгового партнерства путем наращивания объемов поставок узбекской плодоовощной продукции в ОАЭ, реализация совместных проектов, направленных на создание крупных экспортоориентированных промышленных предприятий, развитие туризма и внедрение механизмов исламского финансирования в Узбекистане.
Отдельное внимание было уделено вопросам взаимодействия в сфере здравоохранения и обеспечения защиты здоровья населения в период пандемии – эмиратская сторона выразила готовность оказать содействие в привлечении ведущих профильных компаний ОАЭ к работе по повышению эффективности управления медицинскими учреждениями в Узбекистане.
По итогам встречи была достигнута договоренность об организации визита эмиратской делегации во главе с министром по делам правительства Мохаммадом бин Абдуллой аль-Гергави в Узбекистан до конца текущего года.