Бирлашган Араб Амирликлари Бош вазирининг ўринбосари билан учрашув бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 9 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси ҳукумати делегациясининг Бирлашган Араб Амирликларига ташрифи доирасида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаковнинг Бирлашган Араб Амирликлари Бош вазирининг ўринбосари, Президент ишлари бўйича вазири Шайх Мансур бин Зоид ал-Наҳайён билан учрашуви бўлиб ўтди.
Учрашувда қўшма лойиҳаларни амалга оширишнинг бугунги ҳолати, шунингдек, икки мамлакат ўртасидаги савдо-иқтисодий ва инвестициявий соҳалардаги шерикликни янада кенгайтириш истиқболлари муҳокама қилинди.
Энергетика, соғлиқни сақлаш ва инфратузилмани ривожлантириш соҳаларида кенг кўламли лойиҳаларни амалга оширишда эришилган ютуқлар ижобий баҳоланди. Шу билан бирга, томонлар қишлоқ хўжалиги, телекоммуникациялар, соғлиқни сақлаш, туризм, қурилиш материаллари ишлаб чиқариш ва молиявий хизматлар соҳаларида янги қўшма лойиҳаларни амалга ошириш орқали ҳамкорликни янада кенгайтириш учун катта имкониятлар мавжудлигини қайд этди.
Шунингдек, томонлар амалга оширилаётган лойиҳа ва ташаббусларни жорий этишни жадаллаштириш бўйича кейинги қадамларни белгиладилар ва ҳар бир йўналиш бўйича икки томонлама ҳамкорлик қилиш алгоритмларини келишиб олдилар.
"Abu-Dhabi Uzbek Investment" Ўзбекистон-Амирликлар инвестиция компанияси фаолияти ҳамда уни, хусусан, Ўзбекистон тижорат банклари орқали компания томонидан кичик ва ўрта бизнесни қўллаб-қувватлаш дастурини молиялаштириш ҳажмларини ошириш эвазига кенгайтириш имкониятлари кўриб чиқилди.
Томонлар Ўзбекистонда давлат активлари ва давлат улушига эга корхоналарни хусусийлаштириш, жумладан, тижорат банкларини хусусийлаштиришга инвестиция киритиш дастурида иштирок этиш мақсадида Амирликлар инвесторларини жалб қилиш учун улкан салоҳият мавжудлигини эътироф этдилар.
Учрашув давомида Ўзбекистонда қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етиштириш ва уни кейинчалик БААда сотиш бўйича лойиҳаларни биргаликда ишлаб чиқиш ташаббуси юзасидан келишиб олинди, бунинг учун стандартлаштириш ва сертификатлаш, лабораториялар ва логистика қувватларидан иборат тегишли инфратузилмани яратиш борасида амалий тадбирлар белгиланди.
Бундан ташқари, Амирликлар томони энергетика, банк иши, қишлоқ хўжалиги ва тоғ-кончилик соҳаларида қўшма инвестициявий лойиҳаларига устуворлик беришни таклиф қилди.
Учрашув якунида янги йўналишларда аниқ лойиҳалар устида пухта ишлаш учун алоҳида қўшма ишчи гуруҳлар тузиш бўйича келишувга эришилди.

Состоялась встреча с заместителем Премьер-министра Объединенных Арабских Эмиратов
9 ноября текущего года в рамках визита правительственной делегации Республики Узбекистан в Объединенные Арабские Эмираты состоялась встреча заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова с заместителем Премьер-министра, министром по делам Президента Объединенных Арабских Эмиратов Шейхом Мансуром бин Зайедом аль-Нахайяном.
В ходе встречи был обсужден текущий статус реализации совместных проектов, а также перспективы дальнейшего расширения партнерства между двумя государствами в торгово-экономической и инвестиционной сферах.
Положительно оценен прогресс, достигнутый в реализации масштабных проектов в областях энергетики, здравоохранения и развития инфраструктуры. При этом стороны отметили широкие возможности для дальнейшего расширения сотрудничества за счёт реализации новых совместных проектов в сферах сельского хозяйства, телекоммуникаций, здравоохранения, туризма, производства строительных материалов и финансовых услуг.
Также были намечены дальнейшие шаги по ускорению имплементации реализуемых проектов и инициатив и согласованы алгоритмы двустороннего взаимодействия по каждому направлению.
Рассмотрена деятельность узбекско-эмиратской инвестиционной компании «Abu-Dhabi Uzbek Investment», а также возможности для ее расширения, в частности, за счет увеличения объемов финансирования программы поддержки малого и среднего бизнеса в Узбекистане через узбекские коммерческие банки.
Стороны признали значительный потенциал для привлечения эмиратских инвесторов к участию в программе приватизации государственных активов и предприятий с государственной долей, в том числе к инвестированию в приватизацию коммерческих банков Узбекистана.
Была согласована инициатива по совместной разработке проектов по выращиванию сельскохозяйственной продукции в Узбекистане и с последующей ее реализацией в ОАЭ, для чего были намечены практические шаги по созданию соответствующей инфраструктуры стандартизации и сертификации, лабораторий и логистических мощностей.
Помимо этого, эмиратской стороной было предложено приоритиризировать совместные инвестиционные проекты в сферах энергетики, банковского дела, сельского хозяйства, горнодобывающей отрасли.
По итогам встречи была достигнута договоренность о создании отдельных совместных рабочих групп для тщательной проработки конкретных проектов по новым направлениям.