Хоразм вилоятини ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришнинг долзарб масалалари ва Республикада экспорт фаолиятини кучайтириш чора-тадбирлари муҳокама қилинди
2020-11-09 | Иқтисодиёт
I. Жорий йилнинг 7-8 ноябрь кунлари Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари С.Умурзаков раҳбарлигида экспорт ва инвестицияларни ривожлантириш масалалари бўйича Ҳукумат комиссияси вазирликлар, идоралар, саноат бирлашмалари, тижорат банклари, маҳаллий ҳокимият ва Ўзбекистон Республикасининг чет элдаги дипломатик ваколатхоналар раҳбарларини жалб этган ҳолда вилоятни комплекс ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришни рағбатлантириш ва тадбиркорлар ва экспортчиларга манзилли ёрдам кўрсатиш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан шу йилнинг март ойида Хоразм вилоятига амалга оширган ташрифи давомида берилган топшириқлар ҳамда жорий йилнинг август ойида Ҳукумат комиссиясининг ҳудудга амалга оширган ташрифи чоғида белгиланган тадбирларнинг амалга оширилишини ўрганиш бўйича ишларни олиб борди.
Тегишли вазирликлар, идоралар ва маҳаллий ҳокимият органлари томонидан кўрилаётган самарали чора-тадбирлар туфайли у ёки бу сабабларга кўра фаолиятини тўхтатган, ишлаб чиқариш ва экспорт ҳажмини камайтирган ёки тўлиқ қувват билан ишламаётган 86та саноат корхонасининг муаммоли масалалари ҳал этилганлиги аниқланди.
Ҳудудий инвестиция дастури доирасида инвестициявий лойиҳаларни амалга оширишни қўллаб-қувватлаш борасидаги ишлар самарадорлиги таҳлил қилинди - жорий йилнинг 1 ноябрь ҳолатига 2,5 трлн сўмлик 1105та инвестициявий лойиҳалари амалга оширилиб, 5000дан ортиқ иш ўринлари яратилди. “Ўзсаноатқурилишбанк”, “Ўзмиллийбанк” ва “Асакабанк” тижорат банклари томонидан ташкил этилган “Khorezm Invest Project” инвестиция компанияси томонидан ишлаб чиқилган лойиҳавий таклифлари ўрганиб чиқилиб, уларнинг амалий ижросини жадаллаштириш бўйича топшириқлар берилди.
Вилоятда 18та илмий-саноат кластерларини ташкил этиш бўйича топшириқнинг амалга оширилиши ўрганилди. Кластерларнинг ишга туширилиши йилига 68,8 млн доллар миқдорида экспортбоп маҳсулот ишлаб чиқаришни таъминлаш, бюджетга тушумларни йилига 83,1 миллиард сўмга ошириш, шунингдек, 1250 янги иш ўрни яратиш имконини беради. Бу йўналишда эришилган ютуқлар қайд этилиб, ушбу кластерларнинг ўз вақтида ишга туширилишини таъминлаш бўйича амалий чора-тадбирлар белгилаб олинди.
Вилоятда ишга туширилиши режалаштирилган 91та инвестиция лойиҳасини амалга оширишни жадаллаштириш орқали маҳаллийлаштириш суръатларини ошириш бўйича қўшимча кўрсатмалар берилди. Объектларни ишга тушириш натижасида импорт ўрнини босувчи маҳсулотлар ишлаб чиқариш ҳажмини 1,8 трлн сўмга кўпайтиришга эришилади.
“Хазорасп” эркин иқтисодий зонаси ва вилоятда фаолият кўрсатаётган 6та кичик саноат зоналар фаолиятининг самарадорлигини ошириш бўйича амалга оширилган чора-тадбирлар алоҳида тартибда кўриб чиқилди. Айни пайтда ушбу зоналарда умумий қиймати 370 млрд сўмлик 56та лойиҳа ишга туширилган бўлиб, 2020-2021 йиллар мобайнида умумий қиймати 3,3 трлн сўмлик 93та лойиҳа фойдаланишга топширилиши режалаштирилганлиги қайд этилди. Ушбу зоналарни зарур муҳандислик инфратузилмаси ва коммуникациялар билан таъминлаш борасида тегишли чора-тадбирларни ўз вақтида кўриш бўйича кўрсатмалар берилди.
Йиғилиш давомида 2021 йилда ялпи ҳудудий маҳсулотда саноат улушини ошириш, янги иш ўринлари яратиш, экспорт салоҳиятини оширишга урғу берган ҳолда Хоразм вилоятини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш мақсадида манзилли дастурни шакллантириш бўйича чора-тадбирлар муҳокама қилинди.
II. Шунингдек, олиб борилган иш жараёнида вазирликлар, идоралар, тармоқ бирлашмалари, Ўзбекистон Республикасининг хориждаги дипломатик ваколатхоналари, тижорат банклари ҳамда вилоятлар, Қорақалпоғистон Республикаси ва Тошкент шаҳар ижро ҳокимияти органлари раҳбарлари иштирокида видеоконференция шаклида экспорт фаолиятининг бугунги ҳолати кўриб чиқилди ва жорий йил натижалари бўйича максимал кўрсаткичларга эришиш мақсадида экспортнинг жадал ўсишини таъминлаш бўйича биринчи даражали вазифалар муҳокама қилинди.
Бу вазифаларни амалга ошириш учун масъул раҳбарлар экспорт фаолиятини кучайтириш мақсадида барча мавжуд ресурсларни сафарбар этиш, қўшимча имкониятларни аниқлаш учун бор кучларини жамлаш, шунингдек, тадбиркорлардан келаётган барча сўровларга зудлик билан жавоб бериш ва аниқланаётган муаммоларни самарали ҳал қилиш учун корхоналарга чиқиш орқали экспортчилар билан бевосита ишлашга алоҳида эътибор беришлари зарурлиги таъкидланди.
Видеоконференция давомида тармоқ ва ҳудудлар кесимида жорий экспорт кўрсаткичлари ва тизимли муаммолар тўғрисида ҳисоботлар тақдим этилди ҳамда уларни бартараф этиш бўйича аниқ таклифлар берилди.
Масъул раҳбарларга аниқ экспорт қилувчи корхоналар, ишлаб чиқарилаётган ва ортилаётган, экспортга йўналтирилган маҳсулотлар ассортименти ва ҳажмини шунингдек, аниқланган масалаларни ҳал этиш бўйича чораларни кўрсатган ҳолда экспорт ҳажмини ошириш бўйича биринчи даражали чора-тадбирлар режаларини ишлаб чиқиш топширилди.
Экспорт қилувчи корхоналарни газ ва электр энергияси билан узлуксиз таъминлаш, илгари тўланган қўшилган қиймат солиғи суммаларини тезлаштирилган тартибда қайтаришда самарали ёрдам кўрсатиш, жумладан, тадбиркорларга ушбу механизмдан фойдаланиш йўлларини тушунтириш учун махсус тренинглар ташкил этиш юзасидан амалий чора-тадбирлар кўришнинг зарурлиги таъкидланди.
Амалдаги экспорт шартномалари бўйича дебитор қарзларни ундириш ва ташқи бозорлар коньюктурасини пухта таҳлил қилиш орқали янги хорижий буюртмачиларни жалб этишда ёрдам беришни назарда тутган ҳолда экспорт қилувчиларнинг масалаларини ҳал қилиш бўйича ишларни фаоллаштиришлари зарур бўлган Ташқи ишлар вазирлиги раҳбарияти ва Ўзбекистоннинг чет элдаги дипломатик ваколатхоналари раҳбарларига алоҳида кўрсатмалар берилди.
Йиғилишда берилган топшириқларнинг сифатли ва ўз вақтида бажарилиши устидан доимий равишда назоратни олиб бориш Бош прокуратура зиммасига юклатилди.

Обсуждены актуальные вопросы социально-экономического развития Хорезмской области и меры по активизации экспортной деятельности в Республике
I. 7-8 ноября текущего года Правительственная комиссия по вопросам развития экспорта и инвестиций под руководством заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзакова, с привлечением руководителей министерств, ведомств, отраслевых объединений, коммерческих банков, органов местной власти и дипломатических представительств Республики Узбекистан за рубежом провела работу по изучению хода реализации поручений, данных в ходе визита Президента Республики Узбекистан в Хорезмскую область в марте текущего года и мероприятий, намеченных в ходе визита Правительственной комиссии в регион в августе текущего года, направленных на стимулирование комплексного социально-экономического развития и оказание адресной поддержки предпринимателям и экспортерам региона.
Было установлено, что благодаря действенным мерам, предпринятым соответствующими министерствами, ведомствами и органами местной власти были решены проблемные вопросы 86 промышленных предприятий, которые по тем или иным причинам не функционировали, снизили объемы производства и экспорта или работали не на полную мощность.
Проанализирована эффективность работы по оказанию поддержки в реализации инвестиционных проектов в рамках региональной инвестиционной программы ­– по состоянию на 1 ноября текущего года реализовано 1 105 инвестиционных проектов на сумму 2,5 трлн сумов, за счет чего было создано более 5 тысяч рабочих мест. Изучены проектные предложения, разработанные инвестиционной компанией «Khorezm Invest Project», учреждённой коммерческими банками «Узпромстройбанк», «Узмиллийбанк» и «Асакабанк», и даны поручения по ускорению практической реализации данных проектов.
Изучен ход выполнения поручения по созданию в области 18 научно-промышленных кластеров, запуск которых позволит обеспечить выпуск экспортоориентированной продукции на сумму 68,8 млн долларов в год, увеличить объем поступлений в бюджет на 83,1 млрд сумов в год, а также создать 1250 новых рабочих мест – отмечен достигнутый прогресс и определены практические меры по обеспечению своевременного ввода в эксплуатацию данных кластеров.
Даны дополнительные поручения по повышению темпов локализации, в частности­, за счет ускорения имплементации запланированного к реализации 91 инвестиционного проекта, запуск которых позволит увеличить выпуск импортозамещающей продукции на сумму 1,8 трлн сумов.
В отдельном порядке были рассмотрены предпринятые меры по повышению эффективности деятельности свободной экономической зоны «Хазорасп» и 6 малых промышленных зон, действующих в области. Отмечено, что в настоящий момент в данных зонах запущено 56 проектов на сумму 370 млрд сумов, а в период 2020-2021 годов планируется осуществить ввод в эксплуатацию в общей сложности 93 проектов на сумму 3,3 трлн сумов. Были даны указания по своевременному принятию мер по обеспечению данных зон необходимой инженерной инфраструктурой и коммуникациями.
В ходе совещания были обсуждены меры по формированию адресной программы социально-экономического развития Хорезмской области в 2021 году с акцентом на увеличение доли промышленности в валовом региональном продукте, создание новых рабочих мест, повышение экспортного потенциала.
II. Также в ходе работы в формате видеоконференции при участии руководителей министерств, ведомств, отраслевых объединений, дипломатических представительств Республики Узбекистан за рубежом, коммерческих банков, а также органов исполнительной власти областей, Республики Каракалпакстан и г.Ташкента были рассмотрены текущее состояние экспортной деятельности и обсуждены первоочередные задачи по обеспечению ускоренного роста экспорта с целью достижения максимальных показателей по итогам текущего года.
Было подчеркнуто, что для выполнения поставленной задачи ответственным руководителям необходимо сконцентрировать усилия для мобилизации имеющихся ресурсов и выявления дополнительных возможностей для активизации экспортной деятельности, а также уделить особое внимание непосредственной работе с экспортерами с выездом на предприятия в целях оперативного реагирования на поступающие запросы и эффективного решения имеющихся проблем.
В ходе видеоконференции были представлены отчеты о текущих показателях экспорта и системных проблемах в разрезе отраслей и регионов, а также изложены конкретные предложения по их устранению.
Ответственным руководителям было поручено разработать планы первоочередных мероприятий по наращиванию объемов экспорта с указанием конкретных предприятий-экспортеров, ассортимента и объемов производимой и отгружаемой экспортоориентированной продукции, а также мер по решению выявленных вопросов.
Подчеркнута необходимость принятия конкретных практических мер по бесперебойному снабжению предприятий-экспортеров газом и электроэнергией, оказания эффективного содействия в ускоренном возврате ранее выплаченных сумм налога на добавленную стоимость, в том числе путем организации специальных тренингов для разъяснения предпринимателям принципа работы данного механизма.
Отдельные поручения были даны руководству Министерства иностранных дел и главам дипломатических представительств Узбекистана за рубежом, которые должны будут активизировать работу по решению вопросов экспортеров, имея в виду содействие в возврате дебиторских задолженностей по текущим экспортным контрактам и привлечении новых зарубежных заказчиков путем тщательного анализа текущей конъюнктуры внешних рынков.
Осуществление контроля за качественным и своевременным исполнением поручений на постоянной основе возложено на Генеральную прокуратуру.