Ўзбекистондаги Америка савдо палатасининг Президенти билан музокаралар бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 5 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаковнинг Америка савдо палатасининг Ўзбекистондаги Президенти (AmCham) Х.Миндерхуд билан учрашуви бўлиб ўтди.
Маълумот учун: Ўзбекистондаги Америка савдо палатаси - 1997 йилда Ўзбекистонда яшаётган ва фаолият кўрсатаётган хорижий бизнес вакиллари томонидан ташкил этилган нотижорат мустақил уюшма бўлиб, у АҚШ, Европа ва Осиё Тинч океани минтақасидан компания раҳбарларини ўзида бирлаштиради.
Учрашув чоғида пандемия шароитларида мамлакатда лойиҳаларни амалга ошириб келаётган ва ўз фаолиятини олиб бораётган хорижий инвесторлар ва тадбиркорларни қўллаб-қувватлаш билан боғлиқ масалалар муҳокама қилинди.
Томонлар инвестицияларни жалб этиш ва тадбиркорликни, жумладан, хорижий инвестициялар иштирокида ривожлантиришнинг муҳим омили сифатида давлат ва хусусий сектор ўртасида доимий ва самарали мулоқотни таъминлаш муҳимлигини таъкидладилар. Шунингдек, ҳар қандай мамлакатда инвестициявий муҳитнинг асосий таркибий қисми давлат томонидан глобал иқтисодий беқарорлик шароитида тадбиркорларни қўллаб-қувватлашга қаратилаётган эътибор эканлиги алоҳида таъкидланди.
Шу муносабат билан, хорижий ишбилармонлар ҳамжамияти вакилларини пандемия шароитида бизнесни давлат томонидан қўллаб-қувватлашнинг жорий этилган механизмлари ҳақида кенг хабардор қилишга, шунингдек, Ўзбекистонда фаолият кўрсатаётган хорижий инвесторларга амалий ёрдам беришга қаратилган Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳамда Америка савдо палатаси ўртасидаги амалий ҳамкорлигининг истиқболлари кўриб чиқилди.
Учрашув якунлари бўйича COVID-19 пандемиясининг иқтисодий оқибатларини минималлаштириш ва мамлакатдаги хорижий корхоналар фаолиятини рағбатлантириш бўйича Республика Ҳукумати томонидан кўрилаётган чора-тадбирлар ҳақида АҚШ ва бошқа мамлакатлар компанияларини хабардор қилиш мақсадида биргаликда веб-анжуман ташкил этиш тўғрисида келишувга эришилди.

Состоялись переговоры с Президентом Американской торговой палаты в Узбекистане
5 ноября текущего года состоялась встреча заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова с Президентом Американской торговой палаты в Узбекистане (AmCham) Х.Миндерхудом.
Справочно: Американская торговая палата в Узбекистане – некоммерческая независимая ассоциация, основанная в 1997 году представителями иностранного бизнеса, проживающими и ведущими свою деятельность в Узбекистане, и объединяющая руководителей компаний из США, Европы и Азиатско-Тихоокеанского региона.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, связанные с поддержкой в условиях пандемии иностранных инвесторов и предпринимателей, реализующих проекты и ведущих свою деятельность в стране.
Стороны отметили важность обеспечения постоянного и эффективного диалога между государством и частным сектором, как важнейшего фактора для привлечения инвестиций и развития предпринимательства, в том числе с участием иностранного капитала. Также подчеркнуто, что ключевым компонентом инвестиционного климата в любой стране является внимание, уделяемое государством, к вопросам поддержки предпринимателей в условиях глобальной экономической нестабильности.
В связи с этим, были рассмотрены перспективы практического взаимодействия Министерства инвестиций и внешней торговли с Американской торговой палатой, нацеленного на широкое информирование представителей иностранного бизнес-сообщества о существующих механизмах государственной поддержки бизнеса в условия пандемии, а также на оказание практической поддержки зарубежным инвесторам, ведущим свою деятельность в Узбекистане.
По итогам встречи была достигнута договоренность о совместной организации веб-семинара для информирования компаний США и других стран о мерах, предпринимаемых Правительством Республики для минимизации экономических последствий пандемии COVID-19 и стимулированию активности иностранного бизнеса в стране.