Ўзбекистон Республикасида медиация институтини ривожлантириш бўйича Европа тикланиш ва тараққиёт банки вакиллари билан онлайн учрашув ўтказилди
2020-11-05 | Жамият
Адлия вазирлиги, Юристлар малакасини ошириш маркази (ЮМОМ), Тошкент давлат юридик университети ҳузуридаги Тошкент медиация маркази (ТММ) ҳамда Европа тикланиш ва тараққиёт банки (ЕТТБ) ўртасида видеконференцалоқа орқали учрашув ўтказилиб, Ўзбекистонда медиация институтини ривожлантиришда ЕТТБнинг беғараз кўмагини жалб қилиш масалалари муҳокама қилинди.
ЮМОМ ва ТММ вакиллари томонидан марказлар фаолияти, уларга юклатилган вазифалар ҳамда Ўзбекистондаги медиация институтини ривожлантиришдаги роллари ёритиб берилди.
Ўзбекистон томони медиация бўйича тренерларни ва медиаторларни тайёрлашда хорижий экспертларни жалб қилиш, улар учун ўқув дастурларини ишлаб чиқиш, медиаторлик соҳасидаги энг илғор амалиётларга эга хорижий давлатларга ўқув ташрифларини ташкил этиш ҳамда Ўзбекистонда медиация институтини ривожлантириш концепциясини ишлаб чиқишда ЕТТБнинг техник ва эксперт ёрдами мухимлиги таъкидланди.
ЕТТБнинг ҳуқуқий ислоҳотлар лойиҳалари бўйича техник ёрдам кўрсатиш жамоаси ва юридик бўлим ходими Вероника Брадаутану низоларни муқобил ҳал қилиш соҳасида Ўзбекистонда олиб борилаётган ислоҳотларни юқори баҳолаб, медиация институтини ривожлантиришда ЕТТБ техник ва экперт ёрдам кўрсатишга тайёрлигини билдирди.
Музокаралар якунида томонлар Ўзбекистонда медиаторлик фаолиятини ривожлантиришда Адлия вазирлиги ва ЕТТБ ўртасида ҳамкорлик бўйича тадбирлар дастурини ишлаб чиқиш ва шу йилдан бошлаб дастурни амалга оширишни бошлашга келишиб олдилар.
Маълумот учун: Ўзбекистон Республикасининг “Медиация тўғрисида”ги қонунига асосан Адлия вазирлиги медиация институтини мувофиқлаштирувчи орган сифатида профессионал асосдаги медиатор фаолиятини амалга ошириш бўйича махсус ўқув курслари дастурини тасдиқлайди, медиаторларни ўқитади ва малакасини оширади, медиаторлар реестри юритади.

Состоялась онлайн-встреча по вопросам развития медиации в Республике Узбекистан с представителями Европейского банка реконструкции и развития
2020-11-05 | Общество
Представители Министерства юстиции, Центра повышения квалификации юристов (ЦПКЮ), Ташкентского центра медиации (TЦM) при Ташкентском государственном юридическом университете и Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) провели встречу в формате видеоконференции, обсудили аспекты привлечения безвозмездной помощи ЕБРР для развития в Узбекистане института медиации.
Представители ЦПКЮ и ТЦМ проинформировали о деятельности центров, возложенных на них задачах и их роли в развитии института медиации в Узбекистане.
Узбекская сторона подчеркнула важность технической и экспертной помощи ЕБРР в привлечении иностранных экспертов для подготовки тренеров и медиаторов, разработке программ обучения, организации ознакомительных визитов в зарубежные страны с лучшими практиками в области медиации и разработке концепции развития института медиации в Узбекистане.
Вероника Брадаутану из группы технической поддержки проектов по правовым реформам и сотрудник юридического отдела ЕБРР дала высокую оценку правовым преобразованиям в Узбекистане, в том числе в области альтернативного разрешения споров, отметила готовность ЕБРР оказать техническую помощь и экспертную поддержку в развитии института медиации.
По итогам переговоров стороны договорились разработать программу мероприятий по сотрудничеству между Министерством юстиции и ЕБРР по развитию деятельности медиаторов и приступить к ее реализации уже в этом году.
Для сведения: В соответствии с Законом Республики Узбекистан «О медиации» Министерство юстиции как координирующий орган института медиации утверждает программу специальных курсов подготовки профессиональных медиаторов, обучает и переквалифицирует медиаторов, ведет реестр медиаторов.