АҚШ савдо вакиллиги идораси Ўзбекистонга нисбатан GSP (умумий имтиёзлар тизими) мониторингни бекор қилинишини эълон қилди
2020 йил 30 октябрдаги AҚШ савдо вакиллиги идораси (USTR)нинг расмий баёнотига кўра, Ўзбекистон учун GSP (GSP - Generalized System of Preferences) мониторинги тугатилганлиги маълум қилинди.
“Халқаро Меҳнат Ташкилотининг текширувларига кўра, Ўзбекистонда пахта теримида болалар меҳнатидан мутлақо фойдаланилмаётганлиги ва сўнгги 5 йил давомида мажбурий меҳнатнинг камайиб бораётганлиги қайд этилган. Ҳукумат томонидан мажбурий меҳнат учун жиноий жавобгарлик жорий этилди ва пахта етиштириш квоталарини бекор қилди, шу жумладан, теримчиларнинг иш ҳақлари оширилди ва шу орқали кўнгилли теримчилар сони сезиларли даражада ортди. Пахта теримида мажбурий меҳнатга барҳам бериш борасида АҚШ ва Ўзбекистон Ҳукуматлари эришилган ютуқларни янада ривожлантириш мақсадида ўзаро ҳамкорликни давом эттиради”, – дейилади баёнотда.
Умумий имтиёзлар тизими – бу 1974 йилда қабул қилинган Савдо тўғрисидаги қонунга мувофиқ ривожланаётган мамлакатлардан АҚШга импорт қилишда товарларни божсиз киритиш режими ҳисобланади. 1994 йилда Ўзбекистонга GSP бенефициари мақоми берилган.
Ўзбекистоннинг GSP стандартларига мувофиқлиги тўғрисида охирги жамоат эшитувлари 2020 йил 30 январда AҚШ Савдо вакиллиги идорасида (Вашингтон ш.) бўлиб ўтган. Мазкур тадбирда Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазири Нозим Хусанов бошчилигидаги Ўзбекистон делегацияси томонидан мажбурий меҳнатни бартараф этиш бўйича амалга оширилган чоралар тўғрисида батафсил маълумот берилган. Хусусан, Халқаро меҳнат ташкилотининг (ХМТ) конвенциялари ратификация қилиниб, меҳнат инспекторлари сони кўпайтирилди, самарали қайта алоқа тизими жорий этилди. Шу билан бирга янги институционал тузилмалар (Одам савдоси ва мажбурий меҳнатга қарши кураш бўйича Миллий комиссия ва Миллий маърузачи) яратилди, мажбурий меҳнат учун маъмурий жавобгарлик кучайтирилиб, жиноий жавобгарлик жорий этилди. Пахта теримини мустақил равишда мониторинг қилиш имкониятлари яратиб берилди, халқаро тузилмалар, нодавлат нотижорат ташкилотлари, фуқаролик жамияти институтлари ва ОАВ билан ўзаро алоқалар тўлиқ таъминланди.
Жорий йилнинг 25 июнь куни AҚШ давлат котиби Майк Помпео AҚШ Давлат департаментининг одам савдосини мониторинг қилиш ва унга қарши курашиш бюроси томонидан ҳар йили тайёрланадиган “Одам савдоси” тўғрисидаги ҳисоботни тақдим этди. Унда мамлакатимиздаги ижобий ўзгаришлар ва Ҳукумат томонидан вазиятни ижобий тарафга ўзгартириш бўйича кўрилган чоралар акс эттирилди. “Бу муаммони ҳал қилишда Ўзбекистоннинг жиддий саъй-ҳаракатлари минтақадаги бошқа давлатлар учун янги стандартларни белгилаб бермоқда”, – дея таъкидлади Майк Помпео.
Ўзбекистонга нисбатан GSP мониторингининг бекор қилиниши пахтани қайта ишлаш, тўқимачилик, енгил, чарм-пойабзал, аграр ва бошқа саноат соҳаларида экспорт салоҳиятини кенгайиши учун янги истиқболларни шакллантириб, мамлакатимизнинг ивестицион имкониятларни ўсиши, ташқи савдо айланмасини кўпайиши ва янги иш ўринларини яратилишига, шунингдек, АҚШ билан Ўзбекистон ўртасидаги ўзаро манфаатли ҳамкорликни ривожлантиришда ҳизмат қилади.

Офис торгового представителя США объявил о закрытии проверок соответствия требованиям GSP (Генеральная система преференций) по отношению к Узбекистану
30 октября 2020 года Офис Торгового представителя США опубликовал официальное заявление, в котором сообщается о закрытии проверок соответствия критериям Генеральной системы преференций (GSP - Generalized System of Preferences) для Узбекистана.
«Программа мониторинга МОТ не обнаружила систематического использования детского труда при сборе хлопка и отметила продолжающееся сокращение принудительного труда взрослых пятый год подряд. Правительство ввело уголовную ответственность за использование принудительного труда взрослых и отменило квоты на производство хлопка, значительно повысило ставку заработной платы сборщиков, тем самым заметно увеличив число добровольных сборщиков. США будут продолжать взаимодействовать с Правительством Узбекистана в целях дальнейшего прогресса в искоренении принудительного труда при сборе хлопка», - говорится в заявлении.
Генеральная система преференций (GSP) – это режим беспошлинного ввоза товаров
в США, устанавливаемый согласно Закону о торговле от 1974г. в отношении импорта из развивающихся стран. Узбекистану статус бенефициара GSP был предоставлен в 1994 г.
Последние общественные слушания относительно соответствия Узбекистана требованиям GSP в Офисе Торгового представителя США (г. Вашингтон) состоялись 30 января т.г. Делегацией, во главе с Министром занятости и трудовых отношений Н.Хусановым, была представлена полная информация о мерах, направленных на искоренение принудительного труда. В частности, ратифицированы конвенции Международной организации труда (МОТ), увеличена численность инспекторов по труду, внедрена эффективная система обратной связи, обеспечен доступ для независимого мониторинга сбора хлопка, активное взаимодействие с институтами гражданского общества, международными организациями и СМИ, созданы новые институциональные структуры (Национальная комиссия и институт Национального докладчика по противодействию торговле людьми и принудительному труду), ужесточена административная и внедрена уголовная ответственность за принудительный труд.
Напомним, что 25 июня т.г. Госсекретарь США Майк Помпео представил результаты ежегодного доклада Управления Госдепартамента США по мониторингу и борьбе с торговлей людьми. В нем отмечены позитивные изменения в стране и меры правительства по изменению ситуации. «Значительные усилия Узбекистана по решению этой проблемы устанавливают новые стандарты для других стран региона», - сказал Майк Помпео в ходе той презентации.
Закрытие проверок соответствия требованиям GSP по отношению к Узбекистану формирует благоприятные перспективы для расширения экспортного потенциала по переработке хлопка, текстильной, легкой, обувной, кожевенной, аграрной и других отраслей промышленности, повышения инвестиционной привлекательности, возрастания внешнеторгового оборота нашей страны и создания новых рабочих мест в частности, а в целом, способствует развитию дальнейшего взаимовыгодного сотрудничества между США и Узбекистаном.