«Serba Dinamik Group Berhad» компания раҳбарияти билан музокаралар бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 3 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаковнинг «Serba Dinamik Group Berhad» (Малайзия) компанияси директори Дато Абдул Карим бин Абдуллоҳ билаш учрашуви бўлиб ўтди.
Музокараларда Хоразм вилояти ҳокими Ф.Эрманов, “Ўзкимёсаноат” АЖ раиси Ж.Мирзамахмудов ва Ўзбекистон Республикасининг Малайзиядаги Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Р.Усмонов ҳам иштирок этдилар.
Кун тартибида Хоразм вилоятидаги «Хазорасп» эркин иқтисодий зонасида каустик сода ва суюқ хлор ишлаб чиқариш бўйича инвестиция лойиҳасини амалга ошириш масалалари ўрин олди. Малайзия компанияси раҳбари ушбу лойиҳани ўз вақтида ва сифатли амалга оширишга содиқлигини билдирди ва яқин келажакда «Thyssen Krupp» компания раҳбарияти билан лойиҳа учун техник-иқтисодий асосни ишлаб чиқишни тезлаштириш чоралари кўрилишини маълум қилди.
Шунингдек, инвестиция лойиҳасини амалга ошириш бўйича кейинги қадамлар муҳокама қилинди ва мавжуд амалий масалалар ишлаб чиқилди.
Малайзиялик инвесторга Ўзбекистон ҳукуматининг инвестиция лойиҳасини сифатли ва ўз вақтида амалга ошириш учун ҳар томонлама ва самарали ёрдам беришга тайёрлиги тасдиқланди. Завод қурилиши ҳудуднинг саноат ва экспорт салоҳиятини сезиларли даражада мустаҳкамлашга, шунингдек, қўшимча иш ўринларини яратишга имкон беради.
Музокаралар якунида заводни жорий йилнинг ноябрь ойида қуриш бўйича ишларни бошлашни назарда тутган ҳолда лойиҳани амалга оширишни жадаллаштириш бўйича кейинги ҳаракатлар келишиб олинди.
Малайзия компанияси ҳамда Ўзбекистоннинг тегишли вазирлик ва идоралар раҳбарияти иштирокида лойиҳа амалга оширилишининг мониторинги мунтазам равишда олиб борилади ва бу лойиҳани амалга ошириш жараёнида юзага келадиган муаммоли масалаларни тезкор равишда аниқлаш ва ҳал қилишга имкон беради.
Маълумот учун: «Serba Dinamik Group Berhad» компанияси 100% тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларни (250 млн АҚШ доллари) жалб қилган ҳолда Хоразм вилоятидаги «Хазорасп» ЭИЗда каустик сода ва суюқ хлор ишлаб чиқаришни ташкил этиш бўйича лойиҳани амалга оширмоқда. Лойиҳанинг техник-иқтисодий асосларни ишлаб чиқиш «Thyssen Krupp Uhde Chlorine Engineers s.p.l.» (Германия) компанияси томонидан амалга оширилмоқда. Ишлаб чиқариш қуввати йилига 33 минг тонна каустик сода ва 30 минг тонна суюқ хлорни ташкил этади.

Состоялись переговоры с руководством компании «Serba Dinamik Group Berhad»
3 ноября текущего года состоялись переговоры между заместителем Премьер-министра – министром инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаковым и управляющим директором компании «Serba Dinamik Group Berhad» (Малайзия) Дато Абдул Каримом бин Абдулла.
В переговорах также приняли участие хоким Хорезмской области Ф.Эрманов, председатель АО «Узкимёсаноат» Ж.Мирзамахмудов и Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Узбекистан в Малайзии Р.Усманов.
На повестке дня стояли вопросы реализации инвестиционного проекта по производству каустической соды и жидкого хлора в свободной экономической зоне «Хазорасп» в Хорезмской области. Руководитель малазийской компании выразил приверженность своевременной и качественной реализации данного проекта и озвучил, что в ближайшей перспективе с руководством компании «Thyssen Krupp» будут приняты меры по ускорению разработки технико-экономического обоснования проекта.
Также были обсуждены дальнейшие шаги по реализации инвестиционного проекта и проработаны имеющиеся практические вопросы.
Малазийскому инвестору была подтверждена готовность Правительства Узбекистана оказывать всестороннюю и действенную поддержку качественной и своевременной реализации инвестиционного проекта. Строительство завода позволит существенно укрепить промышленный и экспортный потенциал региона, а также создать дополнительные рабочие места.
По итогам переговоров были согласованы дальнейшие действия по ускоренной реализации проекта, имея в виду запуск работ по строительству завода в ноябре текущего года.
Мониторинг реализации проекта будет проводиться на регулярной основе с участием руководства малазийской компании, а также профильных министерств и ведомств Узбекистана, что позволит в оперативном порядке выявлять и решать возникающие в процессе реализации проекта проблемные вопросы.
Справочно: компания «Serba Dinamik Group Berhad» реализует проект по организации производства каустической соды и жидкого хлора в СЭЗ «Хазорасп» в Хорезмской области с привлечением 100% прямых иностранных инвестиций (250 млн долларов США). Разработку технико-экономического обоснования проекта осуществляет компания «Thyssen Krupp Uhde Chlorine Engineers s.p.l.» (Германия). Мощность производства составит 33 тысячи тонн каустической соды и 30 тысяч тонн жидкого хлора в год.