Ўзбекистон Республикаси инвестиция фаолиятининг 2020 йил январь-сентябрь ойлари якунлари
Жорий йилнинг январидан сентябригача бўлган даврда Ўзбекистон Республикасида чет эл инвестицияларининг умумий ўзлаштирилган ҳажми 7,2 млрд долларни, (шундан асосий капиталга – 5,7 млрд доллар) шу жумладан, тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар 4,8 млрд доллар, халқаро молия институтлари ва хорижий ҳукумат молиявий ташкилотларининг маблағлари – 2,3 млрд долларни ташкил этди.
Тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар бўйича тармоқ корхоналари томонидан 1,8 млрд долларлик инвестициялар ўзлаштирилди, шундан асосий капиталга 1,3 млрд доллар, (ўсиш суръати ўтган йилнинг шу даврига нисбатан - 126%), ҳудудий инвестиция дастурлари доирасида эса 3,1 млрд доллар, шундан асосий капиталга 2,5 млрд доллар ўзлаштирилди (ўсиш суръати ўтган йилнинг шу даврига нисбатан - 93%).
Ҳисобот даври якунлари бўйича хорижий инвесторлар учун энг жозибадор электротехника тармоғи (ўсиш - 2019 йилнинг шу даврига нисбатан 25 баробар), АКТ соҳаси (ўсиш - 3,6 баробар) ва кимё саноати (ўсиш - 1,2 баробар) бўлди. Ҳудудлар кесимидаги кўрсаткичлар кўриб чиқилганда, Сурхондарё (1,1 баробар), Навои (1,7 баробар) ва Наманган вилоятларига (1,3 баробар) тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар ўсишининг юқори динамикасини таъкидлаш жоиздир.
Инвестиция фаолияти кўрсаткичларининг сезиларли ўсиши халқаро молия институтлари ва хорижий ҳукумат молия ташкилотлари томонидан Ўзбекистонга ажратиладиган маблағлар оқимининг кўпайиши билан ҳам боғлиқ бўлиб, уларнинг асосий қисми Япония ҳукуматининг молия ташкилотлари - JICA, JBIC (умумий ҳажмга нисбатан 20% ёки 470,8 млн доллар), Осиё тараққиёт банки (16,6% ёки 380,0 млн доллар), Жаҳон банки (11,2% ёки 256,8 млн доллар), Ислом тараққиёт банки (3,6% ёки 81,2 млн доллар) ва бошқаларга тўғри келади.
Ушбу маблағлар нефть-газ саноати (884,3 млн доллар), қишлоқ ва сув хўжалиги (461,9 млн доллар), кимё саноати (272 млн доллар), энергетика (205,7 млн доллар), транспорт-логистика секторлари (171 млн доллар), соғлиқни сақлаш (70,0 млн доллар) ва таълим соҳасидаги (32,4 млн доллар) лойиҳаларни амалга оширишга йўналтирилди.
Ҳисобот даврида жами 3,3 млрд долларлик 65 та йирик инвестиция лойиҳаларининг амалга оширилиши якунланди, бунинг ҳисобига 13 мингдан ортиқ янги иш ўринлари яратилди. Хусусан, Қорақалпоғистон Республикасида "Тахиатош ИЭСда 230 — 280 МВт қувватга эга иккита парогаз қурилмаларини қуриш" лойиҳаси, Навоий вилоятида "Навоиазот" АЖ негизида азот кислотаси ишлаб чиқарилиши, Тошкент шаҳрида "Технопарк" МЧЖ ва унинг шўъба корхоналарида 62,1 млн долларга маиший музлатгичлар ишлаб чиқариш, 466,1 млн доллар миқдорида ер усти метро қурилиши (1-Фаза), 103,8 млн долларлик Тошкент метрополитени Юнусобод линияси иккинчи босқичининг қурилиши, Жиззах вилоятида эса 150 млн долларлик "Хуасин Цемент Джизак" МЧЖда цемент ишлаб чиқарилиши бўйича лойиҳа.
Умуман олганда, 2020 йил охирига қадар 10,1 млрд долларлик хорижий инвестициялар ўзлаштирилиши режалаштирилмоқда, шулардан асосий капиталга – 9,2 млрд доллар, бунда тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларни ўзлаштириш ҳажми 7,0 млрд долларни, шундан 6,6 млрд долларни - асосий капиталга (2019 йил якунларига нисбатан 102%) инвестицияларни ташкил этади.
Хорижий инвестицияларни жалб қилиш ва ўзлаштириш мақсадида экспорт ва инвестицияларни ривожлантириш масалалари бўйича Ҳукумат комиссияси томонидан жойларга чиққан ҳолда тадбиркорлар ва инвестиция лойиҳалари ташаббускорлари муаммоларини ўрганиш ва ҳал этиш бўйича тизимли ишлар давом эттирилмоқда. Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги тармоқ вазирликлар, идоралар ва маҳаллий ҳокимият органлари билан биргаликда жорий йилда фойдаланишга топширилиши режалаштирилган умумий қиймати 10,1 млрд долларлик 206та йирик инвестиция лойиҳаларнинг амалга оширилиши бўйича махсус мониторинг олиб бормоқда, уларни ишга туширилиши 30 мингдан ортиқ иш ўринлари яратишга имкон беради. Ушбу лойиҳалар қаторига қиймати 359,4 млн долларлик Тошкент металлургия заводини қуриш (672та иш жойи), 985,7 млн долларлик "Навоиазот" АК базасида аммиак ва карбамид ишлаб чиқаришни ташкил этиш (491та иш жойи), 25,0 млн долларлик "Джизак Кентекс" МЧЖда тўқимачилик маҳсулотларини ишлаб чиқаришни ташкил этиш (400та иш ўрни) ва бошқалар киради.
Шуни ҳам таъкидлаш жоизки, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 14 майдаги "Ўзбекистон Республикаси Инвестиция дастурини шакллантириш ва амалга оширишнинг сифат жиҳатидан янги тизимига ўтиш чора-тадбирлари тўғрисида" ПФ-5717-сонли Фармонига биноан 2020 йил охирига қадар "Инвестиция лойиҳаларининг амалга оширилишини назорат ва мониторинг қилиш" давлат органларининг ахборот тизимлари билан бирлаштирилган автоматлаштирилган ахборот тизимини жорий этиш режалаштирилган.
Ушбу дастурий комлекс Лойиҳаларни бошқариш бўйича ягона миллий ахборот тизимининг таркибий қисмига айланиб, лойиҳа ташаббускорларини ҳамда лойиҳаларни амалга оширишда иштирок этадиган барча давлат тузилмаларини ўз ичига олади. Ушбу тизимнинг афзаллиги лойиҳаларни амалга ошириш муддатини, бюджетини, мақсадларини ва кўрсаткичларини мониторинг қилиб бориш, жалб қилинган ва ўзлаштирилган инвестициялар ҳажми бўйича ишончли маълумотлар шакллантириш, лойиҳаларни ўз вақтида фойдаланишга топширилмаслик хавфларини аниқлаш, шунингдек, инвестициядан кейинги даврда лойиҳа ҳужжатларида кўзда тутилган мақсадли кўрсаткичларга эришишни кузатиб бориш ҳисобланади.

Итоги инвестиционной деятельности Республики Узбекистан за январь - сентябрь 2020 года
В период с января по сентябрь текущего года общий объем освоенных иностранных инвестиций в Республике Узбекистан составил 7,2 млрд долларов (из них в основной капитал – 5,7 млрд долларов), в том числе 4,9 млрд долларов – прямые иностранные инвестиции, и 2,3 млрд долларов – средства международных финансовых институтов и иностранных правительственных финансовых организаций.
В части прямых иностранных инвестиций отраслевыми предприятиями было освоено 1,8 млрд долларов инвестиций, из них в основной капитал 1,3 млрд долларов (темп роста – 126% по отношению к аналогичному периоду прошлого года), а в рамках реализации региональных инвестиционных программ – 3,1 млрд долларов, из них в основной капитал 2,5 млрд долларов (темп роста - 93% по отношению к аналогичному периоду прошлого года).
Наиболее привлекательными для иностранных инвесторов по итогам отчетного периода стали электротехническая отрасль (рост – в 25 раз по сравнению с показателями аналогичного периода 2019 года), сфера ИКТ (рост – в 3,6 раза) и химическая промышленность (рост – в 1,2 раза). Рассматривая показатели в разрезе регионов, стоит отметить высокую динамику роста прямых иностранных инвестиций в Сурхандарьинской (в 1,1 раза), Навоийской (в 1,7 раза) и Наманганской областях (в 1,3 раза).
Значительный прирост показателей инвестиционной деятельности обусловлен, в том числе увеличением притока средств, выделенных Узбекистану международными финансовыми институтами и иностранными правительственными финансовыми организациями, основная часть которых приходится на финансовые организации правительства Японии – JICA и JBIC (20% по отношению к общему объёму, или 470,8 млн долларов), Азиатский банк развития (16,6%, или 380,0 млн долларов), Всемирный банк (11,2%, или 256,8 млн долларов), Исламский банк развития (3,6%, или 81,2 млн долларов) и другие.
Данные средства были направлены на реализацию проектов в сферах нефтегазовой отрасли (884,3 млн долларов), сельского и водного хозяйства (461,9 млн долларов), химической промышленности (272 млн долларов), энергетики (205,7 млн долларов), транспортно-логистического сектора (171 млн долларов), здравоохранения (70,0 млн долларов) и образования (32,4 млн долларов).
Всего в отчётном периоде было завершено 65 крупных инвестиционных проектов стоимостью 3,3 млрд долларов, за счет чего было создано свыше 13 тысяч новых рабочих мест. В частности, в Республике Каракалпакстан запущен проект «Строительство двух парогазовых установок мощностью 230 - 280 МВт на Тахиаташской ТЭС», в Навоийской области на базе АО «Навоиазот» налажено производство азотной кислоты, в г.Ташкенте – производство бытовых холодильников на 62,1 млн долларов в ООО «Технопарк» и его дочерних предприятиях, строительство надземного метро на сумму 466,1 млн долларов (Фаза 1), строительство второго этапа Юнусабадской линии Ташкентского метрополитена стоимостью 103,8 млн долларов, а в Джизакской области – организация производства цемента на ООО «Хуаcин Цемент Джизак» стоимостью 150 млн долларов.
Всего до конца 2020 года планируется освоить10,1 млрд долларов иностранных инвестиций, из них в основной капитал – 9,2 млрд долларов, в том числе - объем освоения прямых иностранных инвестиций составит 7,0 млрд долларов, из них в основной капитал – 6,6 млрд долларов (102% по отношению к результатам 2019 года).
В целях стимулирования привлечения и освоения иностранных инвестиций Правительственной комиссией по вопросам развития экспорта и инвестиций с выездом на места продолжается системная работа по изучению и решению проблем предпринимателей и инициаторов инвестиционных проектов. Министерством инвестиций и внешней торговли совместно с отраслевыми министерствами, ведомствами и органами местной власти ведётся особый мониторинг за реализацией запланированных к вводу в эксплуатацию в текущем году 206 крупных инвестиционных проектов на сумму более 10,1 млрд долларов, имплементация которых позволит создать более 30 тысяч рабочих мест. В числе этих проектов – строительство Ташкентского металлургического завода стоимостью 359,4 млн долларов (672 рабочих места), организация производства аммиака и карбамида на базе АО “Навоиазот” стоимостью 985,7 млн долларов (491 рабочее место), организация производства текстильных изделий на ООО “Джизак Кентекс” стоимостью 25,0 млн долларов (400 рабочих мест) и другие.
Также стоит отметить, что согласно Указу Президента Республики Узбекистан №УП-5717 от 14 мая 2019 года «О мерах по переходу на качественно новую систему формирования и реализации инвестиционной программы Республики Узбекистан» к концу 2020 года планируется внедрить интегрированную с информационными системами государственных органов автоматизированную информационную систему «Контроль и мониторинг реализации инвестиционных проектов».
Данный программный комплекс является  компонентом Единой национальной информационной системы проектного управления, которая будет включать в себя как инициаторов проектов, так и все государственные структуры, задействованные в их реализации. Преимуществом данной системы станет возможность осуществлять мониторинг за сроками, бюджетом, целями и показателями проектов, формировать достоверные данные по объему привлеченных и освоенных инвестиций, выявлять риски несвоевременного ввода проектов в эксплуатацию, а также отслеживать достижение предусмотренных проектной документацией целевых показателей в постинвестиционный период.