Ўзбекистон ташқи ишлар вазири ўринбосари ҳамда Сингапур ташқи ишлар вазирлиги ва транспорт вазирлигининг катта давлат вазири бўлажак икки томонлама тадбирлар бўйича таклифларни кўриб чиқди
ТОШКЕНТ, 29 октябрь. /“Дунё” АА/. Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири ўринбосари Фурқат Сидиқов Сингапур Республикаси ташқи ишлар вазирлиги ва транспорт вазирлигининг катта давлат вазири Чи Хонг Тат билан видеоконференцалоқа шаклида музокаралар ўтказди, деб хабар қилмоқда “Дунё” АА мухбири.
ТИВ маълумотига кўра, суҳбат давомида Ўзбекистон-Сингапур кун тартибининг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Ахборот-коммуникация технологиялари, таълим, соғлиқни сақлаш, шунингдек транспорт, логистика ва шаҳар инфратузилмаси, қайта тикланадиган энергия манбаларини ривожлантириш соҳаларида инвеститициявий ҳамкорликни кенгайтиришга икки томон ҳам қизиқиш билдирди.
Ўзбекистон томони коронавирус инфекциясига қарши кураш ва пандемиянинг иқтисодиёт тармоқларига салбий таъсирларини юмшатиш бўйича мамлакатимизда кўрилаётган чора-тадбирлар тўғрисида батафсил маълумот берди.
Халқаро ташкилотлар доирасидаги ўзаро ҳамкорлик масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Томонлар энг муҳим халқаро масалалар бўйича икки мамлакат позицияларининг бир-бирига мос келишини мамнуният билан қайд этди.
Видеоконференцияда бўлажак икки томонлама тадбирлар, шу жумладан вазирликлараро сиёсий маслаҳатлашувларнинг навбатдаги раундини ўтказиш бўйича таклифлар кўриб чиқилди.

Заместитель главы МИД Узбекистана и старший госминистр МИД и Минтранса Сингапура рассмотрели предложения по проведению предстоящих двусторонних мероприятий
ТАШКЕНТ, 29 октября. /ИА «Дунё»/. Заместитель Министра иностранных дел Узбекистана Фуркат Сидиков сегодня в формате видеоконференцсвязи провел переговоры со старшим государственным министром Министерства иностранных дел и Министерства транспорта Республики Сингапур Чи Хонг Татом, сообщает корреспондент ИА «Дунё»
По данным МИД, в ходе беседы обсуждены актуальные вопросы узбекско-сингапурской повестки дня.
Подтверждена заинтересованность в расширении инвестиционного сотрудничества в сферах информационно-коммуникационных технологий, образования, здравоохранения, а также развития транспортно-логистической и городской инфраструктуры, возобновляемых источников энергии.
Узбекская сторона подробно проинформировала о принимаемых в нашей стране мерах по противодействию короновирусной инфекции и смягчению последствий пандемии на отрасли экономики.
Отдельное внимание было уделено вопросам взаимодействия в рамках международных организаций. Стороны с удовлетворением констатировали совпадение позиций двух стран по большинству ключевых вопросов международного характера.
На видеоконференции также рассмотрены предложения по проведению предстоящих двусторонних мероприятий, в том числе очередного раунда межмидовских политических консультаций.