ШҲТга аъзо давлатлар транспорт вазирликлари вакиллари ҳамкорликни ривожлантириш масалаларини муҳокама қилди
2020-10-29 | ШҲТ
ТОШКЕНТ, 29 октябрь. /«Дунё» АА/. Бугун Шанхай ҳамкорлик ташкилоти (ШҲТ)га аъзо давлатлар транспорт вазирларининг саккизинчи йиғилиши видеоконференция шаклида ўтказилди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Йиғилишда Ўзбекистон делегациясига транспорт вазири ўринбосари Даврон Деҳқонов бошчилик қилди.
Учрашувда томонлар ҳамкорлик алоқаларини ривожлантириш истиқболлари ҳамда соҳага замонавий рақамли технологияларни кенг жорий этиш масалаларини муҳокама қилди.
Шунингдек, транспорт-логистика соҳасида кўп томонлама савдо-иқтисодий ҳамкорлик лойиҳасини амалга ошириш дастури доирасида ишларни ўзаро мувофиқлаштириш юзасидан фикр алмашди.
— ШҲТга аъзо давлатлар ўртасида транспорт соҳасидаги ҳамкорлик улкан салоҳиятга эга, — деди Даврон Деҳқонов. Уни амалга ошириш, шубҳасиз, мамлакатларимизнинг барқарор ривожланиши ва кўп томонлама савдо-иқтисодий алоқаларни мустаҳкамлашга хизмат қилади.
Учрашувда фавқулодда вазиятлар, хусусан, коронавирус инфекцияси тарқалиши шароитида траспорт тармоқларининг барқарор ишлашини таъминлаш масалалари, шунингдек, пандемиядан кейинги даврда соҳани ривожлантириш истиқболлари юзасидан фикр алмашилди.

Руководители транспортных министерств стран-членов ШОС обсудили вопросы развития сотрудничества и внедрения цифровых технологий
2020-10-29 | ШОС
ТАШКЕНТ, 29 октября. /ИА «Дунё»/. Вчера в режиме видеоконференции состоялась восьмая встреча Министров транспорта государств-членов Шанхайской организации сотрудничества (ШОС), сообщает корреспондент ИА «Дунё» со ссылкой на Минтранс Узбекистана.
Узбекскую делегацию возглавил заместитель министра транспорта Даврон Дехканов.
На встрече стороны обсудили перспективы развития сотруднических отношений и вопросы широкого внедрения современных цифровых технологий в сферу. Стороны также обменялись мнениями по координации работы в рамках программы многостороннего торгово-экономического сотрудничества в сфере транспорта и логистики.
«Сотрудничество между странами-членов ШОС в области транспорта имеет большой потенциал, реализация которых, несомненно, будет способствовать устойчивому развитию наших стран и укреплению многосторонних торгово-экономических связей», - отметил Даврон Дехканов.
Делегации государств-членов ШОС также обменялись мнениями по обеспечению устойчивой работы транспортных сетей в случае возникновения чрезвычайных ситуаций, в частности распространения эпидемии коронавируса, а также развития отрасли в постпандемический период.