Польша элчиси Ўзбекистондаги фаолиятини якунлаяпти
ТОШКЕНТ, 29 октябрь. /«Дунё» АА/. Ўзбекистон Республикаси ташқи ишлар вазири Абдулазиз Комилов бугун мамлакатимиздаги дипломатик фаолиятини якунлаётган Польша Республикасининг Фавқулодда ва мухтор элчиси Пётр Ивашкевични қабул қилди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Ташқи ишлар вазирлиги хабарига кўра, учрашувда Ўзбекистон – Польша кўп қиррали муносабатларининг жорий ҳолати ва ривожланиш истиқболлари муҳокама қилинди.
Сўнгги йилларда фаоллашган савдо-иқтисодий ва сармоявий ҳамкорликни янада ривожлантириш Польша билан ҳамкорликнинг асосий йўналиши экани таъкидланди. Ўзбекистон пандемия шароитида ҳам қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини Польшага экспорт қилмоқда. Натижада 2020 йил январь-сентябр ойларида савдо айланмаси ҳажми ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 8,8 фоизга ўсди.
Суҳбат давомида маданий-гуманитар ҳамкорликни янада фаоллаштириш, хусусан, таълим соҳасидаги алоқаларни кенгайтиришга қизиқиш билдирилди. Ҳозирги кунда Андижонда Варшава менежмент университети филиалини очиш лойиҳасини амалга ошириш ишлари олиб борилаётгани таъкидланди.
Учрашув якунида элчининг икки мамлакат ўртасидаги муносабатларни мустаҳкамлаш ва ривожлантиришдаги фаолиятига юқори баҳо берилди.
Элчи Польшанинг Тошкент шаҳридаги дипломатик ваколатхонаси раҳбари сифатидаги фаолияти қўллаб-қувватлангани учун миннатдорлик билдирди.

Посол Польши завершает свою миссию в Узбекистане
ТАШКЕНТ, 29 октября. /ИА «Дунё»/. Министр иностранных дел Абдулазиз Камилов сегодня принял Посла Польши Петра Ивашкевича, завершающего свою дипломатическую миссию в Ухбекистане, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
На встрече обсуждены текущее состояние и перспективы развития узбекско-польских многоплановых отношений, уточняет веб-сайт МИДа.
Подчёркивалось, что ключевым направлением взаимодействия с Польшей является развитие торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества, которое за последние годы значительно активизировалось. Несмотря на пандемию, двусторонний товарооборот за январь-сентябрь 2020 года вырос на 8,8% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года за счет экспорта узбекской сельскохозяйственной продукции в Польшу.
В ходе беседы выражена заинтересованность в интенсификации культурно-гуманитарного сотрудничества, в частности расширении связей в сфере образования. Отмечалось, что в настоящее время прорабатывается вопрос реализации проекта по открытию филиала Варшавского университета менеджмента в г.Андижане.
В заключение встречи была дана высокая оценка деятельности Посла по укреплению и развитию отношений между двумя странами.