Қурилиш соҳасидаги лойиҳалар тақдимоти ўтказилди
Кейинги йилларда мамлакатимизда бунёдкорлик кўлами кенгайди. Айниқса, кўп қаватли уйлар қурилиб, аҳолининг энг муҳим талаби қондирилмоқда. Хусусан, жорий йилда қишлоқларда 12 мингдан зиёд, шаҳарларда 18 мингдан ортиқ кўп қаватли турар жой барпо этилмоқда.
Сардоба сув омборидаги ҳодисадан кейин Сардоба ҳамда Мирзаобод туманларида қисқа муддатда 86 та беш қаватли уй қуриб битказилди.
Давлатимиз раҳбари мутасаддиларга ушбу тажрибадан фойдаланиб, лойиҳаларни такомиллаштириш, турар жойларни аҳоли учун янада арзон қилиш бўйича кўрсатмалар берган эди.
Шунга мувофиқ, беш қаватли уйлар лойиҳаси қайта кўриб чиқилиб, хонадонларнинг жойлашуви ва хоналарнинг ички майдони мақбуллаштирилди. Қурилиш материаллари лойиҳага мос ўлчамда ишлаб чиқарилади, исроф бўлмайди. Ҳовли ва йўлакларга сенсорли электр чироқлари қўйилади. Бу каби тежамкор чоралар натижасида уйларнинг нархи ўртача 30 фоизгача арзонлашади.
Президентимиз ушбу лойиҳани маъқуллаб, бундай турар жойларни аҳоли зич жойлашган барча туманларда қуриш зарурлигини таъкидлади.
Яна бир лойиҳа Тошкент давлат техника университети ҳудудида замонавий ўқув-амалий комплекси барпо этишга қаратилган.
Дунё тажрибасидан маълумки, кўплаб машҳур илмий муассасалар университетлар ичида жойлашган. Режалаштирилаётган мажмуа ҳам шу ҳудуддаги Тошкент давлат техника университети, Ўзбекистон Миллий университети ҳамда Турин политехника университетидаги жами 36 минг талаба, 2 мингдан зиёд профессор-ўқитувчилар учун шундай марказ бўлиши кўзда тутилмоқда. Бу ерда бир пайтда 500 та стартап резидентлари, 120 та ишлаб чиқариш корхонасини жойлаштириш мумкин бўлади.
Тошкент шаҳрида аҳолини арзонлаштирилган озиқ-овқат маҳсулотлари билан таъминлаш чора-тадбирлари ҳақида ҳам маълумот берилди.
Жорий йил 2 октябрь куни Қорақалпоғистонга сафар чоғида Нукус шаҳрини ободонлаштириш, аҳолининг дам олиши учун шароитларни кенгайтириш бўйича кўрсатмалар берилган эди. Шу мақсадда шаҳарнинг истиқболдаги замонавий марказини барпо этиш бўйича лойиҳа ишлаб чиқилди. Унга мувофиқ, кўчаларни кенгайтириш ва кўкаламзорлаштириш, кўллар ва истироҳат боғлари ташкил этиш, савдо ва маиший хизматларни кўпайтириш назарда тутилган.

Construction projects reported
On October 26, President Shavkat Mirziyoyev also got acquainted with design projects of a number of facilities to emerge around the country.
In recent years, the scale of construction works in Uzbekistan has expanded considerably. Residential quarters are being erected to meet perhaps one of the most pressing needs of the people. In particular, more than 12 thousand houses are being built this year in rural areas and over 18 thousand apartment blocks in cities.
Following the emergency incident at the Sardoba reservoir, 86 five-storey houses were erected within a short period of time in Sardoba and Mirzaabad districts of the Syrdarya region.
The head of state instructed the responsible officials to finalize the housing projects taking into account the accumulated experience and ensure the availability of homes for the population.
Accordingly, the project of five-storey buildings was revised with optimization in the layout of apartments and the area of ​​rooms as well as the volume of building materials used. Lamps with motion sensors will be installed in yards and entrances. Thanks to these and other measures, housing prices would decrease by an average of 30 percent.
The President approved the project and stressed the need to build such houses in all densely-populated districts of the country.
One of the projects provides for the construction of a modern educational and practical complex in the campus of the Tashkent State Technical University.
As world practice shows, research institutions are located at universities. The mentioned complex will also be a research center for 36 thousand students and more than 2 thousand faculty of the nearby Tashkent State Technical University, the National University of Uzbekistan and the Turin Polytechnic University. It will be possible to accommodate simultaneously 500 start-up residents and 120 manufacturing enterprises.
The President was also briefed about a set of measures to improve the provision of Tashkent city residents with food products at affordable prices.
During a trip to Karakalpakstan on October 2 this year, the head of state gave instructions on the beautification of the city of Nukus, the expansion of conditions for recreation of the locals. For this purpose, a promising project for the central part of Nukus has been developed. In particular, it is planned to expand and green the streets, create lakes and parks, locate numerous retail outlets and consumer service centers.
Shavkat Mirziyoyev got acquainted with these projects and gave a number of instructions for their improvement.