Бухоро вилоятини ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришнинг қўшимча имкониятлари ўрганилди
Жорий йилнинг 21-23 октябрь кунлари Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари С.Умурзаков бошчилигидаги ҳамда вазирликлар, идоралар ва тижорат банклари раҳбарлари таркибидаги ишчи гуруҳ вилоятдаги ҳар бир туман ва шаҳарнинг ижтимоий-иқтисодий ривожланишининг ҳозирги ҳолатини ўрганиш ва жадал ўсишни таъминлаш бўйича чора-тадбирларни ишлаб чиқиш мақсадида Бухоро вилоятига сафар ташкил этди.
Гуруҳнинг иши саноат, қишлоқ хўжалиги, инвестициялар, экспорт, уй-жой ва инфратузилма қурилиши, ижтимоий ривожлантириш ва аҳолини иш билан таъминлаш соҳаларини қамраб олувчи 8 та асосий йўналишга қаратилди, уларнинг ҳар бири бўйича тегишли вазирликлар, идоралар, тармоқ идоралари, тижорат банклари ва маҳаллий ҳокимият органлари раҳбарлари таркибидаги алоҳида кичик гуруҳлар тузилди.
Вилоятнинг туман ва шаҳарларига чиқишлар давомида мавжуд муаммоларни аниқлаш ва самарали ечимларни ишлаб чиқиш учун тадбиркорлар ва инвестиция лойиҳалари ташаббускорлари билан манзилли учрашувлар ўтказилди.
Ҳудудда инвестиция ва саноат фаолиятини ривожлантириш бўйича келгусидаги қадамлар белгиланди - масъул раҳбарларга мавжуд хомашё салоҳияти ва саноат қувватлари асосида қўшилган қиймат занжирларини шакллантириш учун мақбул шароитларни яратишга қаратилган тизимли чора-тадбирларни ишлаб чиқиш топширилди. Шу нуқтаи назардан, жалб қилинган инвестициялардан максимал иқтисодий самарага эришиш учун лойиҳа таклифларини ишлаб чиқишда “иқтисодий ўсиш нуқталарини” аниқлаш ва улардан фойдаланиш муҳимлиги таъкидланди.
Инвестицияларнинг жозибадорлиги ва ижтимоий-иқтисодий ривожланишининг асосий омилларидан бири бўлган инфратузилмани ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилди. Тегишли вазирлик ва идоралар раҳбарларига инфратузилма лойиҳаларини жадал амалга ошириш ва янги лойиҳа таклифларини ишлаб чиқиш бўйича ишларни мувофиқлаштириш топширилди.
Шу билан бирга, маҳаллий аҳолини ишга жойлаштириш ва барқарор даромад манбаи билан таъминлаш бўйича тезкор чораларни кўриш, жумладан касаначилик асосида саноат кооперациясини ташкил этиш зарурлиги таъкидланди. Қўшимча иш ўринлари ва доимий даромад манбаларини яратиш орқали самарали қўллаб-қувватлаш мақсадида “Темир дафтар”га киритилган, ишсиз ёшлар ва аёллар вакиллари (“Ёшлар дафтари”, “Аёллар  дафтари”), ижтимоий заиф оилаларни иш билан таъминлаш бўйича ташаббуслар доирасидаги ишларнинг бориши кўриб чиқилди.
Алоҳида тартибда пахта кластерлари ва ҳудуддаги фермерлар томонидан пахта йиғим-терим кампаниясини амалга оширишнинг ҳозирги ҳолати ўрганилди. Мажбурий меҳнат ҳолатларига йўл қўймасликка, шунингдек, пандемия шароитида пахта теримчиларига махсус кийимлар, шахсий ҳимоя воситалари ва тиббий ёрдамдан фойдаланиш имкониятини яратиш орқали хавфсизлик талабларига риоя этиш зарурлиги таъкидланди.
Халқаро бозорларнинг масъулиятли таъминоти талабларига жавоб берадиган замонавий усул ва стандартларни жорий этиш орқали ижтимоий масъулиятли ва экологик барқарор пахта ишлаб чиқариш тизимини йўлга қўйишнинг муҳимлиги қайд этилди. Шунингдек, пахта хомашёсини теришда фермерлар ва пахта кластерлари дуч келадиган жорий муаммолар кўриб чиқилди ва уларни ҳал этиш бўйича амалий чоралар ишлаб чиқилди.
Амалга оширилган ишлар якунида Бухоро вилоятининг барча туман ва шаҳарлари ҳокимлари ва сектор раҳбарлари, туман ва шаҳар халқ депутатлари Кенгашлари вакиллари, тадбиркорлар, фермерлар ва пахта кластерлари раҳбарлари иштирокида видеоселектор йиғилиши ўтказилиб, унинг давомида ишнинг асосий йўналишлари доирасидаги биринчи навбатдаги вазифалар белгиланиб олинди ва масъул раҳбарларга тегишли топшириқлар берилди. Шунингдек, амалга ошириладиган аниқ чора-тадбирларни ўз ичига олган ҳамда муддатлар ва ижрочилар кўрсатилган ҳолда алоҳида “Йўл харитаси” тузилди. Бош прокуратура “Йўл харитаси” ижроси юзасидан самарали мониторинг ўтказиб, ўзига юкланган вазифалар ижросини муддатида бажармаган масъул шахсларга нисбатан қатъий чоралар кўради.

Изучены дополнительные возможности социально-экономического развития Бухарской области
21-23 октября текущего года рабочая группа под руководством заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзакова и в составе руководителей министерств, ведомств и коммерческих банков совершила выезд в Бухарскую область с целью изучения текущего состояния социально-экономического развития каждого города и района области, а также выработки мер по обеспечению ускоренного роста.
Работа группы была сфокусирована на 8 ключевых направлениях, охватывающих сферы промышленности, сельского хозяйства, инвестиций, экспорта, жилищного и инфраструктурного строительства, социального развития и обеспечения занятости населения, по каждому из которых были сформированы отдельные подгруппы в составе руководителей соответствующих министерств, ведомств, отраслевых объединений, коммерческих банков и органов местной власти.
В ходе выездов в районы и города региона были проведены адресные встречи с предпринимателями и инициаторами инвестиционных проектов для выявления имеющихся проблем и выработки эффективных решений.
Намечены дальнейшие шаги по активизации инвестиционной и промышленной деятельности в регионе – ответственным руководителям было поручено разработать системные меры, направленные на создание оптимальных условий для формирования цепочек добавленной стоимости на базе имеющегося сырьевого потенциала и промышленных мощностей. В данном ключе была подчеркнута важность определения и использования «точек экономического роста» при разработке проектных предложений для достижения максимального экономического эффекта от привлекаемых инвестиций.
Отдельное внимание было уделено развитию инфраструктуры, что является одним из ключевых факторов инвестиционной привлекательности и социально-экономического развития. Руководителям профильных министерств и ведомств было поручено скоординировать работу по ускорению реализации инфраструктурных проектов и выработке новых проектных предложений.
Вместе с тем, была отмечена необходимость в принятии оперативных мер по трудоустройству и обеспечению стабильным источником дохода местного населения, в том числе путем налаживания кооперации на базе надомного труда. Рассмотрен ход работы по трудоустройству социально-уязвимых семей, внесённых в «Железную тетрадь», представителей незанятой молодежи и женщин («Молодежная тетрадь», «Женская тетрадь») с целью оказания действенной поддержки путем создания дополнительных рабочих мест и источников постоянного дохода.
В отдельном порядке было изучено текущее состояние сбора хлопка-сырца хлопковыми кластерами и фермерами региона. Подчеркнута необходимость недопущения фактов принудительного труда, а также соблюдения требований безопасности сборщиков хлопка в условиях пандемии путем их обеспечения спецодеждой, средствами индивидуальной защиты и доступом к медицинскому обслуживанию.
Была отмечена важность налаживания системы социально ответственного и экологически устойчивого производства хлопка путем внедрения современных методик и стандартов, соответствующих требованиям ответственного снабжения международных рынков. Также были рассмотрены текущие проблемы, с которыми сталкиваются фермеры и хлопковые кластеры при сборе хлопка-сырца, и выработаны практические меры по их решению.
По итогам проведенной работы было проведено видеоселекторное совещание с участием членов рабочей группы, а также хокимов и руководителей секторов Бухарской области и всех районов и городов, представителей районных и городских Кенгашей народных депутатов, представителей профсоюзных организаций, предпринимателей, фермеров и руководителей хлопковых кластеров, в ходе которого были обозначены первоочередные задачи в рамках ключевых направлений работы и даны соответствующие поручения ответственным руководителям. Также была сформирована отдельная «Дорожная карта», содержащая конкретные меры, подлежащие реализации с указанием сроков и исполнителей. Генеральной прокуратурой будет проводиться действенный мониторинг хода исполнения «Дорожной карты» с принятием жестких мер в отношении ответственных лиц, допустивших срыв исполнения возложенных задач.