Подшоҳ Фаҳд номидаги кутубхонада араб тилида чоп этилган Бобур асарлари ва Ўзбекистонга бағишланган китоблар тақдимоти ўтказилди
2020-10-23 | Маданият
Буюк шоир ва давлат арбоби, ўзбек мумтоз адабиётининг йирик вакили Заҳириддин Муҳаммад Бобур ҳаёти ва меросини ҳар томонлама ўрганиш, уни тарғиб қилиш мақсадида мамлакатимиз элчихонаси вакиллари Саудия Арабистони Подшоҳи Фаҳд номидаги миллий кутубхонада бўлди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Элчихонамиз вакиллари Подшоҳ Фаҳд номидаги миллий кутубхона фаолият билан яқиндан танишди. Шу ерда араб тилида чоп этилган Заҳириддин Муҳаммад Бобур асарлари ва Ўзбекистонга оид 20 дан зиёд китоб тақдимоти ҳам бўлиб ўтди.
Кутубхона бош котиби Муҳаммад бин Абдулазиз Ар-Рашид билан ўтказилган учрашувда Ўзбекистон вакилларининг кутубхона имкониятларидан  фойдаланишлари мумкинлиги қайд этилди.
Учрашувда 21 октябрь мамлакатимизда ўзбек тили байрами куни этиб белгилангани, эндиликда ушбу сана ҳам катта тантана қилиниши ҳақида маълумот берилди.
«Давлат тили ҳақида»ги Ўзбекистон Республикаси Қонунининг қабул қилиниши ўзбек халқининг миллий қадриятларини асраб-авайлаш, она тилини ривожлантириш, унинг бетакрор жозибаси ва гўзаллигини кенг намойиш этиш борасида улкан тарихий воқеа бўлгани таъкидланди.
Мулоқот чоғида Ўзбекистон Республикаси Президентининг «Мамлакатмизда ўзбек тилини янада ривожлантириш ва тил сиёсатини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги фармонинг мазмун-моҳияти ва аҳамияти ҳақида фикр алмашилди.
Тадбирда яқин вақтларда кутубхонада янгидан нашр этилган «Ўзбек тилининг изоҳли луғати» китоби тақдимотини ўтказишга келишиб олинди.
Шунингдек, ўзаро мулоқотда Алишер Навоий номидаги Ўзбекистон миллий кутубхонаси билан Подшоҳ Фаҳд миллий кутубхонаси ўртасида ҳамкорлик меморандуми имзолаш таклифи ўрганилди.

В библиотеке имени Короля Фахда состоялась презентация произведений Бабура на арабском языке и книг, посвященных Узбекистану
2020-10-23 | Культура
В целях всестороннего изучения и популяризации жизни и наследия великого поэта, и государственного деятеля, представителя узбекской классической литературы Захириддина Мухаммада Бабура представители Посольства нашей страны в Саудовской Аравии посетили Национальную библиотеку имени Короля Фахда в Эр-Рияде, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Узбекские дипломаты ознакомились с деятельностью Национальной библиотеки имени Короля Фахда. Здесь также состоялась презентация произведений Захириддина Мухаммада Бабура, изданных на арабском языке, а также более 20 книг, посвященных Узбекистану.
На встрече с генеральным секретарем библиотеки Мухаммедом бен Абдель Азизом Ар-Рашидом было отмечено, что представители Узбекистана могут воспользоваться возможностями библиотеки.
В ходе беседы было сообщено, что 21 октября в нашей стране установлено как Праздник узбекского языка, и теперь эта дата широко отмечается каждый год как в республике, так и далеко за ее пределами. Отмечалось, что принятие закона н «О государственном языке» является большим историческим событием по сохранению национальных ценностей узбекского народа, развитию родного языка, демонстрации его неповторимого очарования и красоты.
В ходе беседы состоялся обмен мнениями о сути и значении указа Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему развитию узбекского языка и совершенствованию языковой политики в стране».
Была достигнута договоренность о проведении в библиотеке презентации пятитомной книги «Ўзбек тилининг изоҳли луғати» («Толковый словарь узбекского языка»), которая недавно вышла в свет в новой редакции.
Кроме того, состоялся обмен мнениями о предложении подписать Меморандум о сотрудничестве между Национальной библиотекой Узбекистана имени Алишера Навои и Национальной библиотекой имени Короля Фахда.