Ўзбекистон ва Жанубий Корея солиқ ҳуқуқбузарликларига қарши курашда ўзаро ҳамкорликни кучайтиради ва икки мамлакатнинг солиқ соҳасидаги қонунларига риоя этилишини таъминлайди
2020-10-22 | Иқтисодиёт
2020 йил 18 октябрдан бошлаб  Ўзбекистон Республикаси ҳукумати билан Корея Республикаси ҳукумати ўртасида 1998 йил 11 февралдаги икки томонлама солиққа тортишни олдини олиш ҳамда даромад ва сармоя солиқларини тўлашдан бош тортишни бартараф қилиш тўғрисидаги ҳукуматлараро Конвенцияга ўзгартиришлар киритиш тўғрисидаги Баённома кучга кирди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Ўзбекистон Ташқи ишлар вазирлиги хабарига кўра, томонлар ҳужжат қоидаларига мувофиқ, унинг кучга кириши учун зарур бўлган давлат ички процедураларни бажарди.
Мазкур Баённома Корея Республикаси Президенти Мун Чже Иннинг Ўзбекистонга давлат ташрифи давомида 2019 йил 19 апрель куни Тошкент шаҳрида имзоланган.
Ҳужжат солиқларни тўлашдан бўйин товлашнинг олдини олиш учун солиқ соҳасида маълумотлар алмашинувининг самарали механизмларини кенгайтиришни назарда тутади.
Ушбу халқаро шартнома солиқ соҳасидаги ҳуқуқбузарликка қарши курашда ўзаро ҳамкорликни мустаҳкамлашга ёрдам беради ва икки мамлакат солиқ қонунчилигига риоя этилишини таъминлайди.

Узбекистан и Южная Корея укрепляют сотрудничество в борьбе с налоговыми правонарушениями и будут обеспечивать соблюдение законодательства двух стран в налоговой сфере
2020-10-22 | Экономика
18 октября 2020 года вступил в силу Протокол о внесении изменений в Конвенцию между Правительством Республики Узбекистан и Правительством Республики Корея об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от уплаты налогов на доходы и капитал от 11 февраля 1998 года, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По данным МИД, в соответствии с положениями документа, сторонами выполнены соответствующие внутригосударственные процедуры, необходимые для его вступления в силу.
Указанный Протокол был подписан 19 апреля 2019 года в г.Ташкенте в рамках государственного визита Президента Республики Корея Мун Чжэ Ин в Узбекистан.
Документом предусматривается расширение эффективных механизмов обмена информацией в налоговой сфере для предотвращения уклонения от уплаты налогов.
Данный международный договор будет способствовать укреплению взаимного сотрудничества в борьбе с налоговыми правонарушениями и обеспечивать соблюдение налогового законодательства двух стран.