Саноат тармоқларидаги натижалар ва қўшимча имкониятлар муҳокама қилинди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида саноат тармоқларидаги 9 ойлик натижалар ва йил якунигача бажарилиши лозим бўлган вазифалар муҳокамаси бўйича видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Пандемия оқибатлари саноат ишлаб чиқариш суръатларига ҳам таъсир ўтказмай қолмади. Шу боис давлатимиз томонидан ҳар бир тармоқни қўллаб-қувватлаш бўйича тезкор чоралар кўрилди. Карантин даврида ҳам ишлаб чиқариш давом этди. Буларнинг натижасида саноатда юзага келиши мумкин бўлган жиддий йўқотишларнинг олди олинди.
Эътиборлиси, иқтисодиётда юқори қўшилган қийматни таъминловчи қайта ишлаш саноатида 9 ойда қарийб 3 фоиз ўсиш қайд этилди. Хусусан, электр техникаси ишлаб чиқариш 25 фоиз, тўқимачилик маҳсулотлари 12 фоиз, металл рудалари қазиш 7 фоиз ва қурилиш материаллари 6 фоизга ўсди.
Шунингдек, автомобиллар 1,5 баравар, электр техникаси маҳсулотлари 1,3 баробар, тўқимачилик товарлари 16 фоиз, мис сим 15 фоиз кўп экспорт қилинди.
Натижада ялпи ички маҳсулотнинг ўсиш суръати 0,4 фоиз ижобий даражада сақлаб қолинди ва бюджет даромади 1,9 триллион сўм ортиғи билан бажарилишига эришилди.
Шу билан бир қаторда, айрим тармоқ ва ҳудудларда ишлаб чиқаришда қолоқликка йўл қўйилгани оқибатида саноат маҳсулотлари бўйича умумий кўрсаткич 2,7 фоизга камайган.
Йиғилишда бунга сабаб бўлган омиллар танқидий таҳлил қилиниб, йил якунигача ишлаб чиқариш ҳажмларини таъминлаш чора-тадбирлари кўриб чиқилди. Шу билан бирга, саноат тармоқлари ва ҳудудларда яна қандай захиралар борлиги, уларни ишга солиш учун нималар қилиш кераклиги батафсил муҳокама қилинди. Пировард мақсад – экспорт, даромад, манфаат.
– Саноат корхоналари бошқарув тизимида муаммолар бор. Маҳсулотлар таннархини тушириш керак. Бу рақобат муҳитини яратишнинг муҳим асосидир, – дея таъкидлади Президент.
Аввал нефть-газ тармоғидаги ишлар таҳлил қилинди. Қолоқликка йўл қўйган корхоналар фаолияти танқидий баҳоланиб, раҳбарларнинг лавозимларига лойиқлик масаласи кўриб чиқилди.
Йил якуни билан табиий газ қазиб олишни кўпайтириш, ички бозорга қўшимча газ етказиб бериш бўйича топшириқлар берилди. Шунингдек, 740 минг тонна нефть ва конденсат қазиб олиш, 203 минг тонна суюлтирилган газ ва 125 минг тонна полиэтилен ишлаб чиқариш вазифаси қўйилди.
“Ўзкимёсаноат” корхоналарида ҳали резервлар мавжудлиги, ишлаб чиқариш ҳажмини ошириб, экспортга йўналтириш зарурлиги таъкидланди. Қўқон суперфосфат заводининг биринчи босқичини модернизация қилиш, “Навоийазот” акциядорлик жамиятида аммиак ва карбамид комплексини ишга тушириш чоралари белгиланди.
“Ўзавтосаноат” бошқарувига ўтган қишлоқ хўжалиги машинасозлиги тармоғида трактор ва сеялкалар ишлаб чиқариш 2 баробар камайгани кўрсатиб ўтилди. IV чоракда автомобиллар ишлаб чиқаришни 62 мингтага етказиб, 165 миллион долларлик экспорт қилиш, бутловчи ва эҳтиёт қисмларни хорижий бозорларга сотишни йўлга қўйиш зарурлиги айтилди. Халқаро экспертлар билан бирга автомобиль саноатини ривожлантириш стратегиясини ишлаб чиқиш вазифаси қўйилди.
Қурилиш материаллари, электр техникаси ва енгил саноатда ҳам ҳали ишлатилмаган захиралар бор.
Масалан, қурилиш материаллари бўйича йил якунигача 11 та лойиҳа амалга оширилади. Бу орқали янги маҳсулотлар ўзлаштирилиб ва мавжуд корхоналар қуввати оширилиб, импорт ўрнини қоплашга эришилади.
Электр техникаси саноатида 12 хил маҳсулотни маҳаллийлаштириш лойиҳаси режалаштирилган. Давлатимиз раҳбари ушбу қувватларни тезроқ ишга тушириб, рақобатни таъминлаш, товарлар нархини арзонлаштириб, экспортни кенгайтириш муҳимлигини айтди.
“Ўзтўқимачиликсаноат” уюшмасига мавжуд қувватларни тўла ишга солиш, 100 дан зиёд янги корхонага АҚШ ва Европада тан олинган халқаро сертификатлар олишда кўмаклашиб, уларни экспортга жалб қилиш вазифаси қўйилди.
Бозор механизмлари тўлиқ кириб бормаган тармоқларни трансформация қилиш долзарб бўлиб бормоқда. Шу боис Президентимиз саноат корхоналари фаолиятини такомиллаштириш, халқаро бошқарув тизимини жорий этиш бўйича кўрсатмалар берди.
Йиғилишда ҳудудий саноат корхоналарида мавжуд резервлардан фойдаланиб, қўшимча ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш масалалари ҳам муҳокама қилинди.
Ўтган 9 ойда маҳаллийлаштириш борасида 55 та ҳудудий лойиҳа ижроси кечиккан, 144 та лойиҳа бўйича ишлаб чиқариш ҳажми таъминланмаган. Оқибатда 720 миллиард сўмлик маҳсулот тайёрлаш имконияти йўқотилган.
Тегишли вазирлик ва ҳокимликларга қолоқликка йўл қўйилган лойиҳалардаги муаммоларни бартараф этиш, импорт ўрнини босувчи янги истиқболли йўналишларни ўрганиб, маҳаллийлаштириш дастурига киритиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Умуман, қолган уч ойда қиймати 7 миллиард долларлик 80 та тармоқ ва 44 та ҳудудий йирик лойиҳани ишга тушириш муҳимлиги таъкидланди.
Йиғилишда ишлаб чиқаришни кенгайтириш орқали экспорт ҳажмини ошириш масаласига алоҳида эътибор қаратилди.
– Бугун экспортчи корхоналарни молиявий қўллаб-қуватлашни кенгайтириш бўйича фармонни имзоладим. Энди бундай корхоналар учун янги ташкил қилинаётган Экспортни қўллаб-қувватлаш жамғармаси орқали қўшимча маблағлар ажратилади. Шу мақсадда жамғармага 100 миллион доллар берилмоқда. Бу, ўз навбатида, маҳсулотларни ташқи бозорларга узлуксиз етказиб бериш учун корхоналарнинг айланма маблағларига йўналтирилади, – деди Шавкат Мирзиёев.
Бош вазир ўринбосарларига бу борадаги вазифаларни тезкор, самарали ва манзилли ҳал қилиб бориб, йил якунига белгиланган кўрсаткичларни таъминлаш бўйича топшириқлар берилди.

Results and additional opportunities in industrial sectors discussed
On October 21, President Shavkat Mirziyoyev chaired a videoconference to discuss the productivity of industries for 9 months of this year and tasks for the period up to the end of the year.
The impact of the pandemic has also seriously affected the pace of industrial production. In this regard, the state has taken urgent measures to support each sector. Production facilities continued to operate during the quarantine period. As a result, it was possible to protect the industry from significant potential losses.
It is noteworthy that the processing industry, which provides high added value in the economy, grew by almost 3 percent in 9 months. In particular, the production of electrical equipment increased by 25 percent, textiles by 12 percent, metal ore mining by 7 percent and construction materials production by 6 percent.
In addition, export of vehicles increased by 1.5 times, electrical equipment by 1.3 times, textiles by 16 percent and copper wires by 15 percent.
As a result, positive dynamics of growth of the gross domestic product remained 0.4 percent and budget revenues were fulfilled with a surplus of 1.9 trillion UZS.
At the same time, there were shortcomings in some industries and regions, as a result of which the total volume of industrial production decreased by 2.7 percent.
Factors that caused the decline were critically analyzed, measures to ensure production volumes by the end of the year were considered at the meeting. In particular, reserves that are not used in industries and regions and measures necessary for their mobilization were considered in detail. The ultimate goal is export, income, profit and economic effect.
“There are problems in the management system of industrial enterprises. We need to reduce the cost of production. This is an important basis for creating a competitive environment”, the President said.
The state of oil and gas industry was analyzed first off all. The activity of lagging enterprises was criticized, the issue of compliance of their managers with their positions was considered.
Instructions were given on ensuring the enhancement of natural gas production and additional gas supplies to domestic market by the end of the year. The task was set to produce 740 thousand tons of oil and condensate, 203 thousand tons of liquefied gas and 125 thousand tons of polyethylene.
As it was noted at the meeting, Uzkimyosanoat JSC has great possibilities for increasing production and exports. It was instructed to take measures to modernize the first stage of Kokand Superphosphate Plant and launch the Ammonia-Urea Complex at Navoiazot JSC.
It was emphasized that the production of tractors and seeders has halved in the agricultural machinery industry, which was transferred to Uzautosanoat JSC leadership. The need for increasing car production to 62,000 units in the fourth quarter, export for $165 million, as well as start selling components and spare parts on the foreign market was noted. It was instructed to work out a strategy for development of automotive industry in the country together with international experts.
The presence of unused reserves in production of construction materials, electrical equipment and light industry was indicated.
11 projects on building materials will be implemented by the end of the year. Thanks to this, the production of new types of products will be mastered, the capacity of enterprises will increase, and import substitution will be achieved.
It is planned to localize 12 types of products in the electrical industry. The Head of the state noted the importance of putting these capacities into operation as soon as possible, ensuring competition, reducing the cost of production and expanding the export of goods.
Uztuqimachiliksanoat Association was tasked to fully utilize the existing capacities, assist over 100 new enterprises in obtaining international certificates recognized in the United States and Europe, and orient their products for export.
Transformation of industries where market mechanisms are not fully approved is becoming increasingly important. In this regard, the President gave instructions for improving the activities of industrial enterprises and introducing an international management system.
Creation of additional production facilities at the expense of existing reserves of industrial enterprises in the regions was also discussed at the meeting.
55 regional localization projects have been disrupted, and target production volumes for 144 projects have not been met over the past 9 months. As a result, the opportunity to produce products worth 720 billion UZS was missed.
Relevant ministries and hokimiyats were instructed to solve problems in lagging projects, study new promising areas of import substitution and include them in the localization program.
The importance of implementing major 80 industrial and 44 regional projects worth $7 billion in the remaining three months of 2020 was emphasized.
The issue of increasing the export by expanding production was considered.
“Today I signed a decree on expanding financial support for exporting companies. Now additional funds will be allocated for such enterprises through the Export Support Fund that is being created. The Fund is allocated $100 million for this purpose. They will be used to form working capital of enterprises for uninterrupted supply of products to a foreign market”, noted Shavkat Mirziyoyev.
Deputy Prime Ministers were instructed to promptly address the tasks, as well as to achieve targets set for the end of the year.