Афғонистон Ислом Республикаси Президенти билан учрашув бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 20 октябрь куни Ўзбекистон Республикаси ҳукумати делегациясининг Қобул шаҳрига ташрифи чоғида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаковнинг Афғонистон Ислом Республикаси Президенти Ашраф Ғани билан учрашуви бўлиб ўтди.
Учрашув чоғида сиёсий-дипломатик, савдо-иқтисодий, инвестициявий, саноат, минтақавий ва маданий-гуманитар соҳаларида ҳамкорлик қилиш масалаларининг кенг доираси муҳокама қилинди.
Шунингдек, учрашувда икки мамлакат ўртасидаги ишончга асосланган муносабатларнинг юқори даражаси ҳамда турли даражадаги икки томонлама ҳамкорликнинг очиқ ва конструктив хусусияти қайд этилди. Томонлар Доҳа шаҳрида (Қатар) музокара жараёнини давом эттиришга содиқлигини ҳам тасдиқлашди. Устувор йўналишлардаги ҳамкорлик динамикасини ижобий баҳолаб, томонлар аниқ келишувларга эришиш мақсадида ўзаро манфаатли шерикликнинг янги йўналишлари устида ишлаш истиқболга эга эканлиги тўғрисида ягона фикрга келдилар.
Томонлар инвестициялар, савдо, энергетика, транспорт ва инфратузилмани ривожлантириш соҳасидаги қўшма лойиҳаларни амалга ошириш орқали Марказий ва Жанубий Осиё минтақаларини ривожлантиришга мўлжалланган амалий ҳамкорликка ўзаро тайёрлигини билдирди. Шу нуқтаи назардан, Ашраф Ғани транспорт йўлакларини ривожлантириш соҳасида истиқболли лойиҳаларни амалга ошириш учун қўшимча молиялаштириш манбаларини жалб этиш мақсадида халқаро молия институтлари, хусусан, АҚШнинг Халқаро тараққиёт молия корпорацияси, Жаҳон банки ва Осиё тараққиёт банки билан ҳамкорликни йўлга қўйиш ташаббусини қўллаб-қувватлади.
Учрашув якунида сиёсий, савдо-иқтисодий, молиявий, энергетика, транспорт-логистика, маданий-гуманитар соҳалардаги ҳамкорликни ривожлантириш бўйича "Йўл харитаси"ни ишлаб чиқиш мақсадида ҳар икки мамлакатнинг тегишли вазирлик ва идоралари ўртасида тўғридан-тўғри ҳамкорликни йўлга қўйиш бўйича ҳам келишувга эришилди. Томонлар "Йўл харитаси"га киритилган тадбирлар амалга оширилишини ҳар ойда кўриб чиқишга келишиб олдилар.

Deputy Prime Minister of Uzbekistan meets with Afghanistan’s President
Deputy Prime Minister, Minister of Investments and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan Sardor Umurzakov has met with the President of the Islamic Republic of Afghanistan Ashraf Ghani, in Kabul, the Ministry of Investments and Foreign Trade reports.
At the meeting, a wide range of issues of political-diplomatic, trade-economic, investment, industrial, regional and cultural-humanitarian cooperation were discussed.
The high level of trusting relations between the two countries, as well as the open and constructive nature of bilateral interaction at various levels was noted. The parties also reaffirmed their commitment to continue the negotiation process in Doha (Qatar). Having positively assessed the dynamics of cooperation in priority areas, the parties came to a common opinion about the prospects of working out new areas of mutually beneficial partnership to reach specific agreements.
The parties indicated mutual readiness for practical cooperation aimed at developing the regions of Central and South Asia through the implementation of joint projects in investment, trade, energy, transport and infrastructure development. In this context, Ashraf Ghani supported the initiative to establish cooperation with international financial institutions, in particular with the United States International Development Finance Corporation, as well as the World Bank and the Asian Development Bank, in order to attract additional sources of financing for the implementation of promising projects in development of transport corridors.
Following the meeting, an agreement was also reached to establish direct cooperation between the relevant ministries and agencies of the two countries in order to develop a roadmap for enhancing collaboration in political, trade, economic, financial, energy, transport, logistics, cultural and humanitarian spheres.