Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида Европа тикланиш ва тараққиёт банкининг собиқ президенти Сума Чакрабартига "Дўстлик" орденини тошпириш маросими бўлиб ўтди
2020-10-21 | Иқтисодиёт
Жорий йилнинг 19 октябрь куни Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида 2012 йил июль ойидан 2020 йил июль ойигача Европа тикланиш ва тараққиёт банкининг (ЕТТБ) Президенти лавозимида фаолият юритиб келган С.Чакрабартига "Дўстлик" орденини тошпириш маросими бўлиб ўтди.
Маросим Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков томонидан ўтказилди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг жорий йил 9 июль куни имзоланган тегишли Фармонида С.Чакрабартининг Ўзбекистон ва ЕТТБ ўртасида "стратегик шерикликни йўлга қўйиш ва кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтиришда"ги хизматлари қайд этилган.
Бундан ташқари, ҳужжатда С.Чакрабартининг "мамлакатда амалга оширилаётган ижтимоий-иқтисодий ислоҳотлар дастурларининг самарадорлигини ошириш, шунингдек, Республикада қулай сармоявий ва ишбилармонлик муҳитини шакллантириш жараёнларини фаол қўллаб-қувватлашга” қўшган ҳиссаси алоҳида таъкидланган.
Шуни ҳам таъкидлаш жоизки, жорий йилнинг 1 октябридан бошлаб С.Чакрабарти Ўзбекистон Республикаси Президентининг иқтисодий ривожланиш, самарали бошқарув ва халқаро ҳамкорлик бўйича маслаҳатчи вазифаларини бажаришга киришди.
Маросим чоғида С.Чакрабарти Ўзбекистон Республикаси Президентига миннатдорчилик билдирди: “Мен икки карра ғурурланаман - биринчидан, бундай юксак мукофот билан тақдирланиш мен учун катта шараф деб биламан, иккинчидан, мен Ўзбекистон Республикаси Президентининг ислоҳотлар дастурини амалга оширишда унинг маслаҳатчиси сифатида ўз ҳиссамни қўшишга амалий имкониятим борлигидан ниҳоятда хурсандман. Мен Ўзбекистонни янада ривожлантириш ва унинг жаҳон миқёсидаги имиджини мустаҳкамлаш учун максимал саъй-ҳаракатларимни ишга солишга тайёрман”.
Маросим якунида келгусида ҳамкорлик қилиш доирасида биргаликда иш олиб бориш истиқболлари ва амалга ошириладиган биринчи навбатдаги вазифалар тўғрисида фикр алмашилди.

В Министерстве инвестиций и внешней торговли состоялось вручение ордена «Дустлик» экс-президенту Европейского банка реконструкции и развития Суме Чакрабарти
19 октября текущего года в Министерстве инвестиций и внешней торговли состоялась церемония вручения ордена «Дустлик» С.Чакрабарти, занимавшему должность Президента Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) с июля 2012 года по июль 2020 года.
Церемония была проведена заместителем Премьер-министра ­– министром инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаковым.
В соответствующем Указе Президента Республики Узбекистан, подписанном 9 июля текущего года, отмечены заслуги С.Чакрабарти «в налаживании стратегического партнерства и расширении многопланового сотрудничества» между Узбекистаном и ЕБРР.
Кроме того, в документе был подчеркнут вклад С.Чакрабарти «в повышение эффективности осуществляемой в стране программы социально-экономических реформ, а также поддержку процессов формирования благоприятного инвестиционного климата и деловой среды в Республике».
Также стоит отметить, что с 1 октября текущего года С.Чакрабарти приступил к исполнению обязанностей советника Президента Республики Узбекистан по вопросам экономического развития, эффективного управления и международного сотрудничества.
В ходе церемонии С.Чакрабарти выразил благодарность Президенту Республики Узбекистан: «Я преисполнен гордости вдвойне – во-первых для меня большая честь быть удостоенным такой высокой награды, а во-вторых я чрезвычайно рад, что у меня есть практическая возможность внести свой вклад в реализацию программы реформ Президента Республики Узбекистан в качестве его советника. Я готов приложить максимум усилий для дальнейшего развития Узбекистана и укрепления его имиджа на мировой арене».
По итогам церемонии состоялся обмен мнениями о перспективах дальнейшего взаимодействия и первоочередных задачах в рамках предстоящего сотрудничества.