Фарғонада озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлашда муаммолар бўлмайди
Халқ депутатлари Фарғона вилояти кенгашининг ўн тўққизинчи сессиясида Президент Шавкат Мирзиёев раислигида жорий йилнинг 16 октябрь куни ўтказилган озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш ва ички бозорда нарх-наво барқарорлигини сақлаш чора-тадбирлари юзасидан видеоселектор йиғилишида белгилаб берилган муҳим вазифалар муҳокама этилди.
Сессияда Фарғона вилояти ҳокими вазифасини бажарувчи Хайрулло Бозоров ва сектор раҳбарлари ўз ҳудудида яратилган тизим, бозордаги шарт-шароитлар ва нарх-наво бўйича ҳисобот берди.
Мамлакатимизда пандемия шаротида озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш муҳим вазифа сифатида белгиланган. Хусусан, Фарғона вилоятида аҳолини сифатли озиқ-овқат маҳсулотлари билан таъминлаш, бозорларда нарх-навонинг барқарорлигини сақлаш, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етиштирувчиларни қўллаб-қувватлаш бўйича изчил чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Хусусан, вилоятда 2018-2020 йилларда тижорат банклари томонидан чорвачилик, паррандачилик, балиқчилик, қишлоқ ҳўжалиги маҳсулотларини ишлаб чиқариш ва қайта ишлаш мақсадида қарийб 2 триллион сўм имтиёзли кредит маблағлари ажратилди. Бунинг натижасида, биргина чорвачилик соҳасида вилоятимизга хориждан 6,7 минг бош йирик шохли ва 12,2 минг бош майда шохли чорва моллари олиб келиниб, аҳолининг мол, қўй гўшти ва сут маҳсулотларига бўлган талаби тўлиқ қондирилишига эришилди.
Мамлакатимизда яратилган қулай шарт-шароитлар самарасида жорий йил 9 ой якуни билан вилоят бўйича 123,1 минг тонна гўшт, 739,7 минг тонна сут, 239,9 минг тонна картошка, 790,4 минг тонна сабзавот, 47,8 минг тонна полиз, 290,0 минг тонна мева, 407 млн.дона тухум маҳсулотлари ишлаб чиқарилиб, аҳоли дастурхонига етказиб берилди. Ушбу маҳсулотларни етиштириш ҳажмлари бўйича аввалги йилларга нисбатан барқарор ўсиш суръатлари таъминланди.
Бироқ, ҳудудларда “даладан-истеъмолчигача” тамойили асосида етарли ишлар ташкил этилмаганлиги, даврий равишда янгиланиб турадиган озиқ-овқат захирасини яратишга эътибор қаратилмаганлиги бозорлардаги нарх-наволарни ошиб кетишига олиб келган. Масалан, жорий йилнинг январ-сентябр ойларида сут маҳсулотлари 16,0 фоизга, картошка 13,7 фоизга, гўшт маҳсулотлари 11,4 фоизга, ёғ-мой маҳсулотлари 10,2 фоизга, шакар, чой ва зираворлар нархи 5,4 фоизга ўсганлиги кузатилди.
Вилоят аҳолиси учун жорий йилнинг ноябр ойидан 2021 йилнинг май ойига қадар бўлган даврда 81,6 минг тонна картошка, 37,7 минг тонна пиёз, 29,0 минг тонна сабзи, 18,5 минг тонна гуруч, 132,8 минг тонна ун маҳсулотлари, 35,7 минг тонна мол ва қўй гўшти, 35,3 минг тонна парранда гўшти, 20,8 минг тонна шакар, 17,2 минг тонна ўсимлик ёғи, 18,3 минг тонна балиқ, 393,3 миллион дона тухум талаб этилади. Вилоят аҳолисини асосий турдаги озиқ-овқат маҳсулотлари билан кафолатли таъминлаш, ички истеъмол бозорига маҳсулот етказиб берилишини тизимли ташкил этиш орқали нарх-наво барқарорлигини сақлаш муҳим вазифалардан биридир.Бу борада маҳаллий ҳокимликлар, сектор раҳбарларида катта масъулият талаб қилинади. Сессияда ана шу масалалар чуқур таҳлил этилиб, келгусидаги вазифалар белгилаб олинди.
Шаҳар ва туманлар кесимида аҳоли эҳтиёжи учун 2020 йил ноябр ойидан 2021 йил май ойигача бўлган даврда талаб этиладиган асосий турдаги озиқ-овқат маҳсулотларининг захираси яратилади. Аҳолини мол гўшти, парранда гўшти, тухум ва балиқ маҳсулотлари билан узлуксиз таъминлаш мақсадида “Экобозор”лар ташкил этилмоқда. Тадбиркорларга тижорат банклари томонидан қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари учун кредитлар ажратиш, бозорлардаги нарх-навони кунлик назорат қилиш каби кўплаб ишлар тизимли йўлга қўйилади.

Сбоев в поставке продовольственных товаров не будет
На девятнадцатой сессии Ферганского областного Кенгаша народных депутатов обсуждались важные задачи, определенные на прошедшем под председательством Президента Шавката Мирзиёева 16 октября этого года видеоселекторном совещании, посвященном обеспечению продовольственной безопасности и сохранению стабильности цен на внутреннем рынке.
На заседании исполняющий обязанности хокима Ферганской области Хайрулло Бозоров и руководители секторов представили отчет о созданной на данной территории продовольственной системе и ценах на продукты питания на внутреннем рынке.
В нынешних условиях пандемии обеспечение продовольственной безопасности обозначено в качестве одной из важнейших задач. В Ферганской области также предпринимаются последовательные меры по обеспечению населения качественными продуктами питания, сохранению стабильности цен на рынках, поддержке сельхозпроизводителей.
Так, в 2018-2020 годах коммерческими банками региона было выделено около 2 триллионов сумов льготных кредитов на производство и переработку продукции животноводства, птицеводства, рыбоводства и сельского хозяйства. В результате, только в животноводческой отрасли в область было завезено 6,7 тысячи голов крупного рогатого скота и 12,2 тысячи голов мелкого рогатого скота, и таким образом, достигнуто полное удовлетворение потребностей населения в говядине, баранине и молочных продуктах.
В результате созданных в стране благоприятных условий, за минувшие девять месяцев этого года по области произведено и поставлено населению 123,1 тысячи тонн мяса, 739,7 тысячи тонн молока, 239,9 тысячи тонн картофеля, 790,4 тысячи тонн овощей, 47,8 тысячи тонн бахчевых культур, 290 тысяч тонн фруктов и 407 миллионов штук яиц. По сравнению с предыдущими годами обеспечены стабильные темпы роста по объемам производства данных видов продукции.
Однако, ненадлежащая организация на некоторых территориях работ по принципу «из поля до потребителя», поверхностное отношение к заготовке запасов периодически обновляемых продовольственных товаров привело к ощутимому росту рыночных цен. Так, в январе-сентябре текущего года цены на молочные продукты выросли на 16 процентов, на картофель – на 13,7 процента, мясные продукты – на 11,4 процента, масложировую продукцию – на 10,2 процента, сахар, чай и специи – на 5,4 процента.
С ноября текущего года по май 2021 года для полного удовлетворения потребностей населения области необходимо 81,6 тысячи тонн картофеля, 37,7 тысячи тонн лука, 29 тысяч тонн моркови, 18,5 тысячи тонн риса, 132,8 тысячи тонн мучных изделий, 35,7 тысячи тонн говядины и баранины, 35,3 тысячи тонн мяса птицы, 20,8 тысячи тонн сахара, 17,2 тысячи тонн растительного масла, 18,3 тысячи тонн рыбы, 393,3 миллиона штук яиц. Одной из важных задач является гарантированное обеспечение населения региона основными продуктами питания, поддержание стабильности цен на рынке за счет системной организации поставок на внутренний потребительский рынок. Это требует от местных властей и руководителей секторов большой ответственности. В ходе сессии были глубоко проанализированы эти вопросы, определены предстоящие задачи.
Как отмечалось, в разрезе городов и районов будут созданы запасы основных видов продовольственных товаров, необходимых для нужд населения в период с ноября 2020 года по май 2021 года. Для бесперебойного обеспечения населения говядиной, мясом птицы, яйцами и рыбными продуктами создаются специальные «Эко рынки». Налажена системная работа по предоставлению коммерческими банками кредитов предпринимателям на производство и переработку сельскохозяйственной продукции, ежедневному контролю цен на рынках.