Фидойи ёшлар тақдирланди
Жиззах шаҳридаги “Ёшлар иновацион маркази”да пандемия даврида аҳоли соғлигини сақлаш ва эҳтиёжманд фуқароларни қўллаб-қувватлашда фаоллик кўрсатган бир гуруҳ фидоий ёшларга “Меҳр-саховат” кўкрак нишонлари топширилди.
Шу муносабат билан ўтказилган тантанали тадбирда пандемия даврида касаллик тарқалиши олдини олиш ва фуқароларга меҳр-саховат ёрдами кўрсатишда вилоят кўнгилли ёшлари фаол иштирок этгани алоҳида таъкидлади.
Пандемия карантини даврида вилоятнинг барча шаҳар ва туманларида ҳомийлик хайрияларини мувофиқлаштириш ва волонтёрлик марказларида "Ёш волонтёрлар ҳаракати" йўлга қўйилди. Бу ҳаракат таркибида 120 нафар кўнгилли ёшлар фаол иштирок этиб, "Call-марказ"ларга аҳолидан келиб тушган мурожаатларни қабул қилиш, муҳтож оилалар рўйхатини шакллантириш ва уларга озиқ-овқат маҳсулотларини етказиб беришда фаоллик кўрсатди.
Бундан ташқари, кўплаб талабалар, ёш тадбиркорлар касаллик тарқалиши олдини олиш, аҳоли соғлигини муҳофаза қилиш, эҳтиёжманд фуқароларга беминнат кўмак кўрсатишда қатнашди.
Тадбирда карантин даврида кўнгиллилар сафида ва ўз фаолияти билан эпидемия тарқалиши олдини олишга, аҳолини ижтимоий қўллаб-қувватлашга муносиб улуш қўшган фидоийи ёшларнинг 21 нафарига “Меҳр-саховат” кўкрак нишонлари топширилди.
– Қийинчилик кунларида давлатимизнинг бизга билдираётган ишончини ўзимизнинг амалий ишларимиз билан оқлашга ҳаракат қилдик, – дейди “Меҳр-саховат” кўкрак нишони соҳиби Фориш туманилик Баҳодир Исабоев. – Кам таъминланган оилалардаги 50 нафар йигит-қиз иштирокида “Гараша парранда ҳамкор” кооперативи ташкил этиб, ёшлар учун иш жойи ва даромад манбаи яратдик. Карантин даврида қишлоғимиздаги 40 та эҳтиёжманд оилага 400 бошдан зиёд парранда тарқатдик. Умумхалқ ҳаракатига қўшган кичик ҳиссамиз давлатимиз томонидан юксак мукофот билан тақдирланиши бизни барча жабҳаларда янада фаол бўлишга руҳлантирмоқда.

Награждена самоотверженная молодежь
В Молодежном инновационном центре города Джизака группе молодежи, проявившей активность в период пандемии в деле охраны здоровья населения и поддержки нуждающихся граждан, вручены нагрудные знаки «Меҳр-саховат».
На проведенном в этой связи мероприятии особо отмечалось, что областная молодежь принимала активное участие в предупреждении распространения заболевания и оказании безвозмездной помощи людям.
Во всех городах и районах области в период карантина в центрах координации спонсорской помощи и волонтерства налажено «Движение молодых волонтеров». В составе этого движения активное участие приняли 120 девушек и юношей-добровольцев, которые принимали звонки от населения, поступавшие в call-центры, формировали списки нуждающихся семей, доставляли им продукты питания. К ним подключились студенты, молодые предприниматели.
Таким образом, нагрудного знака «Меҳр-саховат» удостоился 21 молодой человек за достойный вклад в оказание социальной помощи населению и волонтерскую работу.
– В эти трудные дни мы пытались оправдать практическими делами доверие, оказываемое нам государством, – говорит обладатель нагрудного знака «Меҳр-саховат» из Фаришского района Баходир Исабоев. – С участием 50 юношей и девушек из малообеспеченных семей организовали кооператив «Гараша парранда хамкор», создали для молодежи рабочие места и стабильный источник дохода. В период карантина раздали свыше 400 голов птицы 40 нуждающимся семьям в селе. Высокая награда, полученная за наш посильный труд, воодушевляет нас к еще более активной деятельности во всех сферах.