Қозоғистон Республикаси, Тожикистон Республикаси, Туркманистон ва Ўзбекистон Республикаси давлат раҳбарларининг Қирғиз Республикасидаги воқеалар юзасидан қўшма баёноти
2020-10-09 | Сиёсат
Қардош Қирғизистонда содир бўлаётган воқеалар бизни жиддий ташвишга солмоқда.
Кўп асрлик дўстлик ришталари, яхши қўшничилик, умумий маданий ва маънавий қадриятлар билан боғланган яқин қўшнилар сифатида биз ушбу қийин кунларда Қирғизистон халқини мамлакатда тинчликни сақлаш ва барқарорликни тиклаш учун ўзига хос доноликни намоён этишга чақирамиз.
Қирғизистоннинг барча сиёсий партиялари ва жамоатчилик доиралари тинчлик ва осойишталикни таъминлаш, Конституция ва миллий қонунчиликка сўзсиз риоя қилиш билан юзага келган муаммоларни ҳал қилиш учун зарур бўлган саъй-ҳаракатларни амалга оширишига умид билдирамиз.
Қирғизистоннинг равнақи минтақавий хавфсизлик ва бутун Марказий Осиё барқарор ривожланишининг муҳим омилидир.
Мамлакатларимизнинг ўтмиши бир, улар умумий келажакни барпо этмоқда. Марказий Осиё халқларини тарихий жиҳатдан келажакдаги авлодлар фаровонлиги учун барқарор тинчлик, тотувлик ва бунёдкорлик истаги бирлаштиради.
Муштарак мақсадларга интилган ҳолда, давлатларимиз савдо-иқтисодий, инвестициявий, транспорт-коммуникация ва маданий-гуманитар алоқаларни, чегараолди ва ҳудудлараро шерикликни кенгайтириш учун минтақавий ҳамкорликни фаол равишда мустаҳкамламоқда.
Марказий Осиё бирдамлигини янада мустаҳкамлаш йўлидан борар эканмиз, биз Қирғизистон халқини унинг ҳамжиҳатлик, тинч, мустақил тараққиёт ва фаровонлик борасидаги интилишида доимо қўллаб-қувватлаймиз.

Joint Statement of the Heads of State of the Republic of Kazakhstan, the Republic of Tajikistan, Turkmenistan and the Republic of Uzbekistan on the developments in the Kyrgyz Republic
2020-10-09 | Politics
We are seriously concerned about the events taking place in the fraternal Kyrgyzstan.
As close neighbors bound by centuries-old ties of friendship, neighborliness, common cultural and spiritual values, we call on the people of Kyrgyzstan in these complicated days to show wisdom inherent in them in order to preserve peace and restore stability in the country.
We express the hope that all political parties and public circles of Kyrgyzstan will make every effort essential to secure peace and harmony, and address the issues at stake with outright compliance with the norms of the Constitution and national legislation.
Kyrgyzstan’s wellbeing is an important factor in regional security and the sustainable development of the entire Central Asia.
Our countries have one past and are building a common future. The peoples of Central Asia are historically united by the desire for perpetual peace, harmony and creative potential for the good of future generations.
With shared goals, our states have been actively strengthening regional cooperation to enhance trade and economic, investment, transport and communication, cultural and humanitarian ties, cross-border and interregional interaction.
Along the path of consolidating the Central Asian solidarity, we will always support the people of Kyrgyzstan in their strive for unity, peaceful and independent development, and prosperity.