Ўзбекистон Республикаси ва Россия Федерацияси ўртасида иқтисодий ҳамкорлик бўйича Ҳукуматлараро комиссиянинг 21-йиғилишига тайёргарлик кўришга оид ишчи йиғилиш бўлиб ўтди
2020-10-08 | Иқтисодиёт
Жорий йилнинг 7 октябрь куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков раислигида Бухоро шаҳрида шу йилнинг 12 октябрь куни ўтказилиши режалаштирилаётган Ўзбекистон Республикаси ва Россия Федерацияси ўртасида иқтисодий ҳамкорлик бўйича Ҳукуматлараро комиссиянинг 21-йиғилишига ўз вақтида ва сифатли тайёргарлик кўришга бағишланган ишчи йиғилиши бўлиб ўтди.
Россия Федерацияси иқтисодий ривожланиш вазири М.Решетников ва Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков Ҳукуматлараро комиссиянинг ҳамраисларидир.
Йиғилиш давомида вазирликлар ва тегишли идоралар раҳбарларининг Россия Федерацияси билан савдо-иқтисодий, инвестициявий ва саноат ҳамкорлигининг ҳозирги ҳолати, шунингдек, яқинда бўладиган йиғилишга тайёргарликнинг бориши тўғрисида ҳисоботлари тингланди.
Ўзбекистон томонидан ҲКнинг 9 та кичик комиссияси раҳбарлари савдо-иқтисодий, инвестициявий, саноат ва минтақалараро ҳамкорлик қилиш, банк-молия, транспорт, энергетика, қишлоқ хўжалиги, соғлиқни сақлаш, фан, таълим ва маданият соҳаларида биргаликда фаолият юритиш йўналишларида ҲКнинг 20-йиғилиши баённомаси билан қабул қилинган қарорларини бажариш бўйича олиб борилган ишлар тўғрисида батафсил маълумот беришди.
Йиғилиш давомида иштирокчилар эътибори ишлаб чиқилаётган қўшма лойиҳалар ва ташаббуслар доирасида Россия томони билан ўзаро ҳамкорликни фаоллаштириш бўйича қўшимча чоралар кўриш зарурлигига қаратилди.
Шунингдек, республика вазирликлари, идоралари ва ташкилотларининг масъул раҳбарларига Россия Федерацияси ҳукумат делегациясининг Ўзбекистонга кутилаётган ташрифи давомида россиялик шериклар билан муҳокама қилиш учун ҳамкорлик қилишнинг янги имкониятларини ҳар томонлама ўрганиш ва аниқ лойиҳавий таклифларни ишлаб чиқиш бўйича аниқ кўрсатмалар берилди.

Состоялось рабочее совещание по подготовке к проведению 21-го заседания Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Республикой Узбекистан и Российской Федерацией
2020-10-08 | Экономика
7 октября текущего года под председательством заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова было проведено рабочее совещание, посвящённое своевременной и качественной подготовке к предстоящему 21-му заседанию Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Республикой Узбекистан и Российской Федерацией, планируемому к проведению 12 октября текущего года в г.Бухаре.
Сопредседателями Межправительственной комиссии являются министр экономического развития Российской Федерации М.Решетников и заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков.
В ходе совещания были заслушаны отчёты руководителей министерств и профильных ведомств о текущем состоянии торгово-экономического, инвестиционного и промышленного сотрудничества с Российской Федерацией, а также о ходе подготовки к предстоящему заседанию.
Руководителями 9 подкомиссий МПК с узбекской стороны была представлена подробная информация о проведенной работе по исполнению решений протокола 20-го заседания МПК в направлениях торгово-экономического, инвестиционного, промышленного и межрегионального сотрудничества, взаимодействия в банковско-финансовом секторе, а также в сферах транспорта, энергетики, сельского хозяйства, здравоохранения, науки, образования и культуры.
В ходе совещания внимание участников было обращено на необходимость принятия дополнительных мер по активизации взаимодействия с российской стороной в рамках прорабатываемых совместных проектов и инициатив.
Также, ответственным руководителям министерств, ведомств и организаций республики даны конкретные указания по комплексной проработке новых возможностей для сотрудничества и выработке конкретных проектных предложений для обсуждения с российскими партнёрами в ходе предстоящего визита правительственной делегации Российской Федерации в Узбекистан.