Ўзбекистон Республикаси ва Россия Федерацияси ўртасида иқтисодий ҳамкорлик бўйича Ҳукуматлараро комиссиянинг 21-йиғилишига тайёргарлик кўришга оид ишчи йиғилиш бўлиб ўтди
2020-10-08 | Иқтисодиёт
Жорий йилнинг 7 октябрь куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков раислигида Бухоро шаҳрида шу йилнинг 12 октябрь куни ўтказилиши режалаштирилаётган Ўзбекистон Республикаси ва Россия Федерацияси ўртасида иқтисодий ҳамкорлик бўйича Ҳукуматлараро комиссиянинг 21-йиғилишига ўз вақтида ва сифатли тайёргарлик кўришга бағишланган ишчи йиғилиши бўлиб ўтди.
Россия Федерацияси иқтисодий ривожланиш вазири М.Решетников ва Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков Ҳукуматлараро комиссиянинг ҳамраисларидир.
Йиғилиш давомида вазирликлар ва тегишли идоралар раҳбарларининг Россия Федерацияси билан савдо-иқтисодий, инвестициявий ва саноат ҳамкорлигининг ҳозирги ҳолати, шунингдек, яқинда бўладиган йиғилишга тайёргарликнинг бориши тўғрисида ҳисоботлари тингланди.
Ўзбекистон томонидан ҲКнинг 9 та кичик комиссияси раҳбарлари савдо-иқтисодий, инвестициявий, саноат ва минтақалараро ҳамкорлик қилиш, банк-молия, транспорт, энергетика, қишлоқ хўжалиги, соғлиқни сақлаш, фан, таълим ва маданият соҳаларида биргаликда фаолият юритиш йўналишларида ҲКнинг 20-йиғилиши баённомаси билан қабул қилинган қарорларини бажариш бўйича олиб борилган ишлар тўғрисида батафсил маълумот беришди.
Йиғилиш давомида иштирокчилар эътибори ишлаб чиқилаётган қўшма лойиҳалар ва ташаббуслар доирасида Россия томони билан ўзаро ҳамкорликни фаоллаштириш бўйича қўшимча чоралар кўриш зарурлигига қаратилди.
Шунингдек, республика вазирликлари, идоралари ва ташкилотларининг масъул раҳбарларига Россия Федерацияси ҳукумат делегациясининг Ўзбекистонга кутилаётган ташрифи давомида россиялик шериклар билан муҳокама қилиш учун ҳамкорлик қилишнинг янги имкониятларини ҳар томонлама ўрганиш ва аниқ лойиҳавий таклифларни ишлаб чиқиш бўйича аниқ кўрсатмалар берилди.

Deputy Prime Minister of Uzbekistan has chaired a working meeting on the preparation for the upcoming 21st meeting of the Intergovernmental Commission on Economic Cooperation between the Republic of Uzbekistan and the Russian Federation
2020-10-08 | Economics
TASHKENT, October 8. /“Dunyo” IA. Deputy Prime Minister, Minister of Investments and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan S. Umurzakov has chaired a working meeting on the preparation for the upcoming 21st meeting of the Intergovernmental Commission on Economic Cooperation between the Republic of Uzbekistan and the Russian Federation, planned to be held on October 12 this year in Bukhara, reports IA “Dunyo” correspondent.
The co-chairmen of the Intergovernmental Commission is the Minister of Economic Development of the Russian Federation M. Reshetnikov and Deputy Prime Minister, Minister of Investments and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan S. Umurzakov.
According to the Ministry of investment and foreign trade of Uzbekistan, reports by the heads of ministries and agencies on the current state of trade, economic, investment and industrial cooperation with Russia, as well as on the preparations for the upcoming meeting, were heard.
The heads of 9 IGC sub-commissions from the Uzbek side provided detailed information on the work carried out to implement the decisions of the Protocol of the 20th IGC meeting in the areas of trade, economic, investment, industrial and interregional cooperation, interaction in the banking and financial sector, as well as in the fields of transport, energy, agriculture, health, science, education and culture.
The attention of the participants was drawn to the need for taking additional measures to enhance interaction with the Russian side within the framework of the joint projects and initiatives being developed.
Responsible heads of ministries, agencies and organizations of the country were given specific instructions on the comprehensive study of new opportunities for cooperation and development of specific project proposals for discussion with Russian partners during the upcoming visit of the government delegation of the Russian Federation to Uzbekistan.