Таиландлик экспертлар: БМТ шафелигида Транспорт-коммуникация алоқаларини ривожлантириш минтақавий марказини ташкил этиш ташаббуси долзарбдир
2020-10-07 | Иқтисодиёт
БАНГКОК, 6 октябрь. /“Дунё” АА/. Мамлакатимизнинг Таиланддаги Бош консулхонаси ходимлари, БМТ Бош котибининг ўринбосари, ЭСКАТО Ижроия котиби Армида Салсиа Алисжабана ва Комиссия Котибияти транспорт бўлими бошлиғи Вэймин Рен ўртасидаги учрашувда  Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг БМТ Бош Ассамблеясининг 75-сессиясидаги нутқида илгари сурилган ташаббуслар ижроси бўйича ҳамкорлик истиқболлари муҳокама қилинди, деб хабар бермоқда “Дунё” АА мухбири.
Тадбирда давлатимиз раҳбарининг ЭСКАТО фаолиятига яқин бўлган Транспорт-коммуникация алоқаларини ривожлантириш минтақавий марказини ташкил этиш таклифига алоҳида эътибор қаратилди.
Минтақавий марказ фаолиятининг моҳияти, мақсадлари, вазифалари, аҳамияти ва кутилаётган натижалари тўғрисида батафсил маълумотлар тақдим этилди. Ўзбекистон транспорт-коммуникация соҳасидаги минтақавий ҳамкорликни фаоллаштиришга стратегик аҳамият бераётгани, денгиз портлари ва янги ташқи бозорларга чиқишда энг қисқа йўлни таъминлайдиган ўзаро боғлиқ минтақавий транспорт-логистика тизимини шакллантириш тарафдори экани таъкидланди. Сўнгги йилларда Президент Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида Ўзбекистонда ушбу соҳада сезиларли ижобий ўзгаришлар кузатилмоқда, бу ўзаро алоқаларни кенгайтириш ва мавжуд имкониятлардан, айниқса транспорт ва транзит соҳасида самарали фойдаланиш учун қулай шароит яратмоқда.
ЭСКАТО Ижроия котиби Армида Салсиа Алисжабана Ўзбекистон Президенти ташаббуслари БМТ ва унинг ихтисослаштирилган институтлари фаолиятидаги кўплаб долзарб масалаларни қамраб олганини таъкидлади. Шу билан бирга, у мазкур ташаббусларнинг глобал вазият ва ҳаракатлар таҳлили асосида ўз вақтида, ўйланган ва ҳар томонлама текширилганини қайд этди.
ЭСКАТО Котибияти транспорт бўлими бошлиғи Вэймин Рен ҳам Ўзбекистон Президенти ташаббусининг муҳимлиги ва долзарблигини қайд этди. Унинг сўзларига кўра, ЭСКАТОда Марказий Осиё минтақасининг бундай минтақавий марказга эҳтиёжини яхши англашади.
“Биз Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг БМТ шафелигида Транспорт-коммуникация алоқаларини ривожлантириш минтақавий марказини ташкил этиш ташаббусини катта қизиқиш билан қабул қилдик.
Ушбу ташаббус БМТга аъзо давлатларнинг транспорт соҳасидаги ҳамкорликни кенгайтиришга бўлган муҳим эҳтиёжини акс эттирмоқда, ЭСКАТОга аъзо давлатлар ўртасидаги транспорт ва коммуникация соҳасидаги ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш бўйича вазифаларига мос келади”, - деди Вэймин Рен.
Томонлар Президент Шавкат Мирзиёевнинг ушбу ва бошқа халқаро ташаббусларини амалга ошириш бўйича маслаҳатлашув ва ҳамкорликни давом эттиришга келишиб олди.

Иницитива Президента Узбекистана о создании под эгидой ООН Регионального центра по развитию транспортно-коммуникационной взаимосвязанности являетсвя всесторонне продуманной и выверенной на основе анализа глобальной ситуации
2020-10-07 | Экономика
БАНГКОК, 6 октября. /ИА “Дунё”/. Генеральным консульством Узбекистана в Бангкоке проведена встреча с заместителем Генерального секретаря ООН, исполнительным секретарем Экономической и социальной комиссией для Азии и Тихого океана (ЭСКАТО) Армидой Салсиа Алисджабаной и главой Транспортного отдела Секретариата ЭСКАТО Вэймином Реном, на которой обсуждались инициативы Президента Шавката Мирзиёева, выдвинутые в ходе выступления на 75-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Особо отмечена инциатива главы нашего государства по созданию под эгидой ООН Регионального центра по развитию транспортно-коммуникационной взаимосвязанности, которая наиболее близка к деятельности ЭСКАТО.
Была представлена исчерпывающая информация, раскрывающая суть, цели, задачи, значимость и ожидаемые результаты от создания и деятельности Регионального центра. Подчеркнуто, что Узбекистан придает стратегическое значение активизации регионального сотрудничества в транспортно-коммуникационной сфере, выступает за формирование взаимосвязанной региональной транспортно-логистической системы, обеспечивающей кратчайший выход к морским портам и новым внешним рынкам. В последние годы в результате нового регионального курса Узбекистана под руководством Президента Шавката Мирзиёева в данной сфере наблюдаются значительные позитивные изменения, которые требуют расширения взаимодействия и использования незадействованных возможностей особенно в сфере транспорта и транзита.
Армида Салсиа Алисджабана приветствовала инициативы Президента Узбекистана, которые охватывают большое число вопросов текущей повестки дня ООН и ее институтов. При этом она подчеркнула их своевременность, продуманность и всестороннюю выверенность на основе анализа глобальной ситуации и действий.
Глава Транспортного отдела Секретариата ЭСКАТО Вэймин Рен отметил важность данной инициативы для стран региона. По его словам, в ЭСКАТО все понимают потребность государств Центральной Азии в таком Региональном центре.
“Мы с интересом восприняли инициативу Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева по созданию под эгидой ООН Регионального центра по развитию транспортно-коммуникационной взаимосвязанности.
Думаю, что эта инициатива отражает значительную потребность стран-членов ООН в расширении взаимодействия в транспортном секторе, что во многом соответствует задачам ЭСКАТО по дальнейшему укреплению сотрудничества в сфере транспорта и коммуникаций между странами-членами.
На мой взгляд, это очень перспективная инициатива, и мы готовы ее обсуждать”, - сказал он.
Стороны договорились продолжить консультации по реализации этой и других международных инициатив Президента Шавката Мирзиёева.