Ўзбeкистон элчиси МАГАТE Бош дирeкторига ишонч ёрлиқларини топширди
Мамлакатимизнинг Австрия Республикасидаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Абат Файзуллаев Атом энергияси бўйича халқаро агентлик (МАГАТE) бош директори Рафаэл Гроссига ўзининг МАГАТE ҳузуридаги Доимий вакил сифатидаги ишонч ёрлиғини топширди.
Маросимдан сўнг бўлиб ўтган суҳбат чоғида Рафаэл Гросси Ўзбекистон энергетикаси соҳасидаги кенг кўламли ислоҳотлар, жумладан мамлакатда атом энергетикасини яратиш қароридан яхши хабардор эканини билдирди.
Ўзбекистоннинг ядровий инфратузилмасини комплекс баҳолаш бўйича бўлажак миссияга тайёргарлик кўриш борасидаги муваффақиятли ҳамкорликни таъкидлаган ҳолда МАГАТE бош директори Ўзбекистонда АЭС қурилиши жараёнидаги фаолиятни тўлиқ қўллаб-қувватлаш борасида кўмаклашишга тайёрлигини билдирди.
Рафаэл Гросси Ўзбекистонда биноларнинг ядровий ва радиацион хавфсизлиги соҳасида кўп иш қилингани, соғлиқни сақлаш жабҳасидаги алоқаларда улкан ютуқлар қўлга киритилгани ҳамда ядро фани ва технологияларини қўллаш, айниқса республика қишлоқ хўжалигига кенг жорий этиш соҳасида янада кенгроқ ҳамкорлик қилиш имконияти мавжудлигига эътибор қаратди.
Пандемия муносабати билан қолдирилган қўшма тадбирлар, албатта, ўтказилишига ўзаро ишонч билдирилди.
МАГАТE Ўзбекистонни СОVID-19 тарқалишига қарши курашда қўллаб-қувватлагини, хусусан, фақат шу йилнинг ўзида учта тиббиёт муассасасига умумий қиймати 405 минг еврога тенг бўлган коронавирусни аниқлашда ишлатиладиган тест-тизимлари тўпламини беминнат тақдим қилгани таъкидланди. Техник ҳамкорлик доирасида Тошкент эндокринология институтига кўп функцияли диагностика гамма-камераси топширилди, Наманган онкология марказига нур терапияси учун замонавий аппарат ва Самарқанд давлат университети ўқув лабораторияларига асбоб-ускуналар етказиб беришга қарор қилинди. Ушбу жиҳозларнинг нархи қарийб 1 миллион еврони ташкил этади.

Посол Узбекистана вручил верительные грамоты генеральному директору МАГАТЭ
Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Узбекистан в Австрийской Республике Абат Файзуллаев вручил генеральному директору Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) Рафаэлю Гросси верительные грамоты в качестве Постоянного представителя при МАГАТЭ.
В ходе состоявшейся беседы по итогам церемонии Рафаэль Гросси отметил, что ему хорошо известно о масштабной реформе энергетической отрасли Узбекистана и, в том числе, о решении создания в стране атомной энергетики.
Подчеркивая успешное сотрудничество в подготовке к предстоящей миссии по комплексной оценке ядерной инфраструктуры Узбекистана, генеральный директор МАГАТЭ выразил готовность оказать содействие в поддержке всех сфер деятельности в процессе строительства АЭС в Узбекистане.
Рафаэль Гросси обратил внимание на то, что в Узбекистане много сделано в сфере ядерной и радиационной безопасности объектов, имеются значительные успехи сотрудничества в области здравоохранения и возможность еще более широкого взаимодействия в сфере применения ядерной науки и технологий, особенно в сельском хозяйстве республики.
Выражена обоюдная уверенность в обязательном проведении ряда совместных мероприятий, отложенных в связи с пандемией.
Подчеркнуто, что только в этом году МАГАТЭ оказало содействие в борьбе с распространением COVID-19 безвозмездно поставив в три медицинских учреждения комплекты тест-систем для обнаружения коронавируса общей стоимостью 405 тысяч евро. В рамках проектов технической кооперации в Ташкентский институт эндокринологии поставлена многофункциональная диагностическая гамма-камера, принято решение о поставке современного оборудования для лучевой терапии в Наманганский онкологический центр и приборов для учебных лабораторий Самаркандского государственного университета. Стоимость поставляемого оборудования составляет около 1 миллиона евро.