Туризм соҳаси камбағалликни қисқартиришга кўмак беради: Ўзбекистонда аёллар бандлиги ва гендер тенглик масалалари
2020-10-06 | Туризм
Ўзбекистон Республикаси Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси ҳузуридаги Туризмни ривожлантириш институти хитойлик ҳамкорлар билан биргаликда “Туризм соҳаси камбағалликни қисқартиришга кўмак беради: Ўзбекистонда аёллар бандлиги ва гендер тенглик масалалари” ҳукуматлараро илмий-тадқиқот лойиҳасини йўлга қўйишни бошлади.
Лойиҳа хитойлик ҳамкорлар томонидан, Чунцин халқаро ҳамкорлик ўқув маркази (СTCIC) қўллаб-қувватлаши остида, “Ақлли шаҳар” ва “Янги сонаот” денгиз ва контенентал Ипак йўли шаҳарлари альянси қўмитаси (MCSR-SNC) (Хитой) билан ҳамкорликда ажратилган грантлар асосида  молиялаштирилади. Янги лойиҳа Ўзбекистондаги камбағаллик даражаси, гендер тенгсизлик ва туризм соҳасидаги бандлик муаммоларининг реал ечимларни топишга йўналтирилган.
Ушбу лойиҳада Хитойнинг етакчи экспертлари, шунингдек Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси вакиллари ҳамда туризм соҳаси мутахассислари иштирок этади. Лойиҳа доирасида Ўзбекистон туризми сиёсатини шакллантириш ва баҳолаш мавзулари бўйича қиёсий таҳлил, тематик ва хулосаларга асосланган ҳисоботлар, маълумотномалар тайёрлаш имконини берувчи тадқиқот ўтказилади. Бундан ташқари, лойиҳа иштирокчилари бошқарув соҳасидаги тажриба билан ўртоқлашиш имконини беради. Аёлларни иш билан таъминлаш ва гендер тенглиги муаммоларининг ҳал қилиниши туризм соҳасидаги бизнеснинг ривожланиши натижасида мамлакатнинг иқтисодий ўсишига туртки беради.
Лойиҳа доирасида Хитойнинг камбағалликка қарши курашиш тажрибасини қўллаган ҳолда, қишлоқ аёлларини нафақат туризм соҳаси ходими, балки тадбиркор сифатида ҳам жалб қилиш имконини берувчи таълим ва маърифий семинарлар ҳамда курслар ўтказилиши кўзда тутилган. 2020 йилнинг 28 сентябрь куни лойиҳанинг бошланишига бағишланган онлайн очилиш маросими бўлиб ўтди. Лойиҳани амалга оширилиши билан боғлиқ  ишларнинг асосий босқичлари белгилаб олинди: йўл харитасини яратиш, уни амалга ошириш, сўнгра хулосалар бериш ва монография шаклидаги тавсияларни ишлаб чиқиш.
Лойиҳада Хитойнинг етакчи экспертлари иштирок этади: жаноб Ли Цзи –Сарой музейининг собиқ вице-президенти, Пекин Тақиқланган шаҳар маданий меросини сақлаш жамғармаси раиси, профессор Чан Чангфа –  Хитой меросини сақлаш фонди раисининг ўринбосари, профессор Ван Кунсин – Бутунжаҳон туризм альянси бош котиби ўринбосари, профессор Сун Хуа – Академик қўмита директори, Пекин университети Археология ва музеология мактабининг Тадқиқотлар ва маданий меросни муҳофаза қилиш маркази директори, жаноб Ву Жианбо – Ипак йўли денгиз ва континентал шаҳарлар альянси – “Ақлли шаҳар ва янги саноат” қўмитаси директори (MCSR-SNC), жаноб Нурмат Тенизбаев – MCSR-SNC лойиҳаси раҳбари, жаноб Карлос Родригес – MCSR-SNC лойиҳаси раҳбари, Чан Тайяо хоним – MCSR-SNC лойиҳаси раҳбари. Таъкидлаш жоизки, туризм COVID-19 пандемияси натижасида энг кўп зарар кўрган соҳалардан биридир. Бу ҳақда БМТ раҳбари Антонио Гутерриш махсус мурожаатида маълум қилди. Гутерришнинг сўзларига кўра, туризм тараққиётнинг муҳим омили бўлиб қолмоқда: бутун дунёдаги миллионлаб одамлар учун бу ҳаётнинг ягона манбаи ҳисобланади.

Туризм способствует сокращению бедности: занятость женщин и вопросы гендерного равенства в Узбекистане
2020-10-06 | Туризм
Институт развития туризма при Государственном комитете Республики Узбекистан по развитию туризма начинает межправительственный научно-исследовательских проект в сфере туризма: «Туризм способствует сокращению бедности; занятость и развитие женщин в Узбекистане» с китайскими партнёрами.
Проект финансируется на основании гранта, выделенного Китайскими партнерами, при поддержке Учебного центра международного сотрудничества Чунцина (СТСIC) в сотрудничестве с комитетом Альянса городов по-морскому и континентальному Шелковому пути «Умный город» и «Новая индустрия» (MCSR-SNC) (Китай). Проект направлен на поиск реальных решений существующих проблем бедности, гендерного неравенства и занятости в сфере туризма в Узбекистане. В работе данного проекта примут участие ведущие эксперты Китая, а также эксперты из Узбекистана в области туризма под руководством Государственного комитета Республики Узбекистан по развитию туризма. В рамках проекта будет проведено исследование, которое позволит подготовить сравнительный анализ, тематические и сводные отчеты, справочную информацию по темам для формулирования и оценки политики в области туризма в Узбекистане. Кроме того, у участников проекта будет возможность поделиться опытом в сфере управления. Решение проблем трудоустройства и гендерного равенства будут способствовать экономическому росту страны в результате роста бизнеса в туризме.
В рамках проекта предусмотрены образовательные и просветительские семинары и курсы, которые, используя опыт Китая в борьбе с бедностью, позволят привлекать женщин сельской местности не только как работников сферы туризма, но и как предпринимателей. 28 сентября 2020 года прошла церемония открытия (онлайн), где был дан старт проекту. Были обозначены основные этапы работы: создание дорожной карты, реализация, затем подведение итогов и выпуск рекомендаций в виде монографии.
В проекте примут участие ведущие эксперты Китая: г-ну Ли Цзи - Бывший вице-президент Дворцового музея, председатель Пекинского фонда сохранения культурного наследия Запретного города, Профессор Чан Чангфа - Заместитель председателя Китайского фонда сохранения наследия, Профессор Ван Кунсин - Заместитель генерального секретаря Всемирного туристского альянса, профессор Сун Хуа - Директор академического комитета, директор Центра исследований и охраны культурного наследия Школы археологии и музеологии Пекинского университета, г-ну Ву Жианбо - Директор Альянса морских и континентальных городов Шелкового пути - Комитет «Умный город и новая промышленность» (MCSR-SNC), г-н Нурмат Тенизбаев - Руководитель проекта, MCSR-SNC, г-н Карлос Родригес - Руководитель проекта, MCSR-SNC, г-жа Чан Тайяо - Руководитель проекта, MCSR-SNC.
Важно отметить, что туризм является одной из сфер, наиболее пострадавших в результате пандемии COVID-19. Об этом заявил глава ООН Антониу Гутерриш в своем специальном обращении. По словам Гутерриша, туризм остается одним из важных факторов развития: для миллионов людей по всему миру это единственный источник средств к существованию.