Туризм соҳаси камбағалликни қисқартиришга кўмак беради: Ўзбекистонда аёллар бандлиги ва гендер тенглик масалалари
2020-10-06 | Туризм
Ўзбекистон Республикаси Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси ҳузуридаги Туризмни ривожлантириш институти хитойлик ҳамкорлар билан биргаликда “Туризм соҳаси камбағалликни қисқартиришга кўмак беради: Ўзбекистонда аёллар бандлиги ва гендер тенглик масалалари” ҳукуматлараро илмий-тадқиқот лойиҳасини йўлга қўйишни бошлади.
Лойиҳа хитойлик ҳамкорлар томонидан, Чунцин халқаро ҳамкорлик ўқув маркази (СTCIC) қўллаб-қувватлаши остида, “Ақлли шаҳар” ва “Янги сонаот” денгиз ва контенентал Ипак йўли шаҳарлари альянси қўмитаси (MCSR-SNC) (Хитой) билан ҳамкорликда ажратилган грантлар асосида  молиялаштирилади. Янги лойиҳа Ўзбекистондаги камбағаллик даражаси, гендер тенгсизлик ва туризм соҳасидаги бандлик муаммоларининг реал ечимларни топишга йўналтирилган.
Ушбу лойиҳада Хитойнинг етакчи экспертлари, шунингдек Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси вакиллари ҳамда туризм соҳаси мутахассислари иштирок этади. Лойиҳа доирасида Ўзбекистон туризми сиёсатини шакллантириш ва баҳолаш мавзулари бўйича қиёсий таҳлил, тематик ва хулосаларга асосланган ҳисоботлар, маълумотномалар тайёрлаш имконини берувчи тадқиқот ўтказилади. Бундан ташқари, лойиҳа иштирокчилари бошқарув соҳасидаги тажриба билан ўртоқлашиш имконини беради. Аёлларни иш билан таъминлаш ва гендер тенглиги муаммоларининг ҳал қилиниши туризм соҳасидаги бизнеснинг ривожланиши натижасида мамлакатнинг иқтисодий ўсишига туртки беради.
Лойиҳа доирасида Хитойнинг камбағалликка қарши курашиш тажрибасини қўллаган ҳолда, қишлоқ аёлларини нафақат туризм соҳаси ходими, балки тадбиркор сифатида ҳам жалб қилиш имконини берувчи таълим ва маърифий семинарлар ҳамда курслар ўтказилиши кўзда тутилган. 2020 йилнинг 28 сентябрь куни лойиҳанинг бошланишига бағишланган онлайн очилиш маросими бўлиб ўтди. Лойиҳани амалга оширилиши билан боғлиқ  ишларнинг асосий босқичлари белгилаб олинди: йўл харитасини яратиш, уни амалга ошириш, сўнгра хулосалар бериш ва монография шаклидаги тавсияларни ишлаб чиқиш.
Лойиҳада Хитойнинг етакчи экспертлари иштирок этади: жаноб Ли Цзи –Сарой музейининг собиқ вице-президенти, Пекин Тақиқланган шаҳар маданий меросини сақлаш жамғармаси раиси, профессор Чан Чангфа –  Хитой меросини сақлаш фонди раисининг ўринбосари, профессор Ван Кунсин – Бутунжаҳон туризм альянси бош котиби ўринбосари, профессор Сун Хуа – Академик қўмита директори, Пекин университети Археология ва музеология мактабининг Тадқиқотлар ва маданий меросни муҳофаза қилиш маркази директори, жаноб Ву Жианбо – Ипак йўли денгиз ва континентал шаҳарлар альянси – “Ақлли шаҳар ва янги саноат” қўмитаси директори (MCSR-SNC), жаноб Нурмат Тенизбаев – MCSR-SNC лойиҳаси раҳбари, жаноб Карлос Родригес – MCSR-SNC лойиҳаси раҳбари, Чан Тайяо хоним – MCSR-SNC лойиҳаси раҳбари. Таъкидлаш жоизки, туризм COVID-19 пандемияси натижасида энг кўп зарар кўрган соҳалардан биридир. Бу ҳақда БМТ раҳбари Антонио Гутерриш махсус мурожаатида маълум қилди. Гутерришнинг сўзларига кўра, туризм тараққиётнинг муҳим омили бўлиб қолмоқда: бутун дунёдаги миллионлаб одамлар учун бу ҳаётнинг ягона манбаи ҳисобланади.

Tourism Development Institute will deal with gender equality and employment in tourism
The Institute for Tourism Development under the State Committee of the Republic of Uzbekistan for Tourism Development is launching an intergovernmental research project in the field of tourism: “Tourism contributes to poverty reduction; employment and development of women in Uzbekistan”with Chinese partners
The project is funded by a grant from Chinese partners with the support of the Chongqing Training Center for International Cooperation (CTCIC) in cooperation with the Committee of the Alliance of Cities for the Maritime and Continental Silk Road Smart City and New Industry (MCSR-SNC) (China) ...
The project aims to find real solutions to the existing problems of poverty, gender inequality and employment in tourism in Uzbekistan. Leading experts from China, as well as experts from Uzbekistan in the field of tourism under the leadership of the State Committee of the Republic of Uzbekistan for Tourism Development will take part in the work of this project. Within the framework of the project, a study will be carried out, which will allow to prepare a comparative analysis, thematic and summary reports, background information on topics for the formulation and evaluation of tourism policies in Uzbekistan. In addition, project participants will have the opportunity to share their experience in the field of management. Solving the problems of employment and gender equality will contribute to the economic growth of the country as a result of the growth of business in tourism.
The project provides educational and awareness-raising workshops and courses that, using the experience of China in the fight against poverty, will help attract rural women not only as tourism workers, but also as entrepreneurs. On September 28, 2020, the opening ceremony (online) was held, where the project was launched. The main stages of work were identified: creating a roadmap, implementation, then summing up and issuing recommendations in the form of a monograph.
Leading experts from China will participate in the project: Mr. Li Ji - Former Vice President of the Palace Museum, Chairman of the Beijing Foundation for the Preservation of Cultural Heritage of the Forbidden City, Professor Chang Changfa - Deputy Chairman of the China Foundation for the Preservation of Heritage, Professor Wang Kongxing - Deputy Secretary General of the World Tourism Alliance, Professor Song Hua - Director of the Academic Committee, Director of the Center for Research and Protection of Cultural Heritage of the School of Archeology and Museology, Peking University, Mr. Wu Jianbo - Director of the Alliance of Maritime and Continental Cities of the Silk Road - Smart City and New Industry Committee (MCSR-SNC), Mr. Nurmat Tenizbaev - Project Manager, MCSR-SNC, Mr. Carlos Rodriguez - Project Manager , MCSR-SNC, Ms. Chang Taiyao - Project Manager, MCSR-SNC.