Канада билан энергетика соҳасида ҳамкорликни кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди
ВАШИНГТОН, 6 октябрь. / «Дунё» АА /.  Ўзбекистоннинг Канададаги элчиси (қароргоҳи – Вашингтонда) Жавлон Ваҳобов «Condor Petroleum Inc.» нефть ва газ компанияси (Канада) директори ва кенгаши раиси Деннис Балдерстон ҳамда компания президенти Дон Стреум билан онлайн-музокара ўтказди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Тадбирни ўтказишдан мақсад хорижий инвесторларни Ўзбекистонда геологик қидирувни кенгайтириш ва табиий газ қазиб олишни кўпайтириш бўйича истиқболли лойиҳаларга жалб қилишдан иборат бўлди.
Элчи мамлакатимизда жозибали сармоявий ва ишбилармонлик муҳитини яратишга қаратилган ислоҳотларнинг моҳияти ҳақида сўзлаб берди. Ўзбекистонда Президент Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан электр ва газ таъминоти тизимларини модернизация қилиш, янги авлод иншоотлари ва электр узатиш линияларини бунёд этиш, қайта тикланадиган энергия манбаларини ривожлантириш, шунингдек, давлат ва хусусий шериклик асосида хорижий инвестицияларни жалб қилиш борасида кенг кўламли ўзгаришлар амалга оширилмоқда.
Деннис Балдерстон Ўзбекистоннинг нефть-газ соҳасидаги салоҳияти юқори эканини, табиий газ қазиб олишни кўпайтириш учун катта имкониятлар мавжудлигини таъкидлади. Унинг сўзларига кўра, «Condor Petroleum Inc.» компанияси ушбу соҳада сармоявий ҳамкорлик имкониятларини муҳокама қилишни режалаштирмоқда. Ҳозир газ қазиб олиш, газ захираларини кўпайтиришга сармоя киритиш, ишчилар малакасини оширишга ҳисса қўшиш учун қулай фурсат келди.
«Condor Petroleum» Ўзбекистон иқтисодиётига ўз капитал қуйилмалари ва ишлаб чиқариш операциялари харажатлари ҳисобидан 1 миллиард доллардан ортиқ сармоя киритишга, шунингдек, ушбу соҳага замонавий техника ва технологияларни жорий этишга тайёрлиги маълум қилинди. Бундан ташқари, компания Ўзбекистонда турли хил мутахассисликлар бўйича маҳаллий кадрлар тайёрлаш учун Канада касб-ҳунар мактабларини яратиш, шунингдек, ижтимоий лойиҳаларга маблағлар йўналтиришни режалаштирмоқда.
Компания президенти Дон Стреум «Condor Petroleum» камида бешта мавжуд газ конларида фаолият олиб боришга тайёрлигини таъкидлади. Унинг сўзларига кўра, компания мутахассислари Бухоро вилояти Газли шаҳарчасидаги бешта ишлаб чиқариш майдонларини ўрганиб чиқди. Ушбу лойиҳани 2021-2024 йилларда амалга оширилади.
Музокаралар давомида «Condor Petroleum» компанияси Ўзбекистонда инновацион ечимлар ва замонавий илғор технологиялар жорий этиш ҳисобидан табиий газ қазиб олиш ва унинг захираларини сезиларли даражада оширишга ҳисса қўшиши таъкидланди.
«Condor Petroleum» раҳбарлари мавжуд конлардан газни қазиб олишни икки баравар кўпайтириш турли харажатларни камайтиришга, шунингдек, электр энергиясини ишлаб чиқариш, транспорт воситалари ва оғир ускуналарни ишлатишда суюлтирилган табиий газдан кенг фойдаланиш ва дизель ёқилғисига боғлиқликдан холи бўлишга хизмат қилади.
Элчихона хабарига кўра, Канада компанияси Ўзбекистон билан геологик қилирув ишларини кенгайтириш ва табиий газ қазиб олишни кўпайтиришда ҳамкорликни ривожлантиришдан манфаатдор ва республикада истиқболли инвестиция лойиҳаларини амалга оширишда фаол иштирок этишга тайёр.
«Condor Petroleum» 1994 йил ташкил этилган бўлиб, у Марказий Осиё, Шимолий ва Жанубий Америка, Индонезия, Ливия, Ангола, Туркияда фаолият олиб боради. Компания Марказий Осиё минтақасида энг йирик ва техник жиҳатдан илғор  сейсмик маълумотларни йиғиш ва қайта ишлаш 3D дастурига эга. Мазкур мукаммал дастур қидирув ишлари олиб бориш учун умумий салоҳияти 1,5 миллиард баррелдан ортиқ бўлган 79 та истиқболли нефть қазиб олиш объектини аниқлашга имкон берди.
«Condor Petroleum» компанияси «Ўзбекистон нефть ва гази – OGU 2019» 23-халқаро кўргазмасида иштирок этган.

Обсуждены вопросы расширения сотрудничества с Канадой в энергетической сфере
ВАШИНГТОН, 6 октября. /ИА «Дунё»/. Посол Узбекистана в Канаде с резиденцией в Вашингтоне Жавлон Вахабов провел онлайн-переговоры с директором и председателем Cовета канадской нефтегазовой компании «Condor Petroleum Inc.» Деннисом Балдерстоном и президентом компании Доном Стреумом, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Цель переговоров - привлечение иностранных инвесторов в перспективные проекты по расширению геологоразведочных работ, наращиванию добычи природного газа в Узбекистане.
Посол довел суть и содержание осуществляемых в нашей стране реформ, направленных на создание привлекательного инвестиционного климата и благополучной бизнес-среды. В Узбекистане по инициативе Президента Шавката Мирзиёева проводится масштабная реформа, целью которой является модернизация и восстановление систем электроснабжения и газоснабжения, строительство новых объектов генерации и линий электропередач, развитие возобновляемых источников энергии, а также привлечение иностранных инвестиций на основе государственно-частного партнерства.
Деннис Балдерстон отметил, что потенциал Узбекистана в нефтегазовой сфере весьма высок, существуют большие возможности для увеличения добычи природного газа. Он заявил, что его компания планирует обсудить возможности инвестиционного сотрудничества на данном направлении. По его словам, сейчас подходящее время для «Condor Petroleum», чтобы инвестировать в увеличение объемов добычи газа, его запасов и внести свой вклад в профессиональное развитие рабочей силы Узбекистана, одновременно активно поддерживая близлежащие сообщества.
Деннис Балдерстон сообщил, что «Condor Petroleum» готов инвестировать более 1 миллиарда долларов США в экономику Узбекистана за счет собственных капитальных вложений и расходов на производственные операции, а также внедрить современное оборудование и технологии в данной отрасли. Кроме того, компания намерена создать в Узбекистане канадские профессионально-технические школы по различным специальностям для подготовки местных кадров, а также вложить финансовые средства в социальные проекты.
Президент компании Дон Стреум отметил, что «Condor Petroleum» готов к эксплуатации как минимум пяти существующих газовых месторождений. По его словам, компания уже изучила эти пять добывающих месторождений в г.Газли Бухарской области. Срок реализации проекта - 2021-2024 годы. Дон Стреум подчеркнул, что финансирование проекта на 100% канадской стороной позволяет правительству Узбекистана направить свой капитал на другие важные инициативы.
Президент «Condor Petroleum» Д.Стреум подчеркнул, что компания значительно увеличит производство и запасы природного газа Узбекистана за счет применения инновационных решений и современных западных технологий.
Говоря об ожидаемых результатах, руководители «Condor Petroleum» сообщили, что более чем двукратное увеличение извлечения газа на действующих месторождениях снизит капитальные и производственные затраты, а также зависимость от дизельного топлива замещением его на сжиженный природный газ для производства электроэнергии, эксплуатации транспортных средств и тяжелой техники.
В целом, как сообщает Посольство, канадская сторона заинтересована в развитии сотрудничества с Узбекистаном по расширению геологоразведочных работ, наращиванию добычи природного газа и готова принять самое активное участие в реализации перспективных инвестиционных проектов в республике.
«Condor Petroleum» создана в 1994 года, работала в странах Центральной Азии, Северной и Южной Америки, Индонезии, Ливии, Анголе, Турции. Компания обладает самой крупной и технически совершенной программой сбора и обработки сейсмических данных 3D в регионе Центральной Азии. Её применение позволило определить 79 перспективных для разведки объектов добычи нефти с совокупным ресурсом более 1,5 миллиарда баррелей.