Хоразм вилоятининг туристик объектлари бўйлаб медиа-тур ташкил этилди
Туризмни ривожлантириш давлат қўмитасининг Хоразм вилояти департаменти Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлигининг Хоразм вилояти бошқармаси ҳамкорлигида Хоразм вилоятининг туризм салоҳиятини янада ривожлантириш йўлида амалга оширилаётган ишлар, ҳудуднинг ноёб тарихий-маданий ва меъморий обидалари билан таништириш мақсадида вилоятнинг фаол журналист ва блогерлари иштирокида медиа-тур ташкил этди.
Икки кун давом этган медиа-турда Хоразм вилоятидаги тарихий обидалар, жумладан, Ҳазорасп туманидаги "Сулаймон қалъа", Боғот туманидаги, "Қалажиқ қалъа", Урганч туманидаги туркман ва Ўзбек халқларининг дўстлик рамзи бўлмиш “Улли ҳовли” ва Хива шаҳридаги машҳур тарихий мажмуаларга ташриф буюрилди. Медиа-турда вилоятнинг 20 нафардан зиёд журналист ва блогерлари иштирок этди.
Блогер ва журналистлар қалъа атрофини кузатиб, маҳаллий ҳунармандларнинг сопол идидшлар ва тандирлар ясаш жараёнига ҳам гувоҳ бўлишди. Айниқса, 14 йилдан буён фаолият олиб бораётган Даврон Отамуродовнинг бадиий кўргазмаси ва шахсий устахонаси меҳмонларда ажойиб таассурот қолдирди. Меҳмонлар рассомнинг ўз асарларини яратиш жараёни ҳамда миллий рангтасвирлардан баҳраманд бўлиш баробарида рассомнинг ўзи билан ҳам суҳбат қуришди.
Шунингдек, Хоразм вилояти ҳудудида 3 минг йиллик тарихга эга қадимий "Қалажиқ қалъа" ҳам сайёҳлар диққатига сазовор бўлди.
Чўл бағридаги Шўркўл, унинг мўътадил иқлими ва тупроғи кўп дардларга даво саналгани учун бу ер туристлар билан гавжум. Уларга қулайлик яратиш учун кўл атрофида қора уйлар, чойхона ва меҳмонхоналар барпо қилинган. Медиа-тур доирасида унинг барча қатнашчилари вилоятдаги туристик объектлар ҳақида чуқурроқ маълумотларга эга бўлиб, ички туризм ривожига ўз ҳиссаларини қўшишга бел боғлашди.

Состоялся медиа-тур по туристическим объектам Хорезмской области
С целью ознакомления с проводимой работой по дальнейшему развитию туристического потенциала Хорезмской области, уникальными историко-культурными и архитектурными памятниками региона, совместно с Департаментом Хорезмской области Государственного комитета по развитию туризма и Хорезмским управлением Агентства информации и массовых коммуникаций был организован медиа-тур с участием активных журналистов и блогеров области.
В ходе двухдневного медиа-тура были посещены исторические памятники Хорезмской области, такие как «Сулаймон-Кала» в Хазраспском районе, «Каладжик кала» в Багатском районе, символ дружбы туркменского и узбекского народов – «Улли ховли» в Ургенчском районе, а также известные исторические комплексы в Хиве.
В медиа-туре приняли участие более 20 представителей СМИ и блогеров области. Блогеры и журналисты изучали окрестности комплексов, а также наблюдали за процессом изготовления керамической посуды местными ремесленниками. Особенно впечатлили гостей художественная выставка и персональная мастерская Даврона Отамуродова, которая работает уже 14 лет. Гости также побеседовали с самим художником в процессе создания его произведений, наслаждаясь произведениями искусства.
Внимание туристов привлекло также древнее озеро «Каладжик кала», имеющее 3-тысячную историю в Хорезме. Озеро в пустыне, его умеренный климат и почва в окрестностях считаются целебными, и поэтому эта местность переполнена туристами. Для их удобства вокруг озера были построены юрты, чайханы и гостиницы. В рамках медиа-тура все участники получили более подробную информацию о туристических объектах в области и внесли свой вклад в развитие внутреннего туризма.