Туризм соҳасидаги фалсафа фанлари доктори ва фан доктори илмий даражалари учун ҳужжат қабул қилинади
2020-10-05 | Фан
Ўзбекистон Республикаси Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси ҳузуридаги Туризмни ривожлантириш институти 2021-2023 йиллар учун фалсафа фанлари доктори (PhD) ва фан доктори (DSc) илмий даражаларини  мустақил ўрганиш учун ҳужжатлар қабул қилиниши ҳақида эълон қилади.
Илмий даражаларни олиш учун очиқ йўналишларнинг долзарблиги ва талабгорлигини юқори баҳолаш қийин. 1993 йилдан 2019 йилгача бўлган даврда – 26 йил давомида туризм соҳаси бўйича атиги 18 докторлик ва 40 номзодлик иши ҳимоя қилинди. Ўзбекистонда туризм соҳаси муаммоларига оид илмий-тадқиқот ишларини атиги 30 нафар мутахассис олиб боради. Соҳа мутахассислари мамлакатда туризмнинг ҳозирги ривожланишини ҳисобга олган ҳолда, илмий изланиш ва ишланмаларининг етишмовчилигига дуч келишмоқда. Шу боис 2019 йилнинг бошида юқори даражали туристик кадрларни тайёрлаш тизимини яратишга доир қарор қабул қилинди.
Бунинг натижасида ўтган йилнинг октябрь ойида “Туризм ўқув-консалтинг маркази” ДУК базасида Туризмни ривожлантириш институти ташкил этилди. Унинг устувор йўналишлари сифатида фундаментал ва илмий-амалий тадқиқотлар ва изланишларни ўтказиш, соҳадаги долзарб муаммоларни ҳал қилишга қаратилган инновацион лойиҳаларни амалга ошириш, шунингдек халқаро амалиёт ва глобал тенденцияларни ўрганиш белгиланди. Шуларнинг натижасидан келиб чиқиб, республиканинг туристик тизими фаолиятига илғор тажрибаларни татбиқ қилишга оид таклиф ҳамда тавсиялар киритилади. Жорий йилда Институтда илмий даража изланиши учун 4 йўналиш очилган: “Хизмат кўрсатиш соҳалари иқтисодиёти”, “Этнография, этнология ва антропология”, “Маркетинг” ва “Менежмент”.
2021 йилдан Институт туризм соҳасида таянч докторантура ҳамда юқори малакали илмий ва илмий-педагогик кадрларни тайёрлаш бўйича докторантурани очишни режалаштирмоқда. Бу мутахассисликни чуқур ўрганиш ҳамда Ўзбекистон Республикаси давлат бюджети ҳисобидан молиялаштирилувчи ишдан узилган ҳолда докторлик диссертациясига тайёргарлик кўриш ва уни ҳимоялаш учун илмий изланишлар олиб бориш имконини беради.
Мустақил изланиш олиб боришга даъвогар ҳужжатларни илова қилган ҳолда Қабул комиссиясига ариза билан мурожаат қилади (тўлиқ рўйхат қуйида келтирилади).
Мустақил илмий изланишга даъвогар Қабул комиссиясига қуйидаги ҳужжатларни тақдим этиши лозим: Маълумотнома-объективка; Магистрлик дипломи ёки олий маълумотга эга эканлиги тўғрисидаги диплом нусхаси (ихтисослик дастурлари бўйича) – фалсафа фанлари доктори илмий даражаси учун мустақил изланувчи (PhD) сифатида қайд этиш учун; Хорижда олинган фан номзоди (PhD) ёки фан доктори (DSc) ё уларга йўналтирилган бошқа илмий даражалар тўғрисидаги диплом нусхаси –  фан доктори илмий даражасига мустақил тадқиқотчи сифатида қайд этиш учун; Ўрнатилган тартибда тасдиқланган меҳнат дафтарчаси нусхаси; Илмий ишлар рўйхати ва уларнинг нусхалари; Тадқиқот ишининг қисқача мазмуни; Иш жойидан тавсифнома.
Институтда илмий тадқиқотни қабул қилиш суҳбат асносида амалга оширилади. Ҳужжатлар 2020 йилинг 15 октябрига қадар қабул қилинади. Манзил: Буюк Ипак йўли, 115 А Телефон: +71 268-73-67 (Сабохат Соатова)

Принимаются документы на соискание ученой степени доктора философии и доктора наук в области туризма
2020-10-05 | Наука
Институт развития туризма при Государственном комитете по развитию туризма Республики Узбекистан объявляет приём документов на 2021-23 годы на самостоятельное соискательство ученой степени доктора философии (PhD) и ученой степени доктора наук (DSc).
Актуальность и востребованность открытых направлений на соискание ученых степеней сложно передооценить. За 26 лет с 1993 по 2019 годы в сфере туризма было защищено всего 18 докторских и 40 кандидатских работ. Научно-исследовательскую работу по проблемам туризма в Узбекистане ведут всего 30 специалистов. Учитывая текущее развитие туризма в стране, специалисты этой сферы столкнулись с нехваткой научных разработок и исследований.
Поэтому в июле 2019 года было принято решение создать систему подготовки туристских кадров высокого уровня, в результате чего в октябре прошлого года на базе  ГУП «Учебно-консалтингового центра туризма» был создан Институт развития туризма, приоритетными направлениями которого были определены формирование приоритетных направлений, проведение фундаментальных и прикладных научных исследований, и изысканий, реализация инновационных проектов, направленных на решение актуальных проблем в сфере туризма, а также изучение международной практики и глобальных тенденций, по результатам которых будут вносится предложения и рекомендации по внедрению передовых практик в функционирование туристской системы республики.
В этом году в Институте открыты 4 направления на соискание ученой степени: «Экономика отраслей сферы услуг», «Этнография, этнология и антропология», «Маркетинг» и «Менеджмент».  С 2021 года Институт планирует открыть базовую докторантуру и докторантуру по подготовке научных и научно-педагогических кадров высшей квалификации в сфере туризма, что позволит углубленно изучить специальность и вести научные изыскания для подготовки и защиты докторской диссертации с отрывом от работы, финансируемая за счет Государственного бюджета Республики Узбекистан.
Претендент на самостоятельное соискательство обращается с заявлением в приемную комиссию с приложением документов (полный список ниже). Претендент на самостоятельное соискательство обращается с заявлением в приемную комиссию с приложением следующих документов: Справка-объективка; Копия диплома магистра либо диплома о высшем образовании (по программам специальности) – для оформления в качестве самостоятельного соискателя ученой степени доктора философии (PhD); Копия диплома кандидата наук или диплома доктора философии (PhD) или других приравненных к ним ученых степеней, полученных за рубежом – для оформления в качестве самостоятельного соискателя ученой степени доктора наук (DSc); Копия трудовой книжки, заверенная в установленном порядке; Список научных работ и их копии; Краткую аннотацию исследовательской работы; Характеристика с места работы. Приём в институте самостоятельного соискательства осуществляется по результатам собеседования.
Документы принимаются до 15 октября 2020 года. Адрес: Буюк Ипак йули 115 А Телефон: +71 268-73-67 (Сабохат Соатова)