Ўзбекистон ва Тожикистон Президентлари телефон орқали мулоқот қилдилар
Суҳбат аввалида давлатимиз раҳбари Тожикистон Президентини таваллуд айёми билан самимий табриклаб, унга мустаҳкам соғлик, фаровонлик ва янги муваффақиятлар тилади.
Президентлар икки мамлакат ўртасидаги кўп асрлик дўстлик ва яхши қўшничилик ришталари, тарих, маданият ва анъаналар муштараклигига асосланган стратегик шериклик муносабатларининг бугунги даражасини катта мамнуният билан қайд этдилар.
Коронавирус тарқалиши билан боғлиқ мураккаб даврда пандемия оқибатларини енгиб ўтишда ўзаро ёрдам кўрсатилмоқда. Тожикистон томони ушбу хавфли касалликка қарши курашда кўрсатилган амалий ёрдам учун миннатдорлик билдирди.
Савдо-иқтисодий ҳамкорлик соҳасида товар айирбошлаш ҳажмлари ортяпти, ҳудудлар ва тадбиркорлар ўртасида кооперация кенгаймоқда.
Давлат раҳбарлари ўтган ойда бўлиб ўтган қатор икки томонлама тадбирларнинг самарали натижаларини юқори баҳоладилар. Хусусан, Ҳукуматлараро комиссиянинг навбатдаги мажлиси ҳамда бизнес-форум, илмий-амалий конференция, парламент аъзолари ва зиёлилар учрашувлари муваффақиятли ўтказилди, қўшма ишлаб чиқариш қувватлари ва ижтимоий объектлар очилди.
Ўзбекистон ва Тожикистон Президентлари икки мамлакат ҳукуматларига кенг кўламли ҳамкорликни кенгайтириш ҳамда бўлажак саммитнинг янги кун тартибини ҳар томонлама пухта тайёрлаш бўйича “йўл харита”сини ишлаб чиқишга топшириқ бердилар.
Халқаро сиёсат ва минтақавий ҳамкорликнинг долзарб масалалари юзасидан ҳам фикр алмашилди.
Телефон мулоқоти сўнгида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмонга мамлакат сиёсий ҳаётидаги муҳим тадбир – жорий йил 11 октябрь куни бўлиб ўтадиган Президент сайлови муваффақиятли ўтишини тилади.

Лидеры Узбекистана и Таджикистана провели телефонный разговор
В начале беседы глава нашего государства тепло поздравил лидера Таджикистана с днем рождения, искренне пожелав ему здоровья, благополучия и новых успехов.
Президенты с глубоким удовлетворением отметили современный уровень узбекско-таджикских отношений стратегического партнерства, основанных на крепких узах многовековой дружбы и добрососедства, общности истории, культуры и традиций.
В непростой период глобального распространения коронавируса оказывается взаимная поддержка в преодолении последствий пандемии в обеих странах. Таджикской стороной выражена признательность за практическую помощь в борьбе с этим опасным заболеванием.
В сфере торгово-экономического сотрудничества сохраняется рост объемов товарооборота, расширяется кооперация на уровне регионов и бизнеса.
Главы государств высоко оценили плодотворные результаты ряда двусторонних мероприятий, состоявшихся в прошлом месяце. В частности, успешно проведены очередное заседание Межправительственной комиссии и бизнес-форум, научно-практическая конференция, встречи парламентариев и творческой интеллигенции, открытие совместных производственных площадок и социальных объектов.
Президенты Узбекистана и Таджикистана поручили правительствам двух стран подготовить «дорожную карту» по расширению многопланового сотрудничества и всесторонней проработке новой повестки предстоящего саммита.
Состоялся также обмен мнениями по актуальным вопросам международной политики и регионального взаимодействия.
В завершение телефонного разговора Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев искренне пожелал Президенту Республики Таджикистан Эмомали Рахмону успешного проведения важного политического мероприятия в стране – президентских выборов 11 октября этого года.