"Silverleaf" ва "Indorama" компаниялари раҳбарияти билан музокаралар ўтказилди
Жорий йилнинг 3 октябрь куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков Ўзбекистонда муваффақиятли фаолият юритаётган бир қатор хорижий инвесторлар билан хусусан, "Silverleaf International" компанияси асосчиси Д.Паттерсон ва "Indorama" компанияси бош ижрочи директори А.Лохия билан видеоконференция орқали музокаралар ўтказди.
Д.Паттерсон билан бўлиб ўтган мулоқот чоғида Жиззах вилояти Пахтакор туманидаги пахта кластерининг жорий фаолиятига оид масалалар кўриб чиқилди. Кластерда Ўзбекистонда биринчи марта пахтани ўстириш ва териш жараёнлари тўлиқ механизациялашилди ва сув тежайдиган технологиялари жорий этилди. Айни пайтда 11,7 минг гектар майдонга эга кластер ҳудудида 125 та илғор қишлоқ хўжалиги техникасидан фойдаланилади ҳамда "Пульсар" тизими жорий этилган, бу эса сув сарфини сезиларли даражада камайтириб, ҳосилдорликни 20% га ошириш имконини бермоқда.
Музокараларда етакчи хорижий брендларнинг буюртмаларига асосан юқори қўшилган қийматга эга тўқимачилик маҳсулотлари ишлаб чиқаришни ташкил этиш орқали кластерни янада кенгайтиришнинг амалий жиҳатлари муҳокама қилинди, бунинг учун компания Ўзбекистонда бизнес юритишнинг юқори ижтимоий ва экологик меъёрларини жорий қилмоқда.
"Indorama" раҳбарияти билан суҳбат чоғида компаниянинг Ўзбекистондаги инвестициявий фаолиятининг кўлами ва динамикаси таъкидланди - 2011 йилда сингапурлик инвесторлар Қўқонда ип йигирув фабрикасини барпо этдилар, бунда хорижий инвестициялар ҳажми 130 млн долларни ташкил этган эди.
Айни пайтда корхона томонидан Қашқадарё, Сирдарё ва Фарғона вилоятларида умумий майдони 100 минг гектарга яқин пахта ва тўқимачилик кластерни яратиш бўйича лойиҳа ҳамда Қўқон суперфосфат заводини модернизация қилиш лойиҳаси амалга оширилмоқда.
Музокаралар чоғида томонлар "Indorama" компаниясининг Ўзбекистондаги инвестициявий дастурлари ижросини жадаллаштириш бўйича кейинги қадамлар тўғрисида келишиб олдилар.
Музокараларда, шунингдек, шу йилги пахта йиғим-терими кампаниясига оид масалалар муҳокама қилинди – ҳозирги босқичда 32 минг нафар теримчи пахта йиғим-теримига якка тартибдаги шартнома асосида жалб этилгани ва кампанияга оид барча маълумотлар кейинчалик инсон ҳуқуқлари халқаро ташкилотларини жалб қилган ҳолда барча пахта йиғим-терими жараёнларини аудит қилиш учун қайд этилаётганлиги таъкидланди.
Яқин келажакда компания махсус ускуналар ёрдамида ҳосилни қисқа вақт ичида йиғиб олиш имконини берадиган тўлиқ механизациялашган пахта йиғим-теримига ўтишни режалаштирмоқда. "Indorama" раҳбариятининг фикрича, пахтачилик соҳасида замонавий халқаро стандартларни амалда жорий этиш хорижий брендлар билан ҳамкорлик қилиш имкониятларини шакллантирувчи энг муҳим омиллардан бири ҳисобланади.
Музокаралар якунида хорижий инвесторларга лойиҳаларни амалга ошириш ва юзага келаётган масалаларни ҳал этишда ҳар томонлама ёрдам кўрсатилиши кафолатланди.

Проведены переговоры с руководством компаний «Silverleaf» и «Indorama»
3 октября текущего года заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков посредством видеоконференцсвязи провел переговоры с рядом иностранных инвесторов, успешно осуществляющих свою деятельность в Узбекистане, в частности, с основателем компании «Silverleaf International» Д.Паттерсоном и главным исполнительным директором компании «Indorama» А.Лохия.
В ходе диалога с Д.Паттерсоном были рассмотрены вопросы текущей деятельности функционирующего в Пахтакорском районе Джизакской области хлопкового кластера, где впервые в Узбекистане был реализован цикл выращивания и сбора хлопчатника с полной механизацией процесса и внедрением водосберегающих технологий. В настоящий момент на территории кластера площадью 11,7 тысяч га используются 125 единиц передовой сельскохозяйственной техники и функционирует система «Пульсар», что позволяет существенно сократить водопотребление и на 20% повысить урожайность.
Обсуждены практические аспекты дальнейшего расширения кластера за счет организации производства текстильной продукции с высокой добавленной стоимостью по заказам ведущих зарубежных брендов, для чего уже сейчас компания внедряет высокие социальные и экологические стандарты ведения бизнеса в Узбекистане.
В ходе беседы с руководством «Indorama» были подчеркнуты масштаб и динамика инвестиционной деятельности компании в Узбекистане – еще в 2011 году сингапурскими инвесторами было создано прядильное производство в г.Коканде, при этом объем иностранных инвестиций составил 130 млн долларов.
В настоящее время компания реализует проект по созданию хлопково-текстильного кластера в Кашкадарьинской, Сырдарьинской и Ферганской областях общей площадью порядка 100 тысяч гектаров, а также проект по модернизации Кокандского суперфосфатного завода.
В ходе переговоров стороны согласовали дальнейшие шаги по ускорению реализации инвестиционных программ компании «Indorama» в Узбекистане.
Также были затронуты вопросы текущей хлопкоуборочной кампании – отмечено, что на данном этапе для сбора хлопчатника на индивидуальной контрактной основе привлечено 32 тысячи сборщиков, а все данные фиксируются для последующего проведения аудита всех процессов сбора хлопка с привлечением международных правозащитных организаций.
В ближайшей перспективе компания планирует перейти на полностью механизированный сбор хлопка с применением специальной техники, что позволит осуществить сбор текущего урожая в сжатые сроки. По словам руководства «Indorama», практическое внедрение современных международных стандартов в сфере производства хлопка является одним из важнейших факторов, формирующих возможности для сотрудничества с зарубежными брендами.
По итогам переговоров иностранным инвесторам была гарантирована всесторонняя поддержка в имплементации реализуемых проектов и решении возникающих вопросов.