2020 йил IV чорагида маҳаллий маҳсулотларнинг экспорт ҳажмини ошириш бўйича вазифалар белгиланди
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари С.Умурзаков раҳбарлигида жорий йилнинг тўртинчи чорагида экспорт ҳажмининг жадал ўсиши учун мавжуд ресурслардан фойдаланиш ва қўшимча захираларни аниқлаш бўйича амалий чораларни кўриш орқали экспорт прогноз кўрсаткичларининг бажарилишини таъминлаш масалаларига бағишланган селектор йиғилиши бўлиб ўтди.
Йиғилишда вазирликлар, идоралар, саноат бирлашмалари, Ўзбекистон Республикасининг чет элдаги дипломатик ваколатхоналари, тижорат банклари, шунингдек, вилоятлар, Қорақалпоғистон Республикаси ва Тошкент шаҳар ижро ҳокимияти органлари раҳбарлари иштирок этишди.
Экспортчиларни қўллаб-қувватлаш бўйича амалга оширилган амалий чоралар таъкидланди - хусусан, Экспортни рағбатлантириш агентлиги томонидан экспорт қилувчи корхоналарнинг айланма маблағларини тўлдириш учун ресурслар ажратилди, Тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлаш жамғармаси томонидан эса экспортчиларга кредит маблағларини олиш учун кафолатлар берилди.
Шунингдек, кўрилган ушбу чора-тадбирларга қарамасдан, бир қатор тармоқ ва ҳудудларда ҳозирги вақтда экспортнинг кутилаётган кўрсаткичларидан орқада қолаётгани кузатилмоқда, шу муносабат билан тегишли вазирликлар, идоралар, саноат бирлашмалари ва ижро ҳокимияти органлари раҳбарларига жорий йилнинг 4-чорагида экспорт ҳажмларини 2019 йил кўрсаткичларига нисбатан ошириш вазифаси қўйилди.
Масъул раҳбарларга экспорт қилувчи корхоналарни, экспортга йўналтирилган маҳсулотлар турини ва ҳажмларини, уни ишлаб чиқариш учун хом ашёга ҳамда айланма маблағларни тўлдириш учун кредит ресурсларига бўлган эҳтиёжни, ечими учун чет элдаги дипломатик ваколатхоналарнинг ёрдами зарур бўлган муаммолар ва бошқа масалаларни аниқ кўрсатган ҳолда биринчи даражали чора-тадбирлар режаларини ишлаб чиқиш топширилди.
Шу нуқтаи назардан, ҳудудий инвестиция дастурлари доирасида қўшимча қиймат занжирларининг шакллантирилиши ва экспорт салоҳиятини оширишга йўналтирилган лойиҳаларнинг амалга оширилиши ҳам кўриб чиқилди. Экспортга йўналтирилган инвестициявий лойиҳаларга устуворлик бериш зарурлиги қайд этилди, шу муносабат билан 2021-2023 йилларда инвестиция дастурларида юқори қўшилган қийматли маҳсулотларни ишлаб чиқариш ва экспорт қилишга йўналтирилган лойиҳалар улушини ошириш топширилди.
Шунингдек, экспорт тузилмасини ўрганиш, ташқи бозорларда энг юқори талабга эга бўлган товар турларини аниқлаш ва Ташқи ишлар вазирлиги ҳамда Экспортни рағбатлантириш агентлигини жалб қилган ҳолда ушбу турдаги маҳсулотлар экспортини фаол равишда рағбатлантириш ва ошириш бўйича чоралар кўриш мақсадида экспортга йўналтирилган инвестиция лойиҳаларини инвентаризациядан ўтказиш топширилди.
Экспорт қилувчи корхоналарга олдин тўланган қўшимча қиймат солиғи миқдорини қайтаришда ёрдам бериш бўйича манзилли ишларнинг аҳамияти қайд этилди: йил бошидан буён 1300та экспорт қилувчи корхоналарга ҚҚС қайтарилди. Ушбу йўналишда масалаларни аниқлаш ва ҳал қилиш бўйича тизимли ишларни давом эттириш зарурлиги кўрсатилди, бунинг учун ҳар бир экспорт қилувчи корхонага Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ва Давлат солиқ қўмитасининг ҳудудий бошқармалари масъул ходимларини бириктирилишини таъминлаш топширилди.
Йиғилиш якунида қўйилган вазифаларни сўзсиз бажариш мақсадида тегишли вазирликлар, идоралар, жойлардаги ижро ҳокимияти органлари ҳамда чет элдаги дипломатик ваколатхоналарнинг биргаликда ишлаши зарурлиги таъкидланди.
Берилган кўрсатмаларнинг бажарилишини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси томонидан доимий равишда амалга оширилади.

Поставлены задачи по наращиванию экспорта отечественной продукции в IV квартале 2020 года
Под руководством заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзакова состоялось селекторное совещание, посвящённое вопросам обеспечения выполнения прогнозных экспортных показателей путем реализации практических мер по задействованию имеющихся ресурсов и выявлению дополнительных резервов для ускоренного роста объемов экспорта в четвертом квартале текущего года.
В совещании приняли участие руководители министерств, ведомств, отраслевых объединений, дипломатических представительств Республики Узбекистан за рубежом, коммерческих банков, а также органов исполнительной власти областей, Республики Каракалпакстан и г.Ташкента.
Были отмечены реализованные практические меры поддержки экспортеров – так, в частности, Агентством продвижения экспорта были выделены средства для пополнения оборотного капитала предприятий-экспортеров, а Фондом поддержки предпринимательской деятельности предоставлены гарантии для получения экспортерами кредитных ресурсов.
Также было озвучено, что несмотря на данные меры, в ряде отраслей и регионов на текущий момент наблюдается отставание от ожидаемых показателей экспорта, в связи с чем перед руководителями соответствующих министерств, ведомств, отраслевых объединений и органов исполнительной власти на местах была поставлена задача нарастить объемы экспорта в 4 квартале текущего года по отношению к показателям 2019 года.
Ответственным руководителям было поручено разработать планы первоочередных мероприятий по наращиванию объемов экспорта с указанием предприятий-экспортеров, ассортимента и объемов экспортоориентированной продукции, потребности в сырье для ее производства, потребности в кредитных ресурсах для пополнения оборотных средств, проблемных вопросов, для решения которых необходимо содействие дипломатических представительств за рубежом и других вопросов.
В данном контексте в рамках региональных инвестиционных программ также был рассмотрен ход реализации проектов, направленных на формирование цепочек добавленной стоимости и повышение экспортного потенциала. Отмечена необходимость приоритизации экспортоориентированных инвестиционных проектов, в связи с чем было поручено увеличить долю проектов, нацеленных на производство и экспорт продукции с высокой добавленной стоимостью, в инвестиционных программах на период 2021-2023гг.
Также было поручено провести инвентаризацию введенных в эксплуатацию экспортоориентированных инвестиционных проектов с целью изучения структуры их экспорта, выявления наиболее востребованных на внешних рынках товарных позиций и реализации мер по активному продвижению и наращиванию экспорта данных видов продукции с привлечением Министерства иностранных дел и Агентства продвижения экспорта.
Отмечена важность адресной работы по оказанию содействия в возврате экспортерам ранее выплаченных сумм налога на добавленную стоимость: всего с начала года был осуществлен возврат НДС 1300 предприятиям-экспортёрам. Указано на необходимость продолжения системной работы по выявлению и решению вопросов в данном направлении, для чего было поручено обеспечить закрепление за каждым предприятием-экспортером ответственных сотрудников территориальных подразделений Министерства инвестиций и внешней торговли и Государственного налогового комитета.
По итогам совещания была подчеркнута необходимость скоординированной работы соответствующих министерств, ведомств и органов исполнительной власти на местах, а также диппредставительств за рубежом в целях безусловного выполнения поставленных задач.
Контроль за исполнением данных поручений будет на постоянной основе осуществляться Генеральной прокуратурой Республики Узбекистан.