Ўзбекистоннинг Сеулдаги элчихонаси “Олтин дафтар”ига киритилган ватандошларимиз сафи юз кишидан ошди
2020-10-03 | Жамият
СЕУЛ, 3 октябрь. /«Дунё» АА/. Мамлакатимизнинг Корея Республикасидаги элчихонаси вакиллари давлатимиз раҳбарининг Ўзбекистонни ривожлантиришда чет элда меҳнат қилаётган ватандошларимиз имкониятларидан фойдаланиш бўйича ташаббусини ҳаётга тадбиқ этиш доирасида Кодже шаҳрига амалий сафар қилди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Кодже шаҳрида жойлашган «Samsung» ва «Daewoo» компанияларининг кемасозлик заводларида 500 га яқин ўзбекистонлик мутахассис ишлайди. Шаҳар касб-ҳунар коллежида эса 40 га яқин ватандошимиз таҳсил олмоқда.
Мулоқотлар доирасида Ўзбекистонда бизнес лойиҳаларни амалга ошириш, бу билан янги иш ўринлари яратишга кўмаклашиш ниятида бўлган бир гуруҳ ватандошлар билан учрашув бўлиб ўтди. Тадбирда Ўзбекистон Президенти томонидан 17 август куни ўтказилган йиғилиш, унда чет элда ишлаётган юртдошларимиз учун муносиб шароитлар яратиш ва улар билан тизимли ишлаш, шунингдек, мамлакатимизда тадбиркорлик фаолиятини бошлашни режалаштирганлар учун имтиёз ва преференциялар тақдим этиш масалалари кўриб чиқилгани ҳақида батафсил маълумот берилди.
Учрашувда саккиз нафар ватандошимиз Ўзбекистонда ўз лойиҳаларини амалга ошириш учун 600 минг доллар миқдорида сармоя киритиш бўйича таклиф билдирди. Шундай қилиб, Ўзбекистоннинг Сеулдаги элчихонаси «Олтин дафтари»га киритилган ватандошлар сафи 100 кишидан ошди. Улар томонидан жалб қилинадиган инвестицияларнинг умумий ҳажми қарийб 14 миллион долларни ташкил этмоқда.
Юртдошларимизга Жанубий Кореяда бўлган вақтда юзага келиши мумкин бўлган муаммолар ва уларнинг ҳуқуқий ечимлари тўғрисида батафсил маълумот берилди. Шу билан бирга, ватандошлар ўзларини қизиқтирган саволларига элчихона вакилларидан жавоб олди. Уларга зарур консуллик ва ҳуқуқий ёрдам кўрсатилди.

Число инвесторов-соотечественников, внесенных в «Золотую тетрадь» дипломатической миссии нашей страны в Сеуле, превысило 100 человек
2020-10-03 | Общество
СЕУЛ, 3 октября. /ИА «Дунё»/. Представители Посольства Узбекистана в Сеуле осуществили рабочую поездку в город Кодже в рамках реализации инициативы Президента Узбекистана по активному использованию в развитии нашей страны возможностей соотечественников, трудящихся за рубежом, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В городе Кодже проживают около 500 граждан Узбекистана, которые, в основном, работают на судостроительных заводах компаний «Samsung» и «Daewoo». В профессионально-техническом колледже города обучаются около 40 наших сограждан.
В рамках визита проведена встреча с группой соотечественников, планирующих реализовать в Узбекистане свои бизнес-проекты, содействовать созданию новых рабочих мест. На мероприятии были даны подробные разъяснения о проведенном 17 августа текущего года Президентом Узбекистана совещании, посвященном созданию достойных условий для трудящихся за рубежом граждан и системной работе с ними, а также о льготах и преференциях для тех, кто планирует начать бизнес в стране.
По итогам встречи восемь соотечественников внесли предложения о создании собственного бизнеса в Узбекистане на сумму в 600 тыс. долларов. Таким образом, общее число инвесторов, внесенных в «Золотую тетрадь» дипломатической миссии, превысило 100 человек с общим объемом инвестиций в размере около 14 млн. долларов.
На встрече представлена подробная информация о проблемах, с которыми сталкиваются наши сограждане в период пребывания в Южной Кореи, а также обсуждены пути их решения. Соотечественники получили ответы на интересующие их вопросы, им оказана необходимая консульско-правовая помощь.