2020 йилнинг 2 октябрь куни Ўзбекистон Республикаси Президентининг Афғонистон бўйича Махсус вакили Исматулла Иргашев Буюк Британиянинг Тошкент шаҳридаги Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Тим Торлот билан учрашди.
Бўлиб ўтган суҳбат чоғида афғон можаросини тинч йўл билан ҳал этиш, ушбу мамлакатда турли лойиҳалар, жумладан иқтисодий лойиҳаларни биргаликда амалга ошириш бўйича Ўзбекистон ва Буюк Британиянинг саъй-ҳаракатлари муҳокама қилинди.
Буюк Британия томони мамлакатимиз раҳбариятининг Афғонистонда тинчлик ўрнатиш бўйича музокаралар жараёнига кўмаклашиш, мазкур давлатни минтақавий сиёсий ва иқтисодий жараёнларга тортиш борасида олиб бораётган сиёсатига юқори баҳо берди. Бу Афғонистондаги ҳолатни умумий тартибга солиш ва ижтимоий-иқтисодий инфратузилмани қайта тиклашга имкон яратади.
Афғонистондаги можарони ҳал этишга кўмаклашиш бўйича Ўзбекистон-Британия ҳамкорлигининг устувор йўналишлари тўғрисида ҳам батафсил фикр алмашилди.

О встрече с Послом Великобритании
2 октября 2020 года Специальный представитель Президента Республики Узбекистан по Афганистану Исматулла Иргашев встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом Великобритании в г.Ташкенте Тимом Торлотом.
В ходе состоявшейся беседы обсуждены усилия Узбекистана и Великобритании по мирному урегулированию афганского кризиса, совместной реализации в стране различных проектов, в том числе и экономических.
Британская сторона дала высокую оценку проводимой Руководством нашей страны политике по содействию мирному переговорному процессу, интеграции Афганистана в региональные политические и экономические процессы, что будет способствовать общему урегулированию ситуации в стране и восстановлению ее социально-экономической инфраструктуры.
Состоялся также обстоятельный обмен мнениями о приоритетных направлениях узбекско-британского взаимодействия по афганскому урегулированию.
Стороны выразили обоюдную заинтересованность в продолжении двусторонних консультаций по афганской тематике.