ЕХҲТ Доимий кенгашида Халқаро ахборотдан умумий фойдаланиш кунига бағишлаб ўтказилган юқори даражадаги онлайн-конференция якунлари тўғрисида ахборот берилди
2020-10-03 | Сиёсат
2020 йил 1 октябрь куни Европада Хавфсизлик ва Ҳамкорлик Ташкилоти Доимий кенгашининг (ЕХҲТ ДК) йиғилишида Ўзбекистон Республикасининг ЕХҲТдаги Доимий вакили Абат Файзуллаев 2020 йил 28 сентабрда Халқаро ахборотдан умумий фойдаланиш кунига бағишлаб ўтказилган юқори даражадаги онлайн-конференция якунлари тўғрисида нутқ сўзлади.
ЕХҲТ ДК йиғилишида Ташкилотнинг барча 57 аъзо давлатлари ва 11 шерик давлатлари дипломатик ваколатхоналари раҳабарлари ҳамда ЕХҲТ Котибияти вакиллари иштирок этди.
Ўзбекистон Доимий вакили ўз нутқида “конференция ишида 40 давлатдан 200 дан ортиқ экспертлар ҳамда БМТ, ЕХҲТ, Миллий масс-медиани қўллаб-қувватлаш ва ривожлантириш жамоат фонди, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси, қатор давлатларнинг ҳукумат тузилмалари, дипломатик ва академик доиралар раҳбарлари ва вакиллари иштирок этди.
БМТ Бош котибининг глобал коммуникациялар бўйича ўринбосари Мелисса Флеминг, ЕХҲТ Бош котиби вазифасини бажарувчи, ЕХҲТнинг Можароларни олдини олиш бўйича маркази директори Туула Юрёля, Миллий масс-медиани қўллаб-қувватлаш ва ривожлантириш жамоат фонди Васийлик кенгаши раиси Комил Алламжонов, Миллий масс-медиани қўллаб-қувватлаш ва ривожлантириш жамоат фонди Васийлик кенгаши раиси ўринбосари Саида Мирзиёева, ОАВ эркинлиги масалалари бўйича ЕХҲТ вакили офиси директори Юрген Ҳайссел, ЕХҲТ лойиҳаларининг Ўзбекистондаги Координатори Жон МакГрегор ва БМТнинг Ўзбекистондаги Доимий координатори Ҳелена Фрейзер конференциянинг асосий маърузачилари бўлди.
Тадбир чоғида қатнашчилар пандемия даврида инсонларнинг ахборотдан эркин фойдаланиш борасидаги фундаментал ҳуқуқлари чекланишига глобал даражада йўл қўймасликнинг муҳимлигига; мазкур ҳуқуқнинг конституциявий ва қонунчилик даражаларида сўзсиз таъминланишининг зарурлигига; ушбу соҳада сиёсий кафолат тизимини жорий қилишнинг юксак аҳамиятига эътибор қаратди.
Сессия муҳокамалари доирасида онлайн-конференция иштирокчилари Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.М.Мирзиёев раҳбарлигида очиқлик ва сўз эркинлигини таъминлаш, давлатнинг ижтимоий-сиёсий ҳаётида оммавий ахборот воситаларининг ролини ошириш бўйича амалга оширилаётган ислоҳотлар тўғрисида маълумот олдилар.
Ахборот соҳасида ошкоралик ва либераллаштириш бўйича бошланган ишлар вақтинчалик ўзгаришлар эмас, балки онгли равишда танланган сиёсий йўналиш бўлиб, мамлакатимиз ушбу жараённинг тарафдори ва унга тўлиқ амал қилиши, бу ҳақида давлат раҳбари бир неча бор тўхталиб ўтгани алоҳида таъкидланди.
Шунингдек, анжуманда дунёдаги сўз ва оммавий ахборот воситалари эркинлиги соҳасидаги мавжуд вазият, ушбу йўналишда давлатлар дуч келадиган замонавий чақириқлар ва таҳдидлар ҳамда уларни бартараф этишнинг мумкин бўлган усуллари, сохта янгиликлар ва ёлғон маълумотларнинг тарқалишига қарши курашиш тўғрисида фикр алмашилди”, – деб қайд этди.
Йиғилишдан сўнг Доимий ваколатхонанинг Халқаро ахборотдан умумий фойдаланиш кунига бағишлаб ўтказилган юқори даражадаги онлайн-конференция якунлари тўғрисидаги нутқи ЕХҲТ Доимий кенгашининг расмий ҳужжати сифатида тарқатилди.

На Постоянном совете ОБСЕ представлен доклад об итогах онлайн-конференции высокого уровня, посвященной Международному дню всеобщего доступа к информации
1 октября 2020 года на заседании Постоянного совета ОБСЕ (ПС ОБСЕ) Постоянный представитель Республики Узбекистан при ОБСЕ Абат Файзуллаев выступил с докладом об итогах онлайн-конференции высокого уровня, посвященной Международному дню всеобщего доступа к информации, которая состоялась 28 сентября 2020 года.
В заседании ПС ОБСЕ приняли участие главы всех 57 дипломатических миссий стран-участниц и 11 стран-партнеров Организации, а также представители Секретариата ОБСЕ.
Постпред Узбекистана в своем докладе отметил, что «в работе конференции приняли участие более 200 экспертов из 40 стран, а также руководители и представители ООН, ОБСЕ, Общественного Фонда поддержки и развития национальных масс-медиа, Законодательной Палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, правительственных структур ряда стран, дипломатических и академических кругов.
Основными докладчиками конференции стали заместитель Генерального секретаря ООН по глобальным коммуникациям Мелисса Флеминг, исполняющая обязанности Генерального секретаря ОБСЕ, директор Центра ОБСЕ по предотвращению конфликтов Туула Юрьёля, председатель Попечительского совета Общественного фонда поддержки и развития национальных масс-медиа Комил Алламжонов, заместитель председателя Попечительского совета Общественного Фонда поддержки и развития национальных масс-медиа Саида Мирзиёева, директор Офиса Представителя ОБСЕ по вопросам свободы СМИ Юрген Хайссель, Координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане Джон МакГрегор и Постоянный координатор ООН в Узбекистане Хелена Фрейзер.
В ходе мероприятия участники обратили внимание на важность недопущения на глобальном уровне ограничений фундаментального права людей на свободный доступ к информации в период пандемии; необходимость безусловного обеспечения этого права на конституционном и законодательном уровнях; и высокую значимость внедрения системы политических гарантий в вышеуказанной сфере.
В рамках сессионных обсуждений участники онлайн-конференции были проинформированы об осуществляемых под руководством Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева реформах по обеспечению открытости и свободы слова, повышению роли СМИ в общественно-политической жизни государства.
Особо отмечено, что открытость и начатая либерализация информационной сферы - это не временные изменения, а осознанно выбранный политический курс, которому страна привержена и которого она будет полностью придерживаться, о чём неоднократно заявлялось со стороны главы государства.
В ходе конференции также состоялся обмен мнениями о текущей ситуации в сфере свободы слова и СМИ в мире, современных вызовах и угрозах, стоящих перед странами в данном направлении и возможных методах их преодоления, противодействии распространению фейковых новостей и ложной информации».
По итогам заседания выступление Постпредства об итогах онлайн-конференции высокого уровня, посвященной Международному дню всеобщего доступа к информации распространено в качестве официального документа Постоянного совета ОБСЕ.