Шавкат Мирзиёев: Тошкентда нима янгилик бўлса, Нукусга келиши керак
Татибай кўчасида 160 та хонадонга мўлжалланган иккита 16 қаватли уй қурилмоқда. Мазкур турар жой мажмуаси замонавий дизайнда, зилзилага бардошли бўлади. Ташқи деворлар бир неча қатламдан иборатлиги боис уйлар энергияни тежайди.
Мажмуа 2021 йилда битказилади. Хонадонлар яшаш учун тайёр ҳолда топширилади.
Президент янги уйларнинг шоу-румида бўлиб, уларда яратиладиган шароитлар билан танишди.
Шу ерда IT-парк ҳам қурилмоқда.
Маълумки, бу йил мамлакатимизда “Илм, маърифат ва рақамли иқтисодиётни ривожлантириш йили” деб эълон қилинган. 8 июнь куни Президент ҳузурида ўтказилган тақдимотда ҳудудларда соҳа ривожига шароит яратиш, Бухоро, Наманган, Нукус, Самарқанд, Урганч ва Жиззах шаҳарларида Тошкентдаги IT-парк филиалларини ташкил этиш бўйича вазифалар белгилаб берилган эди.
Нукус шаҳрида барпо этилаётган IT-парк 16 қаватдан иборат бўлади. Уни 2021 йилда ишга тушириш режалаштирилган.
Давлатимиз раҳбарига Қорақалпоғистонда ёшларни ахборот технологияларига ўқитиш ва шу соҳада бандлигини таъминлаш режаси тўғрисида маълумот берилди. IT-паркда ахборот технологиялари бўйича мутахассислар қишлоқ хўжалиги, соғлиқни сақлаш, коммунал хўжалик, таълим, туризм, маданият, қурилиш ва транспорт каби соҳаларда турли истиқболли лойиҳалар устида иш олиб боради. Шунингдек, рақамли технологиялар ўқув маскани, коворкинг маркази, ўқув ва киберспорт хоналарида ёшлар малакаси оширилади.
- Тошкентда нима янгилик бўлса, Нукусга келиши керак, - деди Президент. - Янгича ишламасак, замон қабул қилмайди.
Давлатимиз раҳбари Тошкент шаҳри туманларини Нукус шаҳри маҳаллаларига бириктириш, кўчаларни ёритиб, ободонлаштириб, савдо ва хизмат шохобчаларини кўпайтириш, аҳолининг дам олиши учун шароитларни кенгайтириш зарурлигини таъкидлади.

Шавкат Мирзиёев: Все нововведения в Ташкенте должны приходить и в Нукус
На улице Татибая возводятся два 16-этажных дома на 160 квартир. Жилой комплекс будет выполнен с использованием современных решений в области дизайна и сейсмостойкости. Внешние стены выполняются многослойными, что обеспечит энергоэффективность зданий. Комплекс будет сдан в 2021 году c квартирами, готовыми к заселению.
Президент посетил шоурум нового дома и ознакомился с созданными в квартирах условиями.
Рядом с комплексом строится IT-парк.
Нынешний год был объявлен в нашей стране Годом развития науки, просвещения и цифровой экономики. На презентации, состоявшейся у Президента 8 июня, были поставлены задачи по созданию условий для развития цифровой сферы в регионах, созданию филиалов ташкентского IT-парка в Бухаре, Намангане, Нукусе, Самарканде, Ургенче и Джизаке.
16-этажное здание строящегося в Нукусе филиала планируется сдать в эксплуатацию в 2021 году.
Главе государства представлена информация о планах по обучению и обеспечению занятости молодежи в Каракалпакстане в сфере информационных технологий. В IT-парке специалисты-программисты будут заниматься перспективными проектами в сферах сельского хозяйства, здравоохранения, коммунального хозяйства, образования, туризма, культуры, строительства и транспорта. Кроме того, молодым людям будут доступны учебный центр цифровых технологий, коворкинг-центр и киберспортивный зал.
- Все нововведения, которые происходят в Ташкенте, должны приходить и в Нукус, - сказал Президент. - Отстанем от времени, если не будем работать по-новому!
Глава государства подчеркнул необходимость закрепления районов Ташкента за махаллями Нукуса, улучшения систем освещения и благоустройства улиц, увеличения числа объектов торговли и обслуживания, расширения условий для отдыха.