Қонунчиликда нимани сақлаб қолиш ва нимадан воз кечиш керак?
Қонун ҳужжатларининг тарқоқлиги амалда уларни идрок этишнинг мураккаблигига, ҳуқуқий тафовутлар ва низоларга, ортиқча тартибга солиш ва бюрократияга олиб келади.
Шу ва шунга ўхшаган камчиликларни бартараф этиш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Ўз аҳамиятини йўқотган қонунчилик ҳужжатларини қайта кўриб чиқиш тизимини жорий этиш орқали мамлакатда ишбилармонлик муҳитини яхшилаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармони ишлаб чиқилди ва қабул қилинди.
Мазкур Фармонни қабул қилишдан мақсад ва унинг мазмун-моҳияти бўйича жорий йил 29 сентябрь куни Миллий матбуот марказида “Қонунчиликда нимани сақлаб қолиш ва нимадан воз кечиш керак?” мавзусида матбуот анжумани бўлиб ўтди.
Матбуот анжуманида Адлия вазирлиги мутасадди ходимлари томонидан Фармон билан қандай тартиблар ва янги чора-тадбирлар чорий этилаётганлиги, булар қандай ижобий натижаларга олиб келишига оид маълумотлар берилди.
Шунингдек, мутахассислар томонидан Фармонда миллий қонунчилик тизимини ривожлантиришнинг бир неча муҳим йўналишлари белгиланганлиги айтиб ўтилди.
Жумладан, биринчидан, эскирган ва ўз аҳамиятини йўқотган нормаларни кенг кўламда қайта кўриб чиқишни ва бекор қилишни таъминловчи "тартибга солиш гильотинаси" усули жорий этилмоқда.
Миллий қонунчилик базасида 30 мингдан ортиқ норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар мавжуд бўлиб, уларнинг 5 фоизини қонун ҳужжатлари, 95 фоизини эса қонуности ҳужжатлари ташкил этади.
Норматив-ҳуқуқий ҳужжатларнинг сони қўплиги ва тарқоқолиги, биринчи навбатда, тадбиркорлик соҳасидаги тартибга солиш юкини ошишига ва бюрократик тўсиқлар, номувофиқликлар келиб чиқишига ва қонун талабларини эътиборсиз қолдиришга олиб келмоқда.
Иккинчидан, Фармон билан ҳаддан ташқари тартибга солишнинг олдини олиш ва қонунчиликни тизимлаштириш мақсадида қуйидаги қатор чора-тадбирлар белгиланди:
· Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг палаталари, Ўзбекистон Республикаси Президенти, Вазирлар Маҳкамаси ҳамда маҳаллий давлат ҳокимияти органларининг индивидуал ва ташкилий тусдаги ҳужжатларини улар томонидан қабул қилинадиган норматив-ҳуқуқий ҳужжатлардан фарқлашнинг аниқ мезонларини қонун даражасида белгилаш;
· янги таҳрирдаги қонун ҳужжати ўрнига бир вақтнинг ўзида амалдаги қонун ҳужжатини ўз кучини йўқотган деб топишни назарда тутувчи янги қонун ҳужжатини қабул қилиш;
· Президенти ва Вазирлар Маҳкамасининг расмий саналарни нишонлаш даврида қўшимча ишланмайдиган кунларни белгилаш ва дам олиш кунларини кўчириш ҳамда тадбирлар ўтказишни ташкил этиш юзасидан қабул қилинган ҳужжатларини тегишли йил якуни бўйича ўз кучини йўқотган деб топиш амалиётини жорий қилиш.
Учинчидан, Фармонда маҳаллий давлат ҳокимияти органларининг меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатларини уларни Ўзбекистон Республикаси Қонун ҳужжатлари маълумотлари миллий базасига (www.lex.uz) киритиш билан тизимлаштириш, эскирган ва ўз аҳамиятини йўқотган ҳужжатларни бекор қилиш ташаббуси билан ҳокимликларнинг норма ижодкорлиги фаолиятининг шаффофлигини таъминлаш, шунингдек уларнинг маълумотлар базасида автоматик жойлаштириш механизмини жорий этиш кўзда тутилган.
Маълумот учун: ҳозирги вақтда норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар базасида ҳокимликларнинг 3 мингдан ортиқ актлари мавжуд бўлиб, экспертларнинг хулосаларига кўра, уларнинг 50% дан ортиғи тизимлаштирилиши ёки бутунлай бекор қилиниши мумкин.
Тўртинчидан, тартибга солиш таъсирини баҳолаш тизимни жорий этиш орқали норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни қабул қилиш тизими такомиллаштирилмоқда.
Тартибга солиш таъсирини баҳолаш тизими - Норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳаларидаги муаммоларни таҳлил қилиш, уларни ҳал қилиш йўллари, рақобатга таъсир қилиш, янги воситалар ва тартибга солиш қоидаларини жорий этишнинг прогнози ва эҳтимолий оқибатларини баҳолаш, шу жумладан фуқаролар ва тадбиркорлик субъектлари учун фойда ва харажатларни таҳлил қилишдан иборат.
Шунингдек, тадбир давомида Фармон билан Адлия вазирлиги таркибида норматив-ҳуқуқий ҳужжатларнинг тартибга солиш таъсирини баҳолаш фаолияти билан шуғулланувчи Тартибга солиш таъсирини баҳолаш бошқармаси ташкил этилаётгалиги ҳамда вазирлик зиммасига бир қатор қўшимча вазифа ва функциялар юкланаётганлиги таъкидланди.
Матбуот анжумани давомида давлат органлари мутасадди ходимлари томонидан фуқаролар ва журналистларнинг саволларига ҳуқуқий жавоб беришди.

Что оставить в законодательстве, а от чего отказаться?
Разрозненность актов законодательства приводит на практике к сложности их восприятия, правовым разночтениям и коллизиям, зарегулированности и бюрократии.
Для устранения этих и подобных недостатков в соответствии с Концепцией совершенствования нормотворческой деятельности разработан и принят Указ Президента Республики Узбекистан «О мерах по улучшению деловой среды в стране путем внедрения системы пересмотра утративших свою актуальность актов законодательства».
29 сентября текущего года в Национальном пресс-центре состоялась пресс-конференция на тему «Что оставить в законодательстве, а от чего отказаться?», посвященная разъяснению сути и значения данного указа главы государства.
В ходе пресс-конференции должностные лица Министерства юстиции проинформировали представителей СМИ о внедряемых в соответствии с указом новых процедурах и мерах, о том, к каким положительным результатам эти новые процедуры приведут.
В частности, отмечалось, что указ определяет несколько важных направлений развития национальной законодательной системы.
Во-первых, в качестве механизма снижения регуляторной нагрузки внедряется метод «регуляторной гильотины», который предусматривает широкомасштабный пересмотр и отмену устаревших и утративших свою актуальность норм, оказывающих негативное влияние на бизнес-среду.
В Национальной базе законодательства имеется более 30 тысяч нормативно-правовых актов, из общего массива документов лишь 5 процентов составляют законодательные акты, а остальные 95 процентов — подзаконные акты.
Большое количество и разрозненность нормативных документов, в первую очередь, приводит к увеличению нормативной нагрузки в сфере предпринимательства и возникновению бюрократических барьеров, открывает путь к правовым разночтениям и коллизиям, игнорированию требований закона.
Во-вторых, определяется ряд мер по предотвращению чрезмерного регулирования и более эффективной реализации систематизации законодательства:
· установление на законодательном уровне конкретных критериев разграничения актов палат Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Президента Республики Узбекистан и Кабинета Министров и органов государственной власти на местах индивидуального и организационного характера от принимаемых ими нормативно-правовых актов;
· внедрение практики принятия нового законодательного акта вместо его новой редакции с одновременным признанием утратившим силу действовавшего законодательного акта, организовав пересмотр ранее принятых таких законодательных актов;
· внедрение практики признания по окончанию соответствующего года утратившим силу актов Президента Республики Узбекистан и Кабинета Министров, направленных на установление дополнительных нерабочих дней в период празднования официальных дат и перенос выходных дней, а также организацию проведения мероприятий.
В-третьих, Указом предусмотрено обеспечение прозрачности нормотворческой деятельности хокимиятов за счет систематизации нормативно-правовых актов органов государственной власти на местах путем включения их в Национальную базу данных законодательства Республики Узбекистан (www.lex.uz), инициирования отмены устаревших и утративших свою актуальность документов, а также внедрение механизма автоматического размещения в их базе данных.
Для сведения: на сегодня база правовых актов хокимиятов включает свыше 3 тысяч актов, из которых, по экспертной оценке, более 50 процентов могут быть систематизированы или полностью отменены.
В-четвертых, система принятия нормативно-правовых актов совершенствуется за счет введения системы оценки регуляторного воздействия.
Система оценки регуляторного воздействия направлена на оценку регуляторного воздействия проектов нормативно-правовых актов, анализ проблем, способов их решения, влияния на конкуренцию, прогнозирование возможных последствий внедрения новых инструментов и правил регулирования, включая анализ выгод и затрат для граждан и субъектов предпринимательства.
Также отмечалось, что Указом Президента Республики Узбекистан Министерство юстиции определено специально уполномоченным органом по координации деятельности в сфере оценки регуляторного воздействия нормативно-правовых актов и их проектов. В составе министерства создается Управление оценки регуляторного воздействия, и на министерство возлагаются дополнительные задачи в области оценки регуляторного воздействия.