Маиший ва қурилиш чиқиндилари билан боғлиқ ишларни бошқариш тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида
2020-09-30 | Ҳужжатлар
Иқтисодиёт соҳаларида ва аҳоли пунктларида ҳосил бўладиган маиший ва қурилиш чиқиндилари билан боғлиқ ишларни бошқариш тизимини янада такомиллаштириш, чиқиндиларни қайта ишлашда юқори технологиялар қўлланиладиган ишлаб чиқаришларни жорий этиш, шунингдек, қулай инвестиция муҳитини яратиш орқали ушбу соҳага тадбиркорлик субъектларини кенг жалб қилиш ҳамда давлат-хусусий шериклик лойиҳаларини амалга ошириш учун қулай шарт-шароитлар яратиш мақсадида:
1. Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси (кейинги ўринларда – Давлат экология қўмитаси), Давлат-хусусий шерикликни ривожлантириш агентлиги ва Давлат активларини бошқариш агентлигининг ҳудудларда маиший чиқиндилар билан боғлиқ ишларни амалга оширишда давлат-хусусий шерикликнинг янги моделини босқичма-босқич жорий этиш тўғрисидаги таклифлари маъқуллансин.
Бунда, давлат шериги – Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари ҳамда Давлат экология қўмитасининг ҳудудий органлари билан хусусий шерик ўртасида тузиладиган давлат-хусусий шериклик тўғрисидаги битимга мувофиқ:
а) давлат шериги томонидан:
маиший чиқиндиларни тўплаш ва олиб чиқиб кетиш бўйича хизмат кўрсатиш учун тегишли ҳудудлар хусусий шерикка бириктириб берилади;
давлат корхоналари ҳисобидаги чиқинди полигонлари чиқиндиларни саралаш ва қайта ишлаш бўйича технологияларни татбиқ этган ҳолда қўшимча равишда капитал қўйилмалар ва инвестицияларни жалб қилиш шарти билан хусусий шерикка узоқ муддатга фойдаланишга берилади;
маиший чиқиндилар билан боғлиқ ишларни амалга ошириш соҳасида хизмат кўрсатишга ихтисослашган давлат корхоналари ҳисобидаги махсус автотранспорт воситалари ва техникалари хусусий шерикка етти йилгача муддатга бўлиб-бўлиб тўлаш шарти билан баҳоловчи ташкилотлар томонидан белгиланган нархларда сотилади ҳамда лойиҳа якуни бўйича тўловлар тўлиқ тўлаб бўлинганидан сўнг уларни тасарруф этиш ҳуқуқи хусусий шерикка ўтказилади;
б) хусусий шерик томонидан қуйидаги мажбуриятлар олинади:
ўзига бириктириб берилган ҳудудда яшовчи аҳолининг қаттиқ маиший чиқиндиларни тўплаш ва олиб чиқиб кетиш бўйича хизматлар билан тўлиқ қамраб олинишини таъминлаш;
давлат-хусусий шериклик битимига мувофиқ инвестициялар киритиш ва санитария жиҳатидан тозалаш инфратузилмасини ривожлантириш;
махсус автотранспорт воситалари ва техникалари ҳаракати ҳамда чиқинди полигонларини реал вақт режимида давлат шериги томонидан назорат қилиш имконини яратиш;
қаттиқ маиший чиқиндиларни тўплаш ва олиб чиқиб кетиш бўйича хизматлар учун жисмоний ва юридик шахслардан тасдиқланган нархларда мажбурий тўловлар йиғилишини ва уларнинг ҳисобини юритиш бўйича давлат шериги томонидан яратилган ягона электрон тизимга уланилишини таъминлаш;
давлат-хусусий шериклик битимида белгиланган муддатларда чиқиндиларни саралаш (қайта ишлаш) технологияларини ўрнатиб, ишга тушириш.
2. 2020-2021 йилларда маиший чиқиндиларни тўплаш ва олиб чиқиб кетиш хизматларини кўрсатиш соҳасида амалга ошириладиган давлат-хусусий шериклик лойиҳалари бўйича “йўл харитаси” 1-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
3. Давлат экология қўмитаси Давлат-хусусий шерикликни ривожлантириш агентлиги, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши ва вилоятлар ҳокимликлари билан биргаликда:
а) қуйидагиларга эришилишини таъминласин:
аҳолини маиший чиқиндиларни тўплаш ва олиб чиқиб кетиш бўйича хизматлар билан қамраб олиш даражасини жорий йил якунига қадар 90 фоизга, 2021 йил якунига қадар 100 фоизга етказиш;
қаттиқ маиший чиқиндиларни қайта ишлаш ҳажмини жорий йил якунига қадар 21,8 фоизга, 2021 йил якунига қадар 36,5 фоизга етказиш;
маиший чиқиндиларни тўплаш ва олиб чиқиб кетиш хизматларини ташкил этиш соҳасида хусусий сектор улушини 2022 йил якунига қадар 50 фоизга етказиш;
б) давлат-хусусий шериклик лойиҳалари доирасида махсус автотранспорт воситалари ва техникаларни сотишдан келиб тушадиган маблағларнинг махсус банк ҳисоб рақамида жамланишини таъминласин ҳамда уларни махсус автотранспорт воситалари ва техникалар паркини янгилашга, шунингдек, халқаро молия институтларидан давлат кафиллиги остида олинадиган кредит маблағлари бўйича мажбуриятларни сўндиришга йўналтирсин.
4. Белгилансинки 2021 йил 1 январдан бошлаб:
ҳудудларда маиший чиқиндиларни тўплаш ва олиб чиқиб кетиш бўйича хизмат кўрсатиш учун мажбурий тўлов тарифлари (хизмат кўрсатувчи ташкилотлар томонидан келишилган нархларда амалга ошириладиган алоҳида хизматлар учун тўловлар бундан мустасно) дастлаб нархларни (тарифларни) тартибга солиш органлари хулосалари олиниб, кейинчалик тегишлигича Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси, халқ депутатлари вилоятлар ва Тошкент шаҳар Кенгашлари қарорлари билан маъқулланганидан сўнг тасдиқланади;
маиший чиқиндилар билан боғлиқ ишларни комплекс амалга ошириш кластерларига хизмат кўрсатиш учун белгиланган тартибда бириктириб берилган ҳудудларда иккиламчи хом ашёни (металл парчалари ва чиқиндиларини сотиб олишдан ташқари) қабул қилиш шохобчалари орқали тайёрлаш (сотиб олиш, қабул қилиш) мазкур кластерлар томонидан амалга оширилади (мазкур ҳудудда қайта ишловчи ташкилотларнинг иккиламчи хом ашёни ўзларига тегишли шохобчалар орқали сотиб олиши ёки қабул қилиши бундан мустасно);
маиший чиқиндиларни олиб чиқиб кетиш хизматини кўрсатиш жараёнида, шунингдек, маиший чиқиндиларни тўплаш шохобчалари ва саралаш пунктларидан маиший чиқиндилар таркибидаги иккиламчи хом ашёни маиший чиқиндилар билан боғлиқ ишларни амалга ошириш соҳасида хизмат кўрсатишга ихтисослашган ташкилотларнинг розилигисиз ажратиб олиш ва ўзлаштириш тақиқланади;
маиший чиқиндиларни ташиш, саралаш, утилизация қилиш ва қайта ишлаш учун тегишли технология ва қувватларга эга кластерларнинг янгиланиб борувчи рўйхати, шунингдек, уларга хизмат кўрсатиш учун бириктириб берилган ҳудудлар тўғрисидаги маълумотлар Давлат экология қўмитаси томонидан шакллантирилади ҳамда унинг расмий веб-сайтида жойлаштирилади.
5. Шундай тартиб жорий этилсинки, унга мувофиқ 2021 йил 1 январдан бошлаб:
а) бинолар ва иншоотлар, шу жумладан, йўллар ва муҳандислик коммуникацияларини қуриш, реконструкция қилиш, таъмирлаш ёки бузиш ишларида (кейинги ўринларда – қурилиш ишлари) ҳосил бўладиган қурилиш чиқиндилари биринчи навбатда такрорий фойдаланиш, қайта ишлашга ёки утилизация қилишга йўналтирилади;
б) қурилиш ишлари амалга оширилаётган объект жойлашган ҳудудда (туман ёки шаҳар) қурилиш чиқиндиларини утилизация қилиш ва қайта ишлаш учун тегишли технология ва қувватларга эга корхоналар мавжуд бўлмаган тақдирдагина уларни белгиланган тартибда чиқинди полигонларига жойлаштиришга йўл қўйилади;
в) қурилиш ишлари бўйича лойиҳа ҳужжатларини ишлаб чиқишда қурилиш жараёнида ҳосил бўладиган қурилиш чиқиндилари ҳажмларини ва уларни тўплаш жойларини белгилаш, шунингдек, улар билан боғлиқ ишларни амалга ошириш бўйича лойиҳавий ечимлар назарда тутилади;
г) янги қуриладиган кўп хонадонли уйлар жойлашиши режалаштирилган турар жой зоналарида:
маиший чиқиндиларни тўплаш шохобчаларини ташкил этишга бўлган талаб маиший чиқиндилар билан боғлиқ ишларни амалга ошириш соҳасида мазкур ҳудудга хизмат кўрсатувчи ихтисослашган ташкилот билан биргаликда ўрганилади ва қурилиш учун ер участкаларини ажратиш (танлаш) материаллари, лойиҳаолди ва лойиҳа ҳужжатларининг атроф-муҳитга таъсирини баҳолаш материалларида назарда тутилади;
хонадонлар сони 300 тадан ортиқ бўлган кўп қаватли уй-жойлар маиший чиқиндиларни тўплаш шохобчалари билан таъминланмаган бўлса, фойдаланишга қабул қилишга рухсат берилмайди;
д) қурилиш ишларини амалга ошириш натижасида ҳосил бўлган қурилиш чиқиндиларининг мулкдори бўлган юридик ва жисмоний шахсларга қуйидаги мажбуриятлар юкланади:
қурилиш ишлари олиб борилаётган объектларда ҳосил бўладиган чиқиндиларни сараланган ҳолда тўплаш ва вақтинча сақлаш;
қурилиш чиқиндиларини уларни тўплаш, ташиш, утилизация қилиш ва (ёки) қайта ишлаш билан шуғулланувчи юридик шахсларга топшириш, реализация қилиш ёхуд бу ишларни ўз кучи билан амалга ошириш;
қурилиш чиқиндилари полигонларга жойлаштириладиган тақдирда чиқиндиларни олиб чиқиб кетиш бўйича хизмат кўрсатишга ихтисослашган ташкилотлар ёки чиқинди полигонига эга бўлган ташкилотлар билан тегишли шартнома тузиш;
е) қурилиш чиқиндиларини ташиш билан шуғулланувчи юридик ёки жисмоний шахслар мазкур хизматларни кўрсатишда уларнинг қурилиш чиқиндиларини утилизация қилиш ва (ёки) қайта ишлаш билан шуғулланувчи ташкилотларга топшириш (реализация қилиш) ёхуд чиқинди полигонига жойлаштиришни назарда тутувчи ҳужжатларга эга бўлиши лозим.
2020-2021 йилларда маҳаллий бюджетлар маблағлари ҳисобидан қурилиш ва маиший чиқинди полигонларини қуриш ҳамда жиҳозлаш бўйича манзилли дастурлар 2 ва 3-иловаларга мувофиқ;
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши ва вилоятлар ҳокимликлари томонидан 2020-2021 йилларда чиқиндилар билан боғлиқ ишларни амалга ошириш соҳасида эришилиши таъминланадиган мақсадли индикаторлар 4.1-4.13-иловаларга мувофиқ тасдиқлансин.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 21 апрелдаги ПҚ-2916-сон қарори билан ташкил қилинган Чиқиндилар билан боғлиқ ишларни амалга ошириш тизимини мувофиқлаштириш ва такомиллаштириш бўйича Республика комиссиясига (Раматов) мазкур бандда назарда тутилган манзилли дастурларга ва мақсадли индикаторларга ўзгартишлар киритиш ҳуқуқи берилсин.
7. Белгилаб қўйилсинки, 2021 йил 1 январдан бошлаб:
аҳоли томонидан Давлат экология қўмитасининг Интернет тармоғидаги махсус ахборот тизимига юборилган экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва табиатдан фойдаланиш соҳасидаги ҳуқуқбузарликлар ҳақидаги фотосуратлар ва видеоёзувлар Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексда белгиланган тартибда кўриб чиқилади;
ҳуқуқбузарлик ҳолатлари тўғрисидаги фотосуратлар ва видеоёзувларни юборган шахслар ҳуқуқбузардан ундирилган жарима миқдорининг ўн беш фоизи миқдоридаги пул мукофоти билан рағбатлантирилади;
ҳуқуқбузарлик ҳолатлари тўғрисида юборилган фотосуратлар ва видеоёзувлардаги ҳуқуқбузарларнинг шахсини аниқлаш Давлат экология қўмитасининг ҳудудий органлари сўровига асосан ички ишлар органлари томонидан амалга оширилади;
ҳуқуқбузарлик ҳолатлари тўғрисидаги фотосуратлар, видеоёзувлар ва хабарларни тақдим этган шахслар тўғрисидаги маълумотларнинг ошкор этилишига йўл қўйилмайди.
8. Давлат экология қўмитаси:
Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги билан биргаликда 2021 йил 1 январга қадар барча ҳудудлардаги аҳолига атроф-муҳит, шу жумладан, маиший ва қурилиш чиқиндилари билан боғлиқ ишлар ҳолати устидан жамоатчилик назоратини амалга ошириш имконини берувчи, бу борадаги ҳуқуқбузарликлар тўғрисидаги фото ва видео материалларни жойлаштириш имкониятига эга бўлган Интернетдаги махсус ахборот тизимини яратиш ҳамда ҳар бир хабар берилган ҳолат бўйича тезкор чоралар кўриш тизимининг жорий қилинишини таъминласин;
чиқиндилар билан боғлиқ ишларни амалга оширишда экологик тарбия ва тарғиботни самарали ташкил этиш ҳамда жамоатчилик экологик назоратини амалга оширишда фуқаролар, нодавлат нотижорат ташкилотлар ҳамда оммавий ахборот воситалари билан яқиндан ҳамкорлик қилсин;
экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ҳолати ҳақида жамоатчилик хабардорлигини оширишга қаратилган ахборот-таҳлил ва медиа материалларини тайёрлаш, экологик маданиятни ошириш, ҳуқуқбузарликларнинг ўз вақтида олдини олиш чораларини кучайтирсин;
Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш вазирлиги билан биргаликда фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари томонидан экологик назоратнинг жамоатчи инспекторлари тизимини шакллантириш ишларини мувофиқлаштирсин.
9. Давлат экология қўмитаси Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги билан биргаликда:
“Ишга марҳамат” мономарказлари ҳамда Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги тизимидаги касб-ҳунарга ўқитиш марказларида замонавий кўникмалар асосида чиқиндиларни қайта ишлаш билан шуғулланувчи ходимларни тайёрлашни, қайта тайёрлашни ва малакасини оширишни ҳамда бу борада ишсиз фуқароларнинг бандлигини;
чиқиндиларни қайта ишлаш жараёнига чет элдан янги технологиялар жалб этилган тақдирда, улардан фойдаланишга ўргатиш бўйича “Ишга марҳамат” мономарказлари ва касб-ҳунарга ўқитиш марказларидаги таълим жараёнларига мазкур технологияларни ишлаб чиқарувчи ташкилотлар вакиллари ёки улардан фойдаланиш кўникмалари мавжуд бўлган етук хорижий мутахассислар, шу жумладан, видеоконференцалоқа воситалари орқали жалб этилишини таъминлаб борсин.
10. Давлат экология қўмитаси Атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳасида фаолият кўрсатаётган ходимларни қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш марказида (кейинги ўринларда – Марказ) маиший чиқиндилар билан боғлиқ ишларни амалга ошириш соҳасида хизмат кўрсатишга ихтисослашган ташкилотлар мутахассисларини қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш бўйича ўқув курсларини йўлга қўйсин.
Белгилансинки, 2022 йил 1 январга қадар маиший чиқиндилар билан боғлиқ ишларни амалга ошириш соҳасида хизмат кўрсатишга ихтисослашган хусусий ташкилотлар мутахассисларини Марказда қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш харажатларининг 50 фоизи Давлат экология қўмитасининг Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва чиқиндилар билан боғлиқ ишларни амалга ошириш жамғармаси маблағлари ҳисобидан қоплаб берилади.
11. Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги “Ўзавтосаноат” АК билан биргаликда уч ой муддатда республикада ишлаб чиқарилаётган маиший чиқиндиларни ташишга мўлжалланган махсус техникалар таннархларини қайта кўриб чиқиб, уларни пасайтириш чораларини кўрсин.
12. Давлат экология қўмитаси Вазирлар Маҳкамасига 2021 йил 1 январга қадар:
маиший ва қурилиш чиқиндиларини белгиланмаган жойларга ташлаганлик учун жарима санкциялари миқдорини ошириш, маиший ва қурилиш чиқиндилари билан боғлиқ ишларни амалга ошириш соҳасида ҳуқуқбузарлик содир этганлик учун фуқаролар ва мансабдор шахсларнинг жавобгарлигини кучайтиришни назарда тутувчи қонун лойиҳасини;
Қурилиш вазирлиги билан биргаликда Қурилиш чиқиндилари билан боғлиқ ишларни амалга ошириш тартиби тўғрисидаги низом лойиҳасини;
янги таҳрирдаги “Чиқиндилар тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси қонуни лойиҳасини киритсин.
13. Халқ таълими вазирлиги, Мактабгача таълим вазирлиги, Соғлиқни сақлаш вазирлиги:
бир ой муддатда чиқиндиларни олиб чиқиб кетиш бўйича хизмат кўрсатувчи ташкилотлар билан ўз тизимидаги ташкилотлар ўртасидаги дебитор ва кредитор қарздорлик ҳолатини таҳлил қилсин ҳамда уларни камайтириш юзасидан зарур чораларни амалга оширсин;
2021 йилдан бошлаб бюджет ташкилотларининг харажатлар сметаларини молия органларида рўйхатдан ўтказишда маиший чиқиндиларни тўплаш ва олиб чиқиб кетиш бўйича коммунал хизматлар ҳақини тўлаш ва чиқинди контейнерларини харид қилиш билан боғлиқ харажатларга етарли бюджет маблағлари назарда тутилишини
назорат қилсин.
14. Ички ишлар вазирлиги Давлат экология қўмитаси, Транспорт вазирлиги, Давлат солиқ қўмитаси, Санитария-эпидемиологик осойишталик ва жамоат саломатлиги хизмати, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ҳамда Тошкент шаҳар ҳокимликлари билан биргаликда:
ушбу қарор ва чиқиндилар билан боғлиқ ишларни амалга ошириш соҳасидаги бошқа қонун ҳужжатлари талабларига риоя этилиши юзасидан назорат ва тарғибот ишларини кучайтирсин;
маиший чиқиндилар билан боғлиқ ишларни комплекс амалга ошириш кластерларига бириктирилган ҳудудларда чиқиндиларни тайёрлаш (сотиб олиш, қабул қилиш), ташиш ва реализация қилиш билан боғлиқ фаолиятга оид қонун ҳужжатлари талабларига риоя этилиши устидан назорат ўрнатсин.
15. Маиший ва қурилиш чиқиндилари билан боғлиқ ишларни бошқариш тизимини янада такомиллаштириш мақсадида мазкур қарор қуйидаги тартибда ижро этилсин:
а) Бош вазирнинг биринчи ўринбосари – Чиқиндилар билан боғлиқ ишларни амалга ошириш тизимини мувофиқлаштириш ва такомиллаштириш бўйича республика комиссияси раиси А.Раматов:
мазкур қарор ижросининг ўз вақтида ва сифатли амалга оширилишини таъминласин, ҳудудларга чиққан ҳолда белгиланган чора-тадбирларнинг бажарилишини ўргансин, масъул вазирлик ва идораларнинг самарали фаолиятини ташкил этсин ҳамда мувофиқлаштирсин, аниқланган камчиликларни ўз вақтида бартараф этиб борсин;
мазкур қарорнинг 2 ва 3-иловаларига мувофиқ чиқиндиларни утилизация қилиш, қайта ишлаш ва кўмиш билан боғлиқ ишларни комплекс амалга ошириш бўйича замонавий чиқинди полигонлари ташкил этилишини, шунингдек, кейинчалик белгиланган тартибда ўзларига бериш шарти билан полигонларни қуриш ишларига хусусий шерикларнинг жалб қилинишини таъминласин;
2021 йил 1 июнга қадар қуйидагиларни ўз ичига олган қурилиш чиқиндилари полигонларини маҳаллий бюджет маблағлари ҳисобидан қуриш ва жиҳозлаш бўйича 2022-2023 йилларга мўлжалланган манзилли дастурни тасдиқлашни назарда тутувчи Ҳукумат қарори қабул қилинишини таъминласин:
Тошкент шаҳрида ҳосил бўладиган қурилиш чиқиндиларини жойлаштириш учун Тошкент вилоятининг камида учта ҳудудидан қурилиш чиқинди полигонларини қуришга ҳар бири 5 гектардан кам бўлмаган ер майдонини белгиланган тартибда ажратиш, қуриш ва жиҳозлаш;
вилоятлар марказлари, йирик шаҳарлар ва Нукус шаҳри учун қурилиш чиқинди полигонларини қуришга 5 гектардан кам бўлмаган ер майдонларини белгиланган тартибда ажратиш, қуриш ва жиҳозлаш;
б) Давлат экология қўмитаси раисининг биринчи ўринбосари Н.Обломуродов:
мазкур қарорнинг 1-иловасига мувофиқ ҳудудларда маиший чиқиндиларни тўплаш, олиб чиқиб кетиш ва қайта ишлаш бўйича давлат-хусусий шериклик лойиҳалари амалга оширилишини таъминласин;
маиший ва қурилиш чиқиндилари билан боғлиқ ишларни бошқариш тизимини такомиллаштириш юзасидан белгиланган чора-тадбирларнинг тўлиқ амалга оширилишини таъминласин ҳамда бу соҳада давлат экологик назоратини кучайтирсин;
в) Давлат-хусусий шерикликни ривожлантириш агентлиги директори Ғ.Холжигитов:
лойиҳа ташаббускорларига давлат-хусусий шериклик лойиҳаларини амалга оширишда, шу жумладан, аниқ лойиҳаларнинг концепциялари, битимлари ҳамда тендер ҳужжатларини ишлаб чиқишда кўмаклашсин;
мазкур соҳада давлат-хусусий шериклик лойиҳалари бажарилишининг бориши юзасидан мониторингни амалга оширсин;
г) Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси ва вилоятлар ҳокимлари:
тегишли ҳудудларда давлат-хусусий шериклик лойиҳалари амалга оширилишида тадбиркорлик субъектларига ҳар томонлама кўмаклашсин;
мазкур қарорнинг 2 ва 3-иловаларидаги манзилли дастурларни амалга ошириш учун маҳаллий бюджетдан талаб этиладиган зарур маблағларни ўз вақтида аниқласин ва ажратсин;
мазкур қарорнинг 4.1-4.13-иловаларига мувофиқ 2020-2021 йилларда чиқиндилар билан боғлиқ ишларни амалга ошириш соҳасидаги мақсадли индикаторларга сўзсиз эришилишини таъминласин;
2021 йилда маҳаллий бюджетлар ҳисобидан қурилган ва хусусий шериклар жалб этилмаган полигонларни бошқаришни Давлат экология қўмитасининг “Тоза ҳудуд” давлат унитар корхоналарига топширишни таъминласин.
16. Ўзбекистон Республикаси Президентининг айрим қарорларига 5-иловага мувофиқ ўзгартиришлар ва қўшимча киритилсин.
17. Давлат экология қўмитаси манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонун ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
18. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг биринчи ўринбосари А.Ж.Раматов зиммасига юклансин.

О мерах по дальнейшему совершенствованию системы управления деятельностью в сфере обращения с бытовыми и строительными отходами
2020-09-30 | Документы
В целях дальнейшего совершенствования системы управления деятельностью в сфере обращения с бытовыми и строительными отходами, образующимися в отраслях экономики и населенных пунктах, внедрения производств, применяющих высокие технологии переработки отходов, а также широкого привлечения субъектов предпринимательства в данную сферу и создания благоприятных условий для реализации проектов государственно-частного партнерства и инвестиционного климата:
1. Одобрить предложения Государственного комитета по экологии и охране окружающей среды (далее – Госкомэкологии), Агентства по развитию государственно-частного партнерства и Агентства по управлению государственными активами о поэтапном внедрении в регионах новой модели государственно-частного партнерства при осуществлении деятельности в сфере обращения с бытовыми отходами.
При этом в соответствии с заключаемым соглашением о государственно-частном партнерстве между государственным партнером – Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента, а также территориальными органами Госкомэкологии и частным партнером:
а) государственный партнер:
осуществляет закрепление за частным партнером соответствующих территорий для оказания услуг по сбору и вывозу бытовых отходов;
предоставляет в долгосрочное пользование частному партнеру полигоны отходов, состоящие на балансе государственных предприятий, с условием применения технологий сортировки и переработки отходов, а также дополнительного привлечения капитальных вложений и инвестиций;
реализует частному партнеру специальные автотранспортные средства и технику, состоящие на балансе государственных предприятий, специализирующихся на оказании услуг в сфере обращения с бытовыми отходами, в рассрочку сроком до семи лет по ценам, установленным оценочными организациями, и передает частному партнеру право распоряжения ими по итогам проекта после полной выплаты платежей;
б) частный партнер принимает на себя следующие обязательства:
обеспечение полного охвата услугами по сбору и вывозу твердых бытовых отходов населения, проживающего на закрепленной за ним территории;
внесение инвестиций и развитие инфраструктуры санитарной очистки в соответствии с соглашением о государственно-частном партнерстве;
создание возможности для осуществления государственным партнером контроля за движением специальных автотранспортных средств и техники, а также полигонами отходов в режиме реального времени;
обеспечение подключения к созданной государственным партнером единой электронной системе сбора и ведения учета обязательных платежей с физических и юридических лиц по утвержденным ценам за оказание услуг по сбору и вывозу твердых бытовых отходов;
установка и запуск технологий сортировки (переработки) отходов в сроки, установленные в соглашении о государственно-частном партнерстве.
2. Утвердить «Дорожную карту» по реализации проектов государственно-частного партнерства в сфере оказания услуг по сбору и вывозу бытовых отходов в 2020–2021 годах согласно приложению № 1.
3. Госкомэкологии совместно с Агентством по развитию государственно-частного партнерства, Советом Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятами областей:
а) обеспечить достижение следующих показателей:
доведение уровня охвата населения услугами по сбору и вывозу бытовых отходов до 90 процентов к концу текущего года, до 100 процентов – к концу 2021 года;
доведение объема переработки твердых бытовых отходов до 21,8 процента к концу текущего года, до 36,5 процента – к концу 2021 года;
доведение до 50 процентов доли частного сектора в сфере организации услуг по сбору и вывозу бытовых отходов до конца 2022 года;
б) обеспечить аккумулирование на специальном банковском расчетном счете средств, поступающих от реализации специальных автотранспортных средств и техники в рамках проектов государственно-частного партнерства, с их направлением на обновление парка специальных автотранспортных средств и техники, а также погашение обязательств по кредитным средствам, получаемым от международных финансовых институтов под гарантию государства.
4. Установить, что с 1 января 2021 года:
тарифы обязательных платежей за оказание услуг по сбору и вывозу бытовых отходов в регионах (за исключением платежей за отдельные услуги, предоставляемые обслуживающими организациями по договорным ценам) утверждаются после одобрения решениями соответственно Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, Кенгашами народных депутатов областей и города Ташкента с первоначальным получением заключений органов по регулированию цен (тарифов);
на территориях, закрепленных в установленном порядке для оказания услуг кластерам, занимающимся комплексным обращением с бытовыми отходами, заготовка (закупка, прием) вторичного сырья (за исключением закупки лома металлов и отходов) осуществляется данными кластерами через пункты приема (за исключением закупки или приема вторичного сырья перерабатывающими предприятиями через принадлежащие им пункты, расположенные на данной территории);
запрещается извлечение и присвоение вторичного сырья, содержащегося в составе бытовых отходов, в процессе оказания услуг по вывозу бытовых отходов, а также из пунктов сбора и сортировки бытовых отходов без согласия организаций, специализирующихся на оказании услуг в сфере обращения с бытовыми отходами;
обновляемый перечень кластеров, имеющих соответствующие технологии и мощности для транспортировки, сортировки, утилизации и переработки бытовых отходов, а также данные о территориях, закрепленных для оказания им услуг, формируются Госкомэкологии и размещаются на его официальном веб-сайте.
5. Установить порядок, в соответствии с которым с 1 января 2021 года:
а) строительные отходы, образующиеся при осуществлении работ по строительству, реконструкции, ремонту или сносу зданий и сооружений, в том числе дорог и инженерных коммуникаций (далее – строительные работы), направляются в первую очередь на вторичное использование, переработку или утилизацию;
б) допускается размещение в установленном порядке строительных отходов на полигонах в случае отсутствия на территории расположения (района или города) объекта, где проводятся строительные работы, предприятий, обладающих соответствующими технологиями и мощностями для утилизации и переработки данных отходов;
в) при разработке проектной документации по строительным работам предусматриваются проектные решения по определению объемов и мест сбора строительных отходов, образующихся в процессе строительства, а также проведению связанных с ними работ;
г) в жилых зонах, где планируется размещение новых строящихся многоквартирных домов:
потребность в создании пунктов сбора бытовых отходов изучается совместно со специализированной организацией, оказывающей услуги в сфере обращения с бытовыми отходами на данной территории и предусматривается в материалах оценки воздействия материалов, предпроектной и проектной документации по выделению (отбору) земельных участков под строительство на окружающую среду;
не разрешается принятие в эксплуатацию многоэтажных жилых домов с количеством более 300 квартир, не оборудованных пунктами сбора бытовых отходов;
д) на юридические и физические лица – собственников строительных отходов, образующихся в результате проведения строительных работ, возлагаются следующие обязательства:
осуществление раздельного сбора и временного хранения отходов, образующихся на объектах, где проводятся строительные работы;
сдача и реализация строительных отходов юридическим лицам, занимающимся их сбором, транспортировкой, утилизацией и (или) переработкой, либо выполнение данных работ своими силами;
заключение соответствующих договоров с организациями, специализирующимися на оказании услуг по вывозу отходов, или организациями, имеющими полигоны отходов, в случаях размещения строительных отходов на полигонах;
е) юридические и физические лица, занимающиеся перевозкой строительных отходов, при оказании данных услуг должны иметь документ, предусматривающий сдачу (реализацию) ими строительных отходов организациям, занимающимся утилизацией и (или) переработкой строительных отходов, либо размещение отходов на полигон отходов.
Адресные программы строительства и оснащения полигонов строительных и бытовых отходов за счет средств местных бюджетов в 2020 – 2021 годах согласно приложениям №№ 2 и 3;
Целевые индикаторы в сфере обращения с бытовыми отходами, достижение которых обеспечивается Советом Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятами областей в 2020 – 2021 годах, согласно приложениям №№ 4.1 – 4.13.
Предоставить Республиканской комиссии по координации и совершенствованию системы обращения с отходами (Раматов), образованной постановлением Президента Республики Узбекистан от 21 апреля 2017 года №ПП–2916, право вносить изменения в адресные программы и целевые индикаторы, предусмотренные настоящим пунктом.
7. Установить, что с 1 января 2021 года:
фотоснимки и видеозаписи о правонарушениях в сфере экологии, охраны окружающей среды и природопользования, отправленные населением в специальную информационную систему Госкомэкологии в сети Интернет, рассматриваются в порядке, установленном Кодексом об административной ответственности;
лица, отправившие фотоснимки и видеозаписи о фактах правонарушений, поощряются денежной премией в размере пятнадцати процентов от суммы штрафа, взысканного с правонарушителя;
установление личности правонарушителей на отправленных фотоснимках и видеозаписях по фактам правонарушений осуществляется органами внутренних дел на основании запроса территориальных органов Госкомэкологии;
не допускается разглашение информации о лицах, представивших фотоснимки, видеозаписи и сообщения о фактах правонарушений.
8. Госкомэкологии:
совместно с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций до 1 января 2021 года обеспечить создание в Интернете специальной информационной системы, позволяющей населению осуществлять общественный контроль за состоянием окружающей среды, в том числе работ по обращению с бытовыми и строительными отходами с возможностью размещения фото-и видеоматериалов о правонарушениях в данной сфере, а также внедрение системы принятия оперативных мер по каждому сообщенному факту;
установить тесное взаимодействие с гражданами, негосударственными некоммерческими организациями и средствами массовой информации по эффективной организации экологического воспитания и пропаганды в сфере обращения с отходами, а также ведению общественного экологического контроля;
усилить меры по подготовке информационно-аналитических и медиа-материалов, направленных на повышение осведомленности общественности о состоянии экологии и охраны окружающей среды, повышению экологической культуры, своевременной профилактике правонарушений;
совместно с Министерством по поддержке махалли и семьи координировать работы по формированию органами самоуправления граждан системы общественных инспекторов экологического контроля.
9. Госкомэкологии совместно с Министерством занятости и трудовых отношений обеспечить:
подготовку, переподготовку и повышение квалификации работников, занимающихся переработкой отходов на основе современных навыков в моноцентрах «Ишга мархамат» и центрах профессионального обучения системы Министерства занятости и трудовых отношений, а также занятость безработных граждан в данном направлении;
привлечение представителей организаций-производителей новых технологий или ведущих зарубежных специалистов, обладающих навыками их эксплуатации, к образовательному процессу моноцентров «Ишга мархамат» и центров профессионального обучения для обучения использованию новых технологий (в том числе с помощью средств видеоконференцсвязи) в случаях привлечения к процессу обращения с отходами новых технологий из-за рубежа.
10. Госкомэкологии обеспечить организацию учебных курсов по переподготовке и повышению квалификации специалистов организаций, специализирующихся на оказании услуг в сфере обращения с бытовыми отходами, в Центре переподготовки и повышения квалификации работников, осуществляющих деятельность в сфере охраны окружающей среды (далее – Центр).
Установить, что до 1 января 2022 года 50 процентов расходов на переподготовку и повышение квалификации в Центре специалистов частных организаций, специализирующихся на оказании услуг в сфере обращения с бытовыми отходами, покрываются за счет средств Фонда экологии, охраны окружающей среды и обращения с отходами Госкомэкологии.
11. Министерству экономического развития и сокращения бедности, Министерству инвестиций и внешней торговли совместно с АК «Узавтосаноат» в трехмесячный срок пересмотреть себестоимость производимой в республике специальной техники, предназначенной для транспортировки бытовых отходов, с принятием мер для ее снижения.
12. Госкомэкологии до 1 января 2021 года внести в Кабинет Министров проекты:
закона, предусматривающего увеличение размера штрафных санкций за сброс бытовых и строительных отходов в неустановленные места, усиление ответственности граждан и должностных лиц за совершение правонарушений в сфере обращения с бытовыми и строительными отходами;
совместно с Министерством строительства Положения о порядке обращения со строительными отходами;
Закона Республики Узбекистан «Об отходах» в новой редакции.
13. Министерству народного образования, Министерству дошкольного образования и Министерству здравоохранения:
в месячный срок проанализировать состояние дебиторской и кредиторской задолженностей между организациями, оказывающими услуги по вывозу отходов, и организациями своей системы с принятием мер, необходимых для их уменьшения;
начиная с 2021 года осуществлять контроль за предусмотрением бюджетных средств, достаточных на расходы, связанные с оплатой коммунальных услуг за сбор и вывоз бытовых отходов и закупкой контейнеров для отходов при регистрации в финансовых органах сметы расходов бюджетных организаций.
14. Министерству внутренних дел совместно с Госкомэкологии, Министерством транспорта, Государственным налоговым комитетом, Службой санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья, Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента:
усилить контроль и пропагандистскую работу по соблюдению требований настоящего постановления и иных актов законодательства в сфере обращения с отходами;
установить контроль за соблюдением требований законодательства о деятельности по заготовке (закупке, приему), транспортировке и реализации вторичного сырья на территории, закрепленной за кластерами по комплексному обращению с бытовыми отходами.
15. В целях дальнейшего совершенствования системы управления деятельностью в сфере обращения с бытовыми и строительными отходами обеспечить реализацию настоящего постановления в следующем порядке:
а) первому заместителю Премьер-министра – председателю Республиканской комиссии по координации и совершенствованию системы обращения с отходами Раматову А.:
обеспечить своевременное и качественное исполнение настоящего постановления, изучить выполнение установленных мер с выездом в регионы, организовать и координировать эффективную деятельность ответственных министерств и ведомств, своевременно устранять выявленные недостатки;
обеспечить организацию современных полигонов отходов для комплексной реализации работ по утилизации, переработке и захоронению отходов согласно приложениям №№ 2 и 3 к настоящему постановлению, а также привлечение частных партнеров к работе по строительству полигонов отходов с условием их последующей передачи частным партнерам в установленном порядке;
до 1 июня 2021 года обеспечить принятие правительственного решения, предусматривающего утверждение Адресной программы строительства и оснащения полигонов строительных отходов за счет средств местных бюджетов на 2022 – 2023 годы, включающей в себя:
выделение в установленном порядке в не менее трех районах Ташкентской области земельных площадей не менее 5 гектаров каждая под строительство полигонов строительных отходов, а также их строительство и оборудование для размещения строительных отходов, образующихся в городе Ташкенте;
выделение, строительство и оборудование в установленном порядке земельных площадей не менее 5 гектаров каждая под строительство полигонов строительных отходов для областных центров, крупных городов и города Нукуса;
б) первому заместителю председателя Госкомэкологии Обломурадову Н.:
обеспечить реализацию проектов государственно-частного партнерства по сбору, вывозу и переработке бытовых отходов в регионах согласно приложению № 1 к настоящему постановлению;
обеспечить полную реализацию установленных мер по совершенствованию системы управления деятельностью в сфере обращения с бытовыми и строительными отходами с усилением государственного экологического контроля в данной сфере;
в) директору Агентства по развитию государственно-частного партнерства Холжигитову Г.:
оказывать содействие инициаторам проекта в реализации проектов государственно-частного партнерства, в том числе разработке концепций, соглашений и тендерной документации конкретных проектов;
вести мониторинг реализации проектов государственно-частного партнерства в данной сфере;
г) Председателю Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимам областей:
оказывать всестороннее содействие субъектам предпринимательства в реализации проектов государственно-частного партнерства в соответствующих регионах;
своевременно определить и выделить из местных бюджетов необходимые средства, требуемые для реализации адресных программ, указанных в приложениях №№ 2 и 3 к настоящему постановлению;
обеспечить безусловное достижение целевых индикаторов в сфере обращения с отходами в 2020 – 2021 годах согласно приложениям №№ 4.1 – 4.13 к настоящему постановлению;
обеспечить передачу в 2021 году государственным унитарным предприятиям «Тоза худуд» Госкомэкологии управление полигонами, построенными за счет местных бюджетов без привлечения частных партнеров.
16. Внести изменения и дополнения в некоторые постановления Президента Республики Узбекистан согласно приложению №5.
17. Госкомэкологии совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
18. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на первого заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Раматова А.Ж.