Азиз Абдуҳакимов: Халқаро ахборотдан эркин умумфойдаланиш кунига бағишланган навбатдаги анжуман Тошкент шаҳрида бўлиб ўтади
2020-09-29 | Жамият
28 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазир ўринбосари, UNESCO масалалари бўйича Миллий комиссия раиси Азиз Абдуҳакимов UNESCO Бош директори Одри Азуле билан бирга Халқаро ахборотдан эркин умумфойдаланиш куни (ХАУФК)ни нишонлашга бағишланган юқори даражали онлайн-муҳокамада иштирок этди.
Тадбир 28-29 сентябрь кунлари Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти, Халқаро архивлар кенгаши, БМТ Тараққиёт дастури, “Twitter” ижтимоий тармоғи, “Очиқ ҳукумат” ҳамкорлиги ташаббуси, “Transparency International” илмий-ишлаб чиқариш бирлашмаси каби етакчи ташкилот ва тузилмаларнинг раҳбарияти иштирокида ўтказилмоқда.
Таъкидаш жоизки, Ўзбекистон бу каби нуфузли форумга таклиф қилинган ягона мамлакат бўлиб, бу Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев томонидан шаффофлик ва эркин фикрлиликни таъминлаш йўлида олиб борилаётган сиёсат натижасида мамлакатимизда рўй берган ўзгаришлар эътирофидир.
Ахборотнинг “COVID-19” пандемиясига қарши курашишдаги муҳим ролини инобатга олиб, тадбир мавзуси сифатида “Ахборот олиш – ҳаётларни қутқариб, ишончни мустаҳкамлаб, умид бағишлаб” танланган. Маърузачилар пандемия шароитида жамиятни ахборот билан таъминлашнинг турли жиҳатларини халқаро тузилмалар, давлат ва нодавлат ташкилотлар, шунингдек хусусий сектор нуқтаи назаридан ёритишди.
Азиз Абдуҳакимов Ўзбекистонда Президент Шавкат Мирзиёв бошчилигида ОАВни ривожлантириш бўйича амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотларга оид тақдимот ўтказди. Ўзбекистонда ОАВни либераллаштириш ва уларнинг жамиятдаги ролини мустаҳкамлаш, сўз эркинлиги ва журналистлар ҳуқуқларини тарғиб қилиш, ҳукумат фаолияти очиқлиги ва шаффофлигини таъминлаш, давлат ташкилотлари ҳамда аҳоли ўртасидаги мулоқотни мустаҳкамлаш йўлида қилинган ишлар аниқ мисоллар билан ёритиб берилди.
Мамлакатимизда олиб борилаётган ислоҳотлар меваси ўлароқ, жамият ҳаётида ижтимоий-сиёсий фаол қатламнинг пайдо бўлаётгани, кучли фуқаролик жамияти сари илдам қадамлар қўйилаётганига алоҳида урғу берди. Юқори даражали онлайн-муҳокама давомида Ўзбекистон Ҳукуматининг UNESCO билан ҳамкорликдаги ХАУФК бўйича халқаро анжуманини 2021 йилнинг кузида Тошкент шаҳрида ўтказиш истаги билдирилди.
Азиз Абдуҳакимовнинг сўзларига кўра, ушбу тадбирни республикамизда ташкил қилишга доир келишувга Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ҳузуридаги Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги раҳбарлари Комил Алламжанов ва Саида Мирзиёева (ҳозирда Миллий масс-медиани қўллаб-қувватлаш ва ривожлантириш фонди раҳбарияти)нинг UNESCO бош директори Одри Азуле билан 2020 йилнинг 9 январида Париж шаҳрида бўлиб ўтган учрашуви давомида эришилган.
Бош вазир ўринбосари кейинги йилга режалаштирилган ушбу анжуман давлатларда юз бериши мумкин бўлган ахборий инқирозлар ва муаммоларнинг олдини олиш ва уларга қарши курашиш йўлида UNESCO ҳамда бошқа халқаро ташкилотлар билан ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш йўлида хизмат қилишини таъкидлади. UNESCO Бош котиби Одри Азуле ва тадбирнинг бошқа иштирокчилари Ўзбекистон Республикаси Ҳукуматига келгуси йилда бу қадар муҳим тадбирни ўтказишга тайёр эканлиги учун самимий миннатдорчилик билдиришди.
Тадбир тўғридан-тўғри эфирда Ташкилотнинг расмий веб-сайти ҳамда унинг барча йирик ижтимоий платформалардаги каналларида кенг ёритилди.

Азиз Абдухакимов: Очередная конференция, посвященная Международному дню всеобщего доступа к информации, состоится в Ташкенте
2020-09-29 | Общество
28 сентября заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан, председатель Национальной комиссии по делам UNESCO Азиз Абдухакимов совместно с Генеральным директором UNESCO Одри Азуле принял участие в открытии онлайн-дискуссии высокого уровня, посвященной празднованию Международного дня всеобщего доступа к информации (МДВДИ).
Мероприятие проходит 28-29 сентября с участием руководящего звена таких ведущих организаций и структур, как Всемирная организация здравоохранения, Международный совет архивов, ПРООН, социальная сеть «Twitter», инициатива Партнерство «Открытое правительство», НПО «Transparency International» и др.
Следует отметить, что Узбекистан стал единственной страной, приглашенной на столь авторитетный форум. Это сделано в качестве признания изменений произошедших в нашей республике благодаря проводимой политике Президента Узбекистан Ш.М.Мирзиеева по обеспечению открытости и свободы выражения мнений. Темой мероприятия была выбрана «Доступ к информации - спасая жизни, укрепляя доверие, вселяя надежду», учитывая важную роль информации в противостоянии пандемии «COVID-19». Докладчики затронули различные аспекты обеспечения доступа к информации в контексте стратегий международных структур, государственных и негосударственных организаций, а также частного сектора в борьбе с пандемией коронавируса.
Азиз Абдухакимов провел развернутую презентацию основных итогов масштабных реформ в области развития СМИ, осуществляемых в стране под руководством Президента Шавката Мирзиёева. На конкретных примерах были освещены предпринимаемые в Узбекистане меры по либерализации СМИ и укреплению их роли в обществе, продвижению свободы слова и защите прав журналистов, обеспечению открытости и прозрачности работы правительства, укреплению диалога между госорганами и населением.
В рамках онлайн-дискуссии высокого уровня выражена приверженность Правительства Узбекистана проведению совместно с UNESCO международной конференции по случаю МДВДИ в г.Ташкенте осенью 2021г. По словам Азиза Абдухакимова, договоренность об организации данного мероприятия в нашей республике была достигнута в ходе встречи руководителей Агентства информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан К.Алламджанова и С.Мирзиеевой (ныне руководство Общественного фонда поддержки и развития национальных масс-медиа) с Генеральным директором UNESCO Одри Азуле, состоявшей 9 января 2020г. в г.Париже.
Узбекской стороной отмечено, что предстоящая конференция станет хорошей возможностью для поиска путей дальнейшего наращивания поддержки со стороны международного сообщества, в т.ч. UNESCO, направленных на укрепления потенциала стран противостоять будущим вызовам и кризисам в информационном плане. Генеральный секретарь UNESCO Одри Азуле и другие выступавшие выразили искреннюю признательность Правительству Республики Узбекистан за готовность принять у себя столь важное мероприятие в следующем году.
Мероприятие широко освещалось в прямом эфире через официальный вебсайт Организации и её каналы на всех крупных социальных платформах.