“Туризм фидойиси” кўкрак нишони соҳиблари маълум бўлди
Президент Шавкат Мирзиёевнинг 2019 йил 13 августдаги “Ўзбекистон Республикасида туризм соҳасини янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги 5781-сонли фармони ижросини таъминлаш мақсадида Вазирлар Маҳкамасининг 2020 йил 10 июлдаги 433-сонли қарори билан “Туризм фидойиси” кўкрак нишони таъсис этилди.
Ушбу кўкрак нишони Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 13 августдаги “Ўзбекистон Республикасида туризм соҳасини янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги 5781-сонли Фармони ижросини таъминлаш, шунингдек, Ўзбекистонда туризм соҳасини ривожлантиришга муносиб ҳисса қўшган давлат органлари, жамоат ташкилотлари, тадбиркорлик субъектлари, ижтимоий соҳа ва оммавий ахборот воситалари вакиллари ҳамда чет элдаги ватандошларни рағбатлантириш мақсадида таъсис этилди.
Таъкидлаш жоизки, сўнгги йилларда туризм соҳасида қўлга киритилаётган ютуқлар энг аввало Президентимиз томонидан ушбу соҳага қаратилаётган юксак эътибор ҳамда бу йўналишда яратилаётган қулай шарт-шароитларнинг самарасидир.
“Туризм фидойиси” кўкрак нишонининг таъсис этилиши ҳам туризм соҳасидаги ислоҳотларнинг натижасидир.
“Туризм фидойиси” кўкрак нишонининг 2020 йилги совриндорлари:
Абдуллаев Махмуд Мамаджанович – Жанубий Кореядаги “LAZZAT” ўзбек ресторани раҳбари;
Бадак Садик – Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси раисининг маслаҳатчиси (Туркия);
Бекжанова Амина Каримбаевна – “MUINAK TOUR” МЧЖ директори (Қорақалпоғистон Республикаси);
Зарифуллаев Гулмурод Сайфуллаевич – “Синтобистон” оилавий меҳмон уйи раҳбари (Навоий вилояти);
Ибрагимов Шухрат Равшанович – Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси Сурхондарё вилоятидаги ҳудудий бошқармаси Маркетинг ва туризм турларини ривожлантириш бўлими бошлиғи;
Кадиров Дониёр Бахтиёрович – Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирининг туризм ва транспорт объектларида хавфсизликни таъминлаш бўйича ўринбосари – Полковник;
Киёси Куросава  – кинорежиссёр, сценарист, ёзувчи ва Ўзбекистонда тасвирга олинган "Дунёнинг чеккаси томон" фильми продюсери (Япония);
Махкамов Илҳам Рустамович – Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирнинг биринчи ўринбосари;
Назиров Алишер Носирович – кулол, “Ҳунарманд” уюшмаси Риштон тумани бўлими аъзоси (Фарғона вилояти);
Сайдаминов Муродулла – Orient Voyage сайёҳлик фирмаси бош директори (Самарқанд вилояти);
Софи Ибботсон – Ўзбекистон Республикасининг Буюк Британиядаги Туризм бренди элчиси;
Салиев Тахиржан Нурмаматович – Ўзбекистон Аэронавтика федерацияси раиси;
Тони Тончиан Дзоу – “Ипак йўли” туризм халқаро университети ректори маслаҳатчиси (Хитой Халқ Республикаси);
Тухватуллина Эльмира Акрамовна - Ўзбекистон миллий телерадиокомпанияси, “Dunyo bo‘ylab” телеканали давлат унитар корхонаси директорининг ижодий ишлар бўйича ўринбосари;
Убайдуллаев Равшан Умарович – “Амирсой” тоғ чанғи курортини ташкил этиш бўйича лойиҳа раҳбари;
Уитердик Катерина – Бухоро шаҳридаги “Шухов” сув иншооти реставрацияси ва туризм намойиш объекти барпо этилиши ташаббускори, инвестор (Франция);
Шарапов Анвар Қурбанович – вафот этган (сўнгги иш жойи  Ўзбекистон хусусий сайёҳлик ташкилотлари уюшмаси раиси маслаҳатчиси, Туризмни ривожлантириш давлат қўмитасининг собиқ раиси);
Холматов Эркин Иргашевич - Жиззах вилояти Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш бошқармаси бошлиғи;
Ҳайитова Муҳайё Холмуродовна – Туризмни ривожлантириш давлат қўмитасининг Ҳудудий бошқармалар фаолиятини мувофиқлаштириш бошқармаси бошлиғи ўринбосари;
Ҳакимов Дилёр Зафарович - Ўзбекистон Республикасининг Бельгия Қироллигидаги Фавқуллодда ва Муҳтор Элчиси, Европа Иттифоқи ва НАТОдаги Ваколатхоналар бошлиғи.
“Туризм фидойиси” кўкрак нишони совриндорларини қутлаш маросими яқин кунларда тантанали равишда ўтказилади, унда Бош вазир ўринбосари, Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси раиси Азиз Абдуҳакимов совриндорларга кўкрак нишонини топширади.
Қайд этиш лозимки, “Туризм фидойиси” кўкрак нишони йилда бир марта топширилиб, совриндорлар сони 20 нафардан ошмайди.

Объявлены обладатели нагрудного знака «Туризм фидойиси»
В целях обеспечения выполнения Указа Президента Шавката Мирзиёева от 13 августа 2019 года № 5781 «О мерах по дальнейшему развитию сферы туризма в Республике Узбекистан», постановлением Кабинета Министров от 10 июля 2020 года №433 «О мерах по созданию благоприятных условий для развития и реабилитации сферы туризма в Республике Узбекистан»  учрежден нагрудный знак «Туризм фидойиси» ("За самоотверженный труд в развитии туризма").
Данным нагрудным знаком награждаются государственные служащие, общественные организации, субъекты предпринимательства, представители социальной сферы и средств массовой информации, внесшие достойный вклад в развитие и продвижение туризма в Узбекистане, а также соотечественники за рубежом, за их вклад в развитие отрасли и активную пропагандистскую деятельность.
Следует отметить, что достижения в сфере туризма за последние годы - это, прежде всего, результат высокого внимания Президента к этой сфере и созданных в этом направлении благоприятных условий.
Учреждение нагрудного знака «Туризм фидойиси» также является результатом реформ в сфере туризма.
Имена обладателей нагрудного знака «Туризм фидойиси»:
1. Абдуллаев Махмуд Мамаджанович – руководитель узбекского ресторана «LAZZAT» в Южной Корее;
2. Бадак Садик – советник председателя Государственного комитета по развитию туризма (Турция);
3. Бекжанова Амина Каримбаевна – директор ООО «МУИНАК ТУР» (Республика Каракалпакстан);
4. Зарифуллаев Гулмурод Сайфуллаевич – Глава семейного гостевого дома «Синтобистон» (Навоийская область);
5. Ибрагимов Шухрат Равшанович – начальник отдела маркетинга и развития отдельных видов туризма Сурхандарьинского областного управления Государственного комитета по развитию туризма;
6. Кадиров Дониёр Бахтиёрович – заместитель министра внутренних дел Республики Узбекистан по обеспечению безопасности на туристических и транспортных объектах - полковник;
7. Киёси Куросава  – кинорежиссер, сценарист, писатель и продюсер фильма "На край земли", снятого в Узбекистане (Япония);
8. Махкамов Илхам Рустамович – первый заместитель министра транспорта Республики Узбекистан;
9. Назиров Алишер Носирович – гончар, член Риштанского районного отделения Ферганской области Объединения «Хунарманд»;
10. Сайдаминов Муродулла – генеральный директор туристического агентства «Orient Voyage» (Самаркандская область);
11. Софи Ибботсон – посол туристического бренда Республики Узбекистан в Великобритании;
12. Салиев Тахиржан Нурмаматович – председатель Федерации аэронавтики Узбекистана;
13. Тони Тончиан Дзоу – советник ректора Международного университета туризма «Шелковый путь» (Китайская Народная Республика);
14. Тухватуллина Эльмира Акрамовна - заместитель директора по творческой работе государственного унитарного предприятия «Dunyo bo‘ylab», Национальной телерадиокомпании Узбекистана;
15. Убайдуллаев Равшан Умарович – руководитель проекта по организации горнолыжного курорта «Амирсой»;
16. Уитердик Катерина – Инициатор реставрации водного объекта «Шухов» в Бухаре и строительства на его базе туристического объекта, инвестор (Франция);
17. Шарапов Анвар Қурбанович –посмертно (последнее место работы - советник председателя Ассоциации частных туристических организаций Узбекистана, бывший председатель Госкомтуризма);
18. Хайитова Мухайё Холмуродовна – заместитель начальника отдела координации территориальных управлений, Государственного комитета по развитию туризма;
19. Хакимов Дилёр Зафарович - Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Узбекистан в Королевстве Бельгия, Глава Представительств в Европейском Союзе и НАТО.
20. Холматов Эркин Иргашевич  - начальник Джизакского областного управления экологии и охраны окружающей среды.
В ближайшие дни состоится церемония награждения, где заместитель Премьер-министра, председатель Государственного комитета по развитию туризма Азиз Абдухакимов вручит нагрудные знаки «Туризм фидойиси» их обладателям.
Следует отметить, что нагрудной знак «Туризм фидойиси» вручается один раз в год, а количество обладателей не превышает 20 человек.