Ўзбекистон ва Ҳиндистон ўртасида инновация йўналишидаги ҳамкорлик истиқболлари муҳокама қилинди
ДЕҲЛИ, 28 сентябрь. /“Дунё” АА/. Ўзбекистоннинг Ҳиндистондаги элчиси Дилшод Аҳадов ушбу мамлакатнинг “Routern.com” компанияси раҳбари Чандракант Шарма билан учрашув ўтказди, деб хабар бермоқда “Дунё” АА мухбири.
Тадбирда соҳаларга инновацион ғояларни фаол жорий қилиш, бу йўналишда биргаликда лойиҳалар амалга ошириш ва стартаплар экотизимини ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш борасида олиб борилаётган ишлар муҳокама қилинди. Унда, шунингдек, яқин келажакда бажарилиши режалаштирилаётган қўшма лойиҳалар таҳлил қилинди ва ҳамкорликнинг устувор йўналишлари белгилаб олинди.
Ч.Шарма айни пайтда бутун дунёда ҳукм сураётган пандемия шароитида рақамли технологиялар, билимлар ва замонавий ахборот технологияларига бўлган талабнинг бир неча маротаба ошганини таъкидлади. Бу борада “Routern.com” компанияси вакили билан туризм, масофавий таълим, республикамиз тадбиркорлари, жумладан ҳунармандлари томонидан ишлаб чиқарилаётган маҳсулотларни онлайн савдо платформалари орқали кенг тарғиб этиш каби масалалар юзасидан фикр алмашилди.
Шу ўринда эслатиб ўтиш лозимки, “Routern.com” жамоаси 2018-2019 йилларда Ўзбекистонга ташриф буюриб, тегишли вазирлик ва идораларда музокаралар ўтказган. 2019 йил октябрь ойида эса Чандракант Шарма Инновацион ривожланиш вазирлигининг Ҳиндистондаги фахрий элчиси этиб тайинланган.

Обсуждены перспективы сотрудничества между Узбекистаном и Индией в области инноваций
ДЕЛИ, 28 сентября. /ИА «Дунё»/. Посол Узбекистана в Индии Дилшод Ахадов встретился с главой индийской компании Routern.com Чандракантом Шармой, сообщает корреспондент ИА “Дунё”.
На мероприятии речь шла о проводимой последовательной работе по активному внедрению инновационных решений в различные отрасли Узбекистана, реализации совместных проектов в этом направлении и поддержке экосистемы стартапов. Стороны также проанализировали совместные проекты, запланированные на ближайшее время, и определели приоритеты сотрудничества.
Ч.Шарма отметил, что в нынешней ситуации в мире из-за пандемии коронавируса, потребность в цифровых решениях, знаниях и современных информационных технологиях растет динамично. В этой связи стороны обменялись мнениями по таким вопросам, как туризм, дистанционное обучение, широкое продвижение продукции, произведенной предпринимателями, в том числе ремесленниками Узбекистана, через онлайн торговые площадки.
Следует отметить, что представители Routern.com посещали Узбекистан в 2018-2019 годах и проводили переговоры с профильными министерствами и ведомствами нашей страны. В октябре 2019 года Чандракант Шарма был назначен почетным послом Министерства инновационного развития Узбекистана в Индии.