Ўзбекистон Республикаси Бош вазир ўринбосари, Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси раиси Азиз Абдуҳакимов туризм соҳаси вакилларини касб байрами билан табриклади
2020-09-27 | Туризм
27 сентябрь – Бутунжаҳон туризм куни. Бирлашган миллатлар ташкилотининг Бутунжаҳон туризм ташкилотига аъзо, барча давлатларда нишонланувчи ушбу байрам туризм соҳасини кенг тарғиб қилиш, унинг жаҳон иқтисодиётига қўшган ҳиссасини қайд этиш ҳамда турли мамлакатлар халқлари ўртасидаги ўзаро алоқаларни янада ривожлантиришни мақсад қилган.
2020 йил барча соҳалар қатори туризм соҳаси учун ҳам оғир келди, зеро туризм иқтисодиётнинг коронавирус натижасида энг кўп жабр кўрган секторларидан бири бўлди. Дунёнинг бирор бир мамлакати йўқки, COVID-19 асоратларидан жабр кўрмаган бўлса! Саёҳатларнинг чекланиши, соҳа хизматларига бўлган талабнинг кескин пасайиши иқтисодиётга салбий таъсир кўрсатиш билан бирга кўплаб ишчи ўринларининг йўқолишига ҳам олиб келди.
Шундай бўлса-да, давлатимиз раҳбари томонидан шундай мураккаб бир даврда соҳанинг аҳамиятини инобатга олиб, туризм соҳасини қўллаб-қувватлашга доир қатор ҳужжатлар имзоланди.
Президентимиз томонидан 2020 йилнинг 19 мартида бу йўналишда илк қабул қилинган “Коронавирус пандемияси ва глобал инқироз ҳолатларининг иқтисодиёт тармоқларига салбий таъсирини юмшатиш бўйича биринчи навбатдаги чора-тадбирлар тўғрисида”ги 5969-сонли фармонда ҳам, айниқса шу йилнинг 28 майида қабул қилинган “Коронавирус пандемиясининг салбий таъсирини камайтириш учун туризм соҳасини қўллаб қувватлашга доир кечиктириб бўлмайдиган чора-тадбирлар тўғрисида”ги 6002-сонли фармонда ҳам туризм соҳасини қўллаб- қувватлашга қаратилган чоралар белгиланди. Уларга кўра, пандемия даврида туризм соҳаси учун қатор енгилликлар яратилиб, шу йўналишда фаолият юритувчи тадбиркорларга имтиёзлар тақдим этилди. Бунинг учун давлатимиз раҳбарига соҳанинг барча вакиллари номидан чексиз ташаккуримизни изҳор қилган ҳолда, келгусида, албатта, билдирилган ишончни оқлашга ҳаракат қиламиз!
Ишонаманки, биргаликдаги ҳаракатимиз натижасида мамлакатимизда туризм соҳасини қайта тиклаб, аҳолимизнинг бандлигини, уларнинг даромадларини оширишни таъминлаймиз, пировардида иқтисодиётимизни янада юксалтирамиз.
Фурсатдан фойдаланиб, бугунги пандемия шароитида Ўзбекистонда туризм соҳаси ривожига ўз ҳиссасини қўшиб келаётган барча инсонларни Бутунжаҳон туризм куни билан самимий қутлайман! Уларга синовли даврни мардонавор енгиб келаётганликлари, соҳага кўп йиллик меҳнатлари синган ҳамкасбларимизнинг бугунга қадар биз билан бирга эканликлари учун ўз миннатдорчилигимни изхор этаман.
Сиздек фидойи мутахассисларнинг кўп йиллар давомида туризм соҳаси ривожи учун хизмат қилиши, шу йўналишда таълим олаётган ёшларни муносиб тарбиялашларига катта умид билдираман.
Ҳаётингиз мазмунли ва қизиқарли саёҳатлар ҳамда  унутилмас таассуротларга бой бўлсин! Касб байрамингиз муборак бўлсин, азиз ҳамкасблар!

Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan, Chairman of the State Committee for tourism development Aziz Abdukhakimov congratulated representatives of the tourism industry on their professional holiday
2020-09-27 | Tourism
September 27 - World Tourism Day. This holiday, which is celebrated in all countries that are members of the UN world tourism organization, is aimed at promoting tourism, highlighting its contribution to the world economy and further developing relations between the peoples of different countries.
2020 was a difficult year for the tourism industry, as well as for other sectors of the economy due to the coronavirus pandemic. Travel restrictions and a sharp drop in demand for services in this sector led to the loss of many jobs.
Nevertheless, in such a difficult time, the head of our state pays special attention to the tourism sector, unprecedented decrees and resolutions have been signed, and all necessary measures have been taken to support the industry.
Presidential Decree No5969 of March 19, 2020 " On priority measures to mitigate the negative impact on the economy of the coronavirus pandemic and global crisis phenomena ", as well as Decree No. UP-6002" About urgent measures of support of the sphere of tourism for decrease in negative impact of coronavirus pandemic" of May 28, 2020 defines a number of unprecedented measures aimed at supporting the tourism sector. In accordance with the documents, during the pandemic, the necessary conditions were created for the development of the tourism industry, and entrepreneurs working in this area were granted benefits. Expressing our gratitude to the head of our state on behalf of all representatives of the industry for this, we will try to justify the trust placed in us and pass this difficult period with dignity!
I am confident that as a result of our joint efforts, we will restore the tourism sector in our country, provide employment for the population, increase their incomes and develop our economy.
I take this opportunity to sincerely congratulate all those who contribute to the development of tourism in Uzbekistan in today's pandemics. Happy world tourism day! I would like to express my gratitude to all those who have been with us during this difficult period and despite everything have been faithfully serving the transformation of the tourism sector for many years!
I sincerely hope that such dedicated professionals as you will serve the development of the tourism industry for many years to come and will pass on their skills and knowledge to a new generation of specialists.
Let your life be filled with meaningful and interesting trips, unforgettable impressions! Happy professional holiday, dear colleagues!