Ўзбекистон Республикаси Бош вазир ўринбосари, Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси раиси Азиз Абдуҳакимов туризм соҳаси вакилларини касб байрами билан табриклади
2020-09-27 | Туризм
27 сентябрь – Бутунжаҳон туризм куни. Бирлашган миллатлар ташкилотининг Бутунжаҳон туризм ташкилотига аъзо, барча давлатларда нишонланувчи ушбу байрам туризм соҳасини кенг тарғиб қилиш, унинг жаҳон иқтисодиётига қўшган ҳиссасини қайд этиш ҳамда турли мамлакатлар халқлари ўртасидаги ўзаро алоқаларни янада ривожлантиришни мақсад қилган.
2020 йил барча соҳалар қатори туризм соҳаси учун ҳам оғир келди, зеро туризм иқтисодиётнинг коронавирус натижасида энг кўп жабр кўрган секторларидан бири бўлди. Дунёнинг бирор бир мамлакати йўқки, COVID-19 асоратларидан жабр кўрмаган бўлса! Саёҳатларнинг чекланиши, соҳа хизматларига бўлган талабнинг кескин пасайиши иқтисодиётга салбий таъсир кўрсатиш билан бирга кўплаб ишчи ўринларининг йўқолишига ҳам олиб келди.
Шундай бўлса-да, давлатимиз раҳбари томонидан шундай мураккаб бир даврда соҳанинг аҳамиятини инобатга олиб, туризм соҳасини қўллаб-қувватлашга доир қатор ҳужжатлар имзоланди.
Президентимиз томонидан 2020 йилнинг 19 мартида бу йўналишда илк қабул қилинган “Коронавирус пандемияси ва глобал инқироз ҳолатларининг иқтисодиёт тармоқларига салбий таъсирини юмшатиш бўйича биринчи навбатдаги чора-тадбирлар тўғрисида”ги 5969-сонли фармонда ҳам, айниқса шу йилнинг 28 майида қабул қилинган “Коронавирус пандемиясининг салбий таъсирини камайтириш учун туризм соҳасини қўллаб қувватлашга доир кечиктириб бўлмайдиган чора-тадбирлар тўғрисида”ги 6002-сонли фармонда ҳам туризм соҳасини қўллаб- қувватлашга қаратилган чоралар белгиланди. Уларга кўра, пандемия даврида туризм соҳаси учун қатор енгилликлар яратилиб, шу йўналишда фаолият юритувчи тадбиркорларга имтиёзлар тақдим этилди. Бунинг учун давлатимиз раҳбарига соҳанинг барча вакиллари номидан чексиз ташаккуримизни изҳор қилган ҳолда, келгусида, албатта, билдирилган ишончни оқлашга ҳаракат қиламиз!
Ишонаманки, биргаликдаги ҳаракатимиз натижасида мамлакатимизда туризм соҳасини қайта тиклаб, аҳолимизнинг бандлигини, уларнинг даромадларини оширишни таъминлаймиз, пировардида иқтисодиётимизни янада юксалтирамиз.
Фурсатдан фойдаланиб, бугунги пандемия шароитида Ўзбекистонда туризм соҳаси ривожига ўз ҳиссасини қўшиб келаётган барча инсонларни Бутунжаҳон туризм куни билан самимий қутлайман! Уларга синовли даврни мардонавор енгиб келаётганликлари, соҳага кўп йиллик меҳнатлари синган ҳамкасбларимизнинг бугунга қадар биз билан бирга эканликлари учун ўз миннатдорчилигимни изхор этаман.
Сиздек фидойи мутахассисларнинг кўп йиллар давомида туризм соҳаси ривожи учун хизмат қилиши, шу йўналишда таълим олаётган ёшларни муносиб тарбиялашларига катта умид билдираман.
Ҳаётингиз мазмунли ва қизиқарли саёҳатлар ҳамда  унутилмас таассуротларга бой бўлсин! Касб байрамингиз муборак бўлсин, азиз ҳамкасблар!

Заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан, председатель Государственного комитета по развитию туризма Азиз Абдухакимов поздравил представителей туристической отрасли с профессиональным праздником
2020-09-27 | Туризм
27 сентября - Всемирный день туризма. Этот праздник, который отмечается во всех странах, являющихся членами Всемирной туристской организации ООН, направлен на продвижение туризма,широкого освещение его вклада в мировую экономику и дальнейшее развитие отношений между народами разных стран.
2020 год был сложным для индустрии туризма,как и для других отраслей экономики из-за пандемии коронавируса. Ограничения на поездки, резкое падение спроса на услуги в этом секторе привели к потере многих рабочих мест.
Тем не менее, в такое непростое время глава нашего государства уделяет туристической сфере особое внимание, подписаны беспрецедентные указы и постановления, приняты все необходимые меры для поддержки отрасли.
Указ Президента от 19 марта 2020 г. № 5969 «О первоочередных мерах по смягчению негативного воздействия на отрасли экономики коронавирусной пандемии и глобальных кризисных явлений», также постановление № 6002 «О неотложных мерах поддержки сферы туризма для снижения негативного воздействия коронавирусной пандемии» от 28 мая 2020 г. определяет ряд беспрецедентных мер, направленных на поддержку туристического сектора. В соответстви с документами во время пандемии были созданы необходимые условия для развития туристической отрасли, а предпринимателям, работающим в этой сфере, предоставлены льготы. Выражая главе нашего государства от имени всех представителей отрасли огромную благодарность за это, мы постараемся оправдать оказанное доверие и достойно пройти этот сложный период!
Убежден, что в результате наших совместных усилий мы восстановим туристический сектор в нашей стране, обеспечим занятость населения, увеличим их доходы и будем развивать нашу экономику.
Пользуясь случаем, искренне поздравляю всех, кто вносит свой вклад в развитие туризма в Узбекистане в условиях сегодняшней пандеми. С Всемирным днем туризма! Хочу выразить огромную благодарность всем, кто в этот сложный период с нами и несмотря ни на что уже много лет преданно служат преобразованию сферы туризма!
Искренне надеюсь, что такие самоотверженные профессионалы, как вы, долгие годы будут служить развитию туристической индустрии и будут передавать свои навыки и знания новому поколению специалистов.
Пусть ваша жизнь будет наполнена содержательными и интересными путешествиями, незабываемыми впечатлениями! Здоровья вам! С профессиональным праздником, дорогие коллеги!