Хоразм, Андижон, Наманган ва Фарғона вилоятларида Ўзбекистон Республикаси Президентининг ҳамда экспорт ва инвестицияларни ривожлантириш масалалари бўйича Ҳукумат комиссияси топшириқлари ижросининг мониторинги ўтказилди
2020-09-27 | Иқтисодиёт
Жорий йилнинг 26-27 сентябрь кунлари Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари С.Умурзаков бошчилигидаги ҳамда вазирликлар, идоралар, тижорат банклари ва маҳаллий ҳокимият органлари раҳбарларидан иборат ишчи гуруҳи Хоразм вилоятига бориб, жорий йилнинг март ойида Ўзбекистон Республикаси Президентининг вилоятга ташрифи давомида берилган топшириқларнинг, шунингдек, экспорт ва инвестицияларни ривожлантириш масалалари бўйича Ҳукумат комиссияси томонидан вилоятда олиб борилган ишлари якунида ишлаб чиқилган чораларнинг амалга оширилишини ўрганди.
Ҳисоб палатаси томонидан давлат раҳбарининг Хоразм вилоятига ташрифи баённомаси билан тасдиқланган 336та топшириқнинг инвентаризацияси ўтказилди, натижада белгиланган тадбирларни амалга оширишни режалаштирилган саналардан кечиктириш бўйича бир қатор ҳолатлар аниқланди.
Мутасадди раҳбарлар томонидан кўрилган чора-тадбирлар юзасидан ҳисоботлар тақдим этилди, шунингдек, мавжуд масалаларни ҳал этиш бўйича таклифлар билдирилди. Давлат раҳбарининг кўрсатмаларини сўзсиз бажариш бўйича масъул шахслар ва муддатлар белгиланган ҳолда аниқ чора-тадбирлар ишлаб чиқилди.
Шунингдек, Ҳукумат комиссиясининг Хоразм вилоятида ҳудуднинг саноат ва салоҳиятини ошириш ҳамда қўшимча иш ўринлари яратишга қаратилган ишлари натижасида режалаштирилган 111та амалий чора-тадбирлар ижросининг таҳлили амалга оширилди.
Тадбиркорлар - инвестициявий лойиҳаларининг ташаббускорлари, саноат корхоналари раҳбарлари ва экспортчилар томонидан тилга олинган муаммоли масалалар алоҳида кўриб чиқилди ва уларнинг амалий ечимлари ишлаб чиқилиб, аниқ ижрочилар ва муддатлар белгиланди.
Шунингдек, Бош вазир ўринбосарининг Республикамизнинг турли вилоятларидаги туман ва шаҳарлар ҳокимлари билан тўғридан – тўғри ўзаро ҳамкорлик қилишнинг янги механизми орқали Хоразм вилояти туман ҳокимлари томонидан юборилган 17та мурожаат кўриб чиқилди. Ҳар бир масалани ечиш алгоритмлари ишлаб чиқилди, ижрочилар аниқланди ва муддатлари белгиланди.
Ишчи гуруҳ раҳбарияти томонидан тегишли вазирликлар, идоралар, тижорат банклари ва маҳаллий ҳокимият органлари масъул раҳбарларининг ҳаракатларига танқидий баҳо берилди. Юзага келаётган масалаларни зудлик билан ҳал этиш ва қўйилган вазифаларнинг ўз вақтида бажарилишини таъминлаш доирасида яқин идоралараро ҳамкорликни йўлга қўйиш бўйича чора-тадбирларни кўриш топширилди.
Ташриф якунида тегишли вазирлик, идора, ҳўжалик бирлашмалари ва тижорат банклари раҳбарлари тадбиркорларнинг аниқ лойиҳа ва ташаббусларини қўллаб-қувватлаш юзасидан қўшимча кўрсатмалар олишди. Амалга ошириш натижалари бўйича ҳисоботлар бир ҳафта муддатда тингланиши кўрсатиб ўтилди.

Проведен мониторинг исполнения поручений Президента Республики Узбекистан и Правительственной комиссии по вопросам развития экспорта и инвестиций в Хорезмской области
2020-09-27 | Экономика
26-27 сентября текущего года рабочая группа под руководством заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзакова и в составе руководителей министерств, ведомств, коммерческих банков и органов местной власти, выехав в Хорезмскую область, изучила ход исполнения поручений, данных в ходе визита Президента Республики Узбекистан в регион в марте текущего года, а также текущее состояние реализации мер, выработанных по итогам выезда в область Правительственной комиссии по вопросам развития экспорта и инвестиций.
Счетной палатой была проведена инвентаризация 336 поручений, утвержденных протоколом визита главы государства в Хорезмскую область, в результате чего был выявлен ряд случаев отставания исполнения запланированных мероприятий от намеченных сроков.
Ответственными руководителями были представлены отчеты о предпринятых мерах, а также озвучены предложения по решению имеющихся вопросов. Были выработаны конкретные меры по безусловному выполнению поручений главы государства с указанием ответственных лиц и сроков.
Также был проведен анализ хода реализации запланированных по итогам работы Правительственной комиссии в Хорезмской области 111 практических мероприятий, направленных на повышение промышленного и потенциала региона и создание дополнительных рабочих мест.
Отдельно были рассмотрены проблемные вопросы, озвученные предпринимателями-инициаторами инвестиционных проектов, руководителями промышленных предприятий и экспортерами, с выработкой практических решений и определением конкретных исполнителей и сроков.
Также были рассмотрены 17 обращений хокимов районов Хорезмской области, направленных с использованием нового механизма прямого взаимодействия заместителя Премьер-министра с хокимами районов и городов различных регионов Республики. Были выработаны алгоритмы решения каждого вопроса, определены исполнители и установлены сроки исполнения
Руководством рабочей группы была дана критическая оценка действиям ответственных руководителей соответствующих министерств, ведомств, коммерческих банков и органов местной власти. Было поручено принять меры по налаживанию тесного межведомственного взаимодействия для оперативного решения возникающих вопросов и обеспечения своевременного выполнения поставленных задач.
По итогам выезда соответствующие руководители министерств, ведомств, хозяйственные объединений и коммерческих банков получили дополнительные поручения по поддержке конкретных проектов и инициатив предпринимателей. Было указано, что отчёты об итогах исполнения будут заслушаны в недельный срок.