Транспорт-коммуникациявий ўзаро боғлиқликни мустаҳкамлаш Марказий Осиё барқарор ривожланишининг муҳим омили
2020-09-26 | Иқтисодиёт
Ўзбекистон Президенти Ш.М.Мирзиёев томонидан илгари сурилган Бирлашган Миллатлар Ташкилоти (БМТ) шафелигида Марказий Осиёда Транспорт-коммуникациявий ўзаро боғлиқликни ривожлантириш бўйича минтақавий марказни яратиш тўғрисидаги ташаббус Ўзбекистон Раҳбариятининг минтақавий ҳамкорлик ва яхши қўшничилик муносабатларини янада мустаҳкамлашга қаратилган сиёсатининг мантиқий давомидир.
Кенг маънода ўзаро боғлиқлик - транспорт, коммуникация, хусусан ракамлаштириш, энергетика, илм-фан, инновация, туризм  соҳаларида ўзаро боғлиқ ва бир бирини тўлдирадиган лойиҳаларни ва инфратузилма тармоқларини яратиш орқали янада яқин ҳамкорликка эришишдир.
Марказий Осиёда ўзаро боғлиқликни мустаҳкамлаш минтақанинг иқтисодий, инновацион ва барқарор ривожланишини таъминлашда муҳим роль ўйнайди.
БМТ шафелигида Марказий Осиёда Транспорт-коммуникациявий ўзаро боғлиқликни ривожлантириш бўйича минтақавий марказни яратиш ғояси бутун минтақа учун стратегик аҳамиятга эга бўлган ташаббусдир. Унда Марказий Осиёнинг фақатгина Европа ва Осиёни боғловчи транзит ҳудуд сифатида эмас, балки минтақалараро савдо-иқтисодий жараёнларнинг кучли субъектига айланиши ҳамда ушбу масала кун тартибини шакллантиришда иштроки кўзда тутилган.
Бугунги кунда мазкур ташаббусни илгари суриш ва амалга ошириш учун қулай халқаро шарт-шароитлар мавжуд.
Биринчидан, сўнгги йилларда иқтисодий, инсон, транзит, ишлаб чиқариш каби улкан ресурсларга эга бўлган Марказий Осиё минтақасига халқаро ҳамжамиятнинг бўлган қизиқиши тобора ортиб бораётганини гувоҳи бўлаяпмиз.
Буларнинг барчаси Ўзбекистон Президентининг Марказий Осиё мамлакалатлари билан олиб бораётган фаол ва жўшқин ташқи сиёсати туфайли барча йўналишда сифат жиҳатидан минтақавий ҳамкорликнинг яхшиланиши замирида содир бўлаяпти. Натижада Марказий Осиёнинг бошқа минтақа ва суб минтақалар билан сиёсий, савдо, сармоявий ҳамда транспорт-коммуникация алоқалари кенгаймоқда, барқарор ўсишнинг янги истиболлари очилмоқда.
Иккинчидан, 2019 йил июнь ойида Европа Иттифоқи Ташқи ишлар бўйича кенгаши томонидан Европа Иттифоқининг Марказий Осиё бўйича янги стратегияси “Европа Иттифоқи ва Марказий Осиё: мустаҳкам ҳамкорлик учун янги имкониятлар ”тасдиқланди.
Марказий Осиё Европа Иттифоқининг 2018 йил 15 октябрда тасдиқланган Европа ва Осиёнинг ўзаро боғлиқлигини мустаҳкамлаш бўйича стратегияси (бундан кейин Европа Иттифоқининг ўзаро боғлиқлик стратегияси) ЕИнинг янгиланган Марказий Осиё бўйича стратегияси билан уйғунлашган биринчи минтақага айланди.
Яқин келажакда Европа Иттифоқи Трансевропа транспорт тармоғини (ТEN-T) дастлаб “Шарқий шериклик” мамлакатлари (Озарбайжон, Арманистон, Белоруссия, Грузия, Молдова ва Украина) нинг транспорт-логистика инфратузилмасига, кейинчалик Марказий Осиё мамлакатлари транспорт тармоқларига боғлаш ниятидадир. Бошқача айтганда, Европа Иттифоқи минтақамизни қитъалараро транспорт ва инфратузилма лойиҳаларига жалб этишдан жуда манфаатдор эканлигини изҳор қилаяпти.
Марказий Осиё мамлакатларига минтақанинг ўзаро боғлиқлигини оширишда, шунингдек, унинг иқтисодиёти, савдо ва транспортининг глобал тизимга қўшилишида янада фаол кўмак бериш учун Европа Иттифоқи томонидан вазирлар даражасида барқарор ўзаро боғлиқлик бўйича “Европа Иттифоқи - Марказий Осиё” мулоқотини йўлга қўйишни таклиф этмоқда.
Унинг кун тартибига транспорт-коммуникация алоқалари, инвестиция, савдо, энергетика, рақамли алоқа ҳамда халқ дипломатияси соҳаларидаги минтақалараро ҳамкорликни мустаҳкамлаш масалалари киритилади.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.М.Мирзиёевнинг Европа Кенгаши раҳбари Ш.Мишель билан 2020 йилнинг
20 апрелида бўлган телефон суҳбати давомида Тошкентда Марказий Осиё минтақасининг ўзаро боғлиқлиги ва барқарор ривожланишини, аввало, савдо, инвестициявий, инновация, транспорт ва энергетика соҳаларида дастур ва лойиҳаларни илгари суриш орқали кучайтиришга қаратилган вазирлар даражасидаги анжуман ўтказиш таклиф этилган эди.
Таклиф этилаётган вазирлар даражасидаги анжуман Марказий Осиёда Транспорт-коммуникациявий ўзаро боғлиқликни ривожлантириш бўйича минтақавий марказни яратиш тўғрисидаги ташаббусни илгари суриш учун яхши платформа бўлиб хизмат қилиши мумкин.
Учинчидан, Хитойнинг “Бир макон, бир йўл” ташаббусини амалга оширилишида Марказий Осиё минтақасига энг муҳим ўринлардан бири ажратилмоқда. Биз буни, аслида, қадимги Буюк Ипак йўли даврида минтақамизнинг Шарқни Ғарб билан боғловчи бўғин сифатидаги мавқеининг қайта тикланиши дея тавсифлашимиз мумкин.
Жумладан, бизнинг мамлакатларимиз ўзаро ҳамкорликда Трансевропа транспорт тармоғини Хитойнинг “Бир макон, бир йўл” ташаббуси билан боғлаш учун ЕИ ва ХХР ўртасидаги энг барқарор ва самарали транспорт коридорларини аниқлаш бўйича трансчегаравий тадқиқотларнинг муҳим иштирокчиларига айланиши мумкин. Бунда халқаро молия институтлари иштирокида янги йирик транспорт-логистика лойиҳаларини амалга ошириш кўзда тутилмоқда.
Тўртинчидан, Марказий Осиёда транспорт-коммуникациявий ўзаро боғлиқликни ривожлантириш бўйича минтақавий марказ платформаси яна бир стратегик мақсад – Афғонистоннинг Марказий Осий транспорт тизимига интеграциялашувини амалга оширишга олиб келади. Бу эса, ўз навбатида, бизнинг минтақамизга келгусида савдо ва иқтисодий имкониятларни кенгайтириш орқали бевосита Ҳинд океанига чиқиш имкониятини беради.
“Марказий Осиё – Жанубий Осиё” ўзаро боғлиқлигини мустаҳкамлаш – нафақат Афғонистоннинг осойишта ривожланиши, балки бутун минтақанинг барқарор тараққиётини таъминлашнинг энг муҳим шартларидан биридир.
Шундай қилиб, Марказий Осиё давлатларининг Ғарб, Шарқ, Жануб ва Шимолдаги ҳамкорлар билан минтақалараро муҳокамалари савдо-иқтисодий, сармоявий, транспорт-коммуникация, рақамли ва маданий-гуманитар лойиҳалар билан мазмунан тўлдирилиши заруриятини инобатга олиб, БМТ шафеълигида Марказий Осиёда Транспорт-коммуникациявий ўзаро боғлиқликни ривожлантириш бўйича минтақавий марказни яратиш ташаббусининг айни мавриди эканлигини таъкидлаш мумкин.

Укрепление транспортно-коммуникационной взаимосвязанности как важный фактор устойчивого развития Центральной Азии
2020-09-26 | Экономика
Выдвинутая Президентом Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёевым инициатива о создании, под эгидой ООН, Регионального центра по развитию транспортно-коммуникационной взаимосвязанности в Центральной Азии является логическим продолжением политики Руководства нашей страны, направленной на дальнейшее укрепление регионального сотрудничества и добрососедских отношений.
Взаимосвязанность в широком понимании - достижение более тесного сотрудничества путем создания сопряженных и совместимых инфраструктурных сетей в сферах транспорта, коммуникаций, энергетики, науки и техники, инноваций и туризма.
Укрепление взаимосвязанности в Центральной Азии будет играть важную роль в обеспечении экономического, инновационного и устойчивого развития региона.
Идея создания под эгидой ООН Регионального центра по развитию транспортно-коммуникационной взаимосвязанности в Центральной Азии – инициатива, имеющая стратегическое значение для всего региона. Она подразумевает то, что Центральная Азия не может рассматриваться исключительно в качестве транзитной зоны, соединяющей Европу и Азию. Регион должен стать сильным субъектом межрегиональных торгово-экономических процессов и участвовать в формировании поветски дня в данном направлении.
Сегодня имеются благоприятные международные предпосылки для продвижения и практической данной инициативы.
Во-первых, за последние годы мы наблюдаем рост интереса к региону Центральной Азии, обладающему значительным экономическим, человеческим, транзитным, ресурсным и производственным потенциалом.
Все это происходит на фоне качественного улучшения регионального сотрудничества во всех направлениях, во многом благодаря проводимому Руководством Узбекистана активному и динамичному центрально-азиатскому курсу. Как следствие, расширяются политические, торгово-инвестиционные и транспортно-коммуникационные связи Центральной Азии с другими регионами и субрегионами, открываются новые перспективы для устойчивого роста.
Во-вторых, в июне 2019г. Совет ЕС по иностранным делам одобрил новую Стратегию Евросоюза по ЦА «Евросоюз и Центральная Азия: новые возможности для более крепкого партнерства».
Наш регион стал первым, где Стратегия Европейского союза по укреплению взаимосвязанности Европы и Азии, утвержденная 15 октября 2018г., сопряжена с обновленной Стратегией ЕС по Центральной Азии.
В обозримом будущем ЕС намерен связать Трансевропейскую транспортную сеть (TEN-T) с транспортно-логистической инфраструктурой стран «Восточного партнерства» (Азербайджан, Армения, Беларусь, Грузия, Молдова и Украина) с последующим присоединением транспортных сетей стран Центральной Азии. Т.е. Евросоюз проявляет большую заинтересованность в подключении нашего региона к трансконтинентальным транспортным и инфраструктурным проектам.
В целях более активного содействия странам Центральной Азии в повышении взаимосвязанности региона, а также его интеграции в глобальную систему экономики, торговли и транспорта, Евросоюзом предлагается учредить министерский диалог по устойчивой взаимосвязанности «ЕС-ЦА».
В его повестку будут включены вопросы укрепления межрегионального сотрудничества в области транспортно-коммуникационных связей, инвестиций и торговли, энергетики и цифровой связи, а также народной дипломатии.
Президентом Республики Узбекистаном Ш.М.Мирзиёевым в ходе телефонной беседы с главой Европейского Совета Шарлем Мишелем 20 апреля 2020г. предложено провести в Ташкенте Министерскую конференцию, направленную на усиление взаимосвязанности и устойчивого развития региона ЦА, прежде всего, путем продвижения программ и проектов в области торговли, инвестиций, инноваций, транспорта и энергетики.
Предлагаемая Министерская конференция может послужить хорошей платформой для продвижения инициативы о создании Регионального центра по развитию транспортно-коммуникационной взаимосвязанности в Центральной Азии.
В-третьих, региону ЦА отводится одна из ключевых ролей в реализации китайской инициативы «Один пояс, один путь». Это мы можем охарактеризовать, по сути, как возвращение былого статуса нашего региона как соединяющего звена Востока с Западом в эпоху Великого шелкового пути.
Например, наши страны могут стать важнейшими участниками совместного трансграничного исследования по выявлению наиболее устойчивых и эффективных транспортных коридоров между ЕС и КНР для соединения TEN-T с китайской инициативой «Один пояс, один путь». При этом, предусматривается реализация новых крупных транспортно-логистических проектов с участием международных финансовых институтов.
В-четвертых, платформа Регионального центра по развитию транспортно-коммуникационной взаимосвязанности в Центральной Азии будет способствовать реализации еще одной стратегической цели – интеграции Афганистана в транспортную систему Центральной Азии. Это в свою очередь, позволит в будущем нашему региону выйти непосредственно крупные порты Индийского океана, расширяя торговые и экономические возможности.
Укрепление взаимосвязанности «Центральная Азия - Южная Азия» - одно из важных условий мирного развития не только Афганистана, но и обеспечения устойчивого развития всего региона.
Таким образом, инициатива создания, под эгидой ООН, Регионального центра по развитию транспортно-коммуникационной взаимосвязанности в Центральной Азии является весьма своевременной, так как межрегиональные дискуссии стран Центральной Азии с партнерами на Западе, Востоке, Юге и Севере должны содержательно наполняться торгово-экономическими, инвестиционными, транспортно-коммуникационными, цифровыми и культурно-гуманитарными проектами.