Азиз Абдуҳакимов Самарқанд ярим марафонининг ташкилий масалаларига бағишланган онлайн йиғилиш ўтказди
2020-09-26 | Туризм
Ўзбекистон Республикаси Бош вазир ўринбосари, Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси раиси, Samarkand Half Marathon халқаро хайрия марафони ташкилий қўмитаси раиси Азиз Абдуҳакимов Самарқанд ярим марафонининг ташкилий масалаларига бағишланган онлайн йиғилиш ўтказди.
Унда вилоятлар ҳокимлари ўринбосарлари, Молия вазирлиги, ТИВ ва ИИВ, ФВВ, Транспорт вазирлиги ва Миллий гвардия раҳбар ўринбосарлари қатнашишди. Йиғилиш доирасида Самарқанд ярим марафонини ўтказиш билан боғлиқ қатор масалалар муҳокама қилинди. Азиз Абдуҳакимов бу йил ярим марафон виртуал форматда ўтиши, Самарқандда эса турли мамлакатларнинг профессионал атлетлари ғолиблик учун кураш олиб боришини таъкидлади. Пойга тўғридан-тўғри эфирда узатилади.
Мусобақа вилоятлар ўртасида ўтказилиб, иштирокчилар ўз ҳудуди биринчи ўринни эгаллаши учун энг катта масофани босиб ўтиши керак бўлади. Илк марта ярим марафон иштирокчилари учун икки қўшимча формат тақдим этилади: Болалар пойгаси ва Скандинавияча юриш.
Жорий йилда ярим марафонда Бош вазир ўринбосари Азиз Абдуҳакимов, Самарқанд вилояти ҳокими Эркинжон Турдимов, Маданият вазири Озодбек Назарбеков, Ўзбекистонда хизмат кўрсатган артист Севара Назархон, гимнастикачи, Олимпия ўйинлари совриндори Оксана Чусовитина, боксчи, 2016 йилги Олимпия ўйинларининг кумуш медаль совриндори Шаҳрам Ғиёсов, футболчи, Ўзбекистон терма жамоаси сардори Одил Аҳмедов, оғир атлетикачи, Осиё ва жаҳон чемпиони, 2016 йилги Олимпия ўйинлари ғолиби Руслан Нуриддинов, шунингдек блогер ва UzA директор ўринбосари Хушнудбек Худойбердиев, блогер ва Alter Ego канали муаллифи Кирилл Альтман ва бошқа кўплаб кишилар қатнашади. Samarkand Half Marathon’ни ўтказишдан тушган барча маблағлар Ўзбекистондаги аутизмдан азият чекувчи болалар интернатларидан бирида бадиий студия очишга йўналтирилади, хоҳловчилар учун эса маъруза ва семинарлар ҳам ўтказиш режалаштирилган.
Марафон одамларга аутизмдан азият чекувчи кишилар дунёси нақадар ранг-баранглиги ва бунга эътибор қаратиш қанчалик муҳим эканини англашда ёрдам беради. Йиғилиш доирасида мамлакатнинг барча ўқув муассасаларида инклюзияга эътибор қаратиш алоҳида муҳокама қилинди. Унда таълим тизими ўқувчилар билан суҳбат форматига мослаштирилиши лозимлиги, бу инклюзивлик ғоясини интерфаол шаклда максимал қулай даражада етказиб бериши қайд этилди.
Шу ўринда яқинда бутун республикамиз бўйлаб Samarkand Half Marathon халқаро хайрия пойгаси регистрацияси очилишига бағишланган #moviynurtarat акцияси бўлиб ўтганини алоҳида таъкидлаш зарур. Унда шаҳарлардаги йирик иншоотлар ва меъморий обидалар аутизмдан азият чекувчи кишиларга ҳайрихоҳлик белгиси сифатида ҳамда уларнинг ижтимоий муҳитга интеграциялашувида дуч келувчи муаммоларига эътиборни қаратиш мақсадида мовий рангда нур таратди. Samarkand Half Marathon – Маданият ва санъат жамғармаси томонидан Маданият вазирлиги, Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси ҳамда Самарқанд вилояти ҳокимлиги кўмагида ташкил қилинувчи, ҳар йили ўтказилувчи хайрия пойгаси. Хайрия пойгасига 1 ноябрь куни старт берилади. Унда бутун дунё мамлакатлари фуқаролари иштирок этиши мумкин.

Азиз Абдухакимов провёл онлайн совещание по организационным вопросам Samarkand Half Marathoon
Заместитель Премьер министра, председатель Государственного комитета по развитию туризма Республики Узбекистан, председатель оргкомитета благотворительного полумарафона Азиз Абдухакимов провёл онлайн совещание по организационным вопросам Самаркандского полумарафона.
В нем приняли участие заместители хокимов областей и заместители министра финансов, иностранных и внутренних дел, чрезвычайных ситуаций, транспорта и Национальной гвардии.  В рамках совещания обсуждены вопросы проведения Самаркандского полумарафона.
Азиз Абдухакимов отметил, что в этом году полумарафон будет проводиться в виртуальном формате, в Самарканде же соберутся только профессиональные атлеты из разных стран для борьбы за первенство.  Забег будет транслироваться в прямом эфире. Соревнование пройдёт и между областями, жители должны будут пробежать наибольшую дистанцию, чтобы их регион завоевал первое место.  Впервые для участников полумарафона будут представлены два дополнительных формата участия: Детский забег и Скандинавская ходьба.
В этом году в полумарафоне будут участвовать Заместитель Премьер министра Азиз Абдухакимов, хоким Самаркандской области Эркинжон Турдимов, министр культуры Озодбек Назарбеков, заслуженная артистка Республики Узбекистан Севара Назархан, гимнастка, многократная чемпионка мира, призёр Олимпийских игр Оксана Чусовитина, боксёр, серебренный призёр Олимпийских игр 2016 Шахрам Гиясов, футболист, капитан сборной Узбекистана Одил Ахмедов, тяжелоатлет, чемпион Азии и мира, чемпион Олимпийских игр 2016 Руслан Нуриддинов и многие другие.
Все средства, вырученные с проведения Samarkand Half Marathon, будут направлены на создание детской художественной студии в одном из интернатов Узбекистана для детей с аутизмом, а для всех желающих планируется проведение образовательных лекций и семинаров. Они помогут людям понять, как разнообразен мир людей с аутизмом, важно лишь проявить участие. В рамках совещания освещение вопросов инклюзии во всех учебных заведениях страны стало отдельным пунктом для рассмотрения.
Отмечено, что образовательная система должна адаптировать формат бесед с учениками, чтобы максимально доступно и в интерактивной форме донести идеи инклюзивности. Важно отметить, что недавно по всей республике прошла акция #moviynurtarat, приуроченная к открытию регистрации на международный благотворительный забег Samarkand Half Marathon.
Крупные городские сооружения и архитектурные памятники были подсвечены синим цветом в знак солидарности с людьми с аутизмом и привлечения внимания к проблемам, с которыми сталкиваются люди с РАС при интеграции в социальную среду. Samarkand Half Marathon – ежегодный благотварительный забег, организованный Фондом развития культуры и искусства совместно с Министерством культуры, Государственным комитетом по развитию туризма и хокимиятом Самаркандской области.  Старт благотварительному забегу будет дан 1 ноября. Участие в забеге может принять гражданин любой страны мира.