Одри Азуле: "Хива бугунги кунда ҳам одамларни бирлаштирган маданият ва илҳомнинг ҳақиқий кучини ўзида мужассам этган"
2020-09-25 | Маданият
ПАРИЖ, 25 сентябрь. /“Дунё” АА/. Олдин хабар қилинганидек, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев БМТ Бош Ассамблеясининг 75-сессиясида сўзга чиқиб, 2021 йилда Хивада "Марказий Осиё жаҳон цивилизациялари чорраҳасида" халқаро форумини ўтказиш ташаббусини илгари сурди. «Дунё» АА нинг Париждаги мухбири давлатимиз раҳбарининг ушбу ташаббуси бўйича ЮНEСКО Бош директори Одри Азуле хоним фикри билан қизиқди.
– Мамнуният билан эътироф этиш жоиз, Ўзбекистон билан ЮНЕСКО ваколати доирасидаги кўп соҳаларда юқори даражада самарали ҳамкорлик ўрнатилди. Бунга ҳар икки томоннинг сўнгги йиллардаги интилиши ва ҳамкорликни кенгайтиришга бўлган ташаббус туфайли эришдик. Президент Шавкат Мирзиёевнинг ЮНЕСКО билан яқин алоқалар ўрнатиш ва уни ривожлантиришга бўлган иштиёқини юқори баҳолайман. Париж ва Самарқанд шаҳарларида ўтган учрашувларимиз чоғида бунга яна бир карра амин бўлдим. Ҳозирги кунда икки томонлама муносабатларни ривожлантиришнинг мустаҳкам пойдевори яратилган, Ўзбекистон бўйича давлат дастури ва бир нечта “Йўл харита”лари самарали амалга оширилмоқда.
Келажакда ҳамкорликни мустаҳкамлаш мақсадида ҳар икки томон салоҳиятидан тўлиқ фойдаланиш талаб этилади, бунинг учун  янада кўпроқ ҳаракат қилиш керак. Масалан, ЮНЕСКО ваколати доирасида бошқа янги лойиҳа ва дастурлар бўйича ҳам ҳамкорликни йўлга қўйиш мумкин.
ЮНЕСКО йирик халқаро тадбирларни ўтказишда доим Ўзбекистоннинг яқин ҳамкори бўлиб келган. Сўнгги йилларда “Шарқ тароналари” халқаро мусиқа, Халқаро бахшичилик санъати фестиваллари, Халқаро мақом санъати анжумани каби йирик маданий тадбирлар ЮНЕСКО ҳамкорлиги ва шафелигида ўтказиб келинмоқда. Ўтган йили Самарқанд шаҳрида ўтган анъанавий “Шарқ тароналари” халқаро мусиқа фестивалининг очилиш маросимида мамнуният билан иштирок этдим.
Бу ЮНЕСКО ташкилоти Ўзбекистон интилишларини, шу жумладан Президент Шавкат Мирзиёевнинг Марказий Осиё бўйича халқаро форум ўтказиш ташаббусини қўллаб-қувватлашда давом этишини, лойиҳанинг амалга ошишида кўмак беришга тайёр эканини англатади. ЮНЕСКО Марказий Осиё тарихи ва маданиятини ўрганишга салмоқли ҳисса қўшмоқда – бир неча йил аввал “Марказий Осиё цивилизациялари тарихи” номли кўп жилдли китоб нашрдан чиқарилди. Ўзбекистон Президенти таклиф этган форум ҳам Марказий Осиёнинг минтақа ва дунё тарихий тараққиётининг шаклланишида муҳим ўрин тутган бой маданияти ва қўҳна тарихий меросига саёҳат қилиш учун яна бир яхши имконият бўлади.
Минтақанинг цивилизациялар чорраҳаси сифатидаги тарихий вазифаси ва бугунги тараққиётидан келиб чиқиб айтиш мумкинки, Марказий Осиё ҳозирги геосиёсий зиддиятлар шароитида ўзаро мулоқот ва музокара майдонига айланиши мумкин.
Форум учун танланган жой ҳам рамзий маънога эга: умумжаҳон тарихий мероси ҳисобланган кўҳна Хива шаҳрининг гўзаллиги ва улуғворлиги асрлар давомида олим, уста ва рассомлар эътиборини жалб қилиб, империя ва маданият марказларининг бешиги бўлиб келмоқда. Бу шаҳар бугунги кунда ҳам маданият ва маърифатнинг инсонларни бирлаштира оладиган қудратига мисолдир.

Гендиректор ЮНЕСКО Одри Азуле: Хива и сегодня олицетворяет настоящую силу культуры и вдохновения, объединяющую людей
2020-09-25 | Культура
ПАРИЖ, 25 сентября. /ИА «Дунё»/. Инициативу Президента Шавката Мирзиёева о проведении в 2021 году в городе Хиве Международного форума «Центральная Азия на перекрестке мировых цивилизаций», выдвинутую на 75-й сессии Генассамблеи ООН, корреспондент ИА «Дунё» попросил прокомментировать Генерального директора ЮНЕСКО Одри Азуле.
- Нам отрадно отметить продуктивное партнерство с Узбекистаном, налаженное на высоком уровне во многих сферах мандата ЮНЕСКО, - подчеркнула Одри Азуле. - Мы достигли этого во многом благодаря обоюдной воле и сильному желанию сторон расширять сотрудничество, наблюдаемые в последние годы.
Я высоко ценю личную приверженность Президента Шавката Мирзиёева установлению и развитию тесных связей с ЮНЕСКО, которую он продемонстрировал во время наших встреч с ним в Париже и Самарканде.
Отрадно, что сформирована правовая база, в том числе Страновая программа и несколько «дорожных карт», которые закладывают фундамент для укрепления двустороннего взаимодействия в будущем.
Я считаю, что мы должны еще больше активизировать наши усилия, чтобы полностью раскрыть огромный потенциал для дальнейшего укрепления двустороннего сотрудничества. К примеру, мы можем наладить взаимодействие в рамках относительно новых направлений и программ в рамках ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО всегда была близким партнером Узбекистана в совместной организации крупных международных мероприятий в сферах, входящих в её мандат. В последние годы ЮНЕСКО поддержала несколько крупных культурных фестивалей, в частности «Мелодии Востока», «Бахши» и «Маком», которые проводились под эгидой организации.
С этой точки зрения ЮНЕСКО приветствует инициативу Президента Шавката Мирзиёева о проведении Международного форума в Хиве «Центральная Азия на перекрестке мировых цивилизаций».
ЮНЕСКО мобилизует значительные ресурсы на изучение истории и культуры Центральной Азии - несколько лет назад была издана многотомная книга «История цивилизаций Центральной Азии».
Думаю, предстоящий форум станет еще одной хорошей возможностью погрузиться в увлекательную общую культуру и универсальное наследие Центральной Азии, которые сыграли ключевую роль в формировании цивилизаций в регионе и за его пределами.
Учитывая историческую роль региона как перекрестка цивилизаций и его нынешнюю жизнеспособность, Центральная Азия может стать площадкой диалога и посредничества в условиях текущей геополитической напряженности.
Выбранное место проведения форума также весьма символично: красота и величие древнего города Хивы, который является объектом всемирного наследия, на протяжении тысячелетий не только привлекала ученых, мастеров и художников, но и служила колыбелью империй и центров просвещения. Этот город и сегодня олицетворяет настоящую силу культуры и вдохновения, объединяющую людей.