Туристик объектлардаги тарғибот ёзувларида давлат тилининг аҳамияти юзасидан учрашув бўлиб ўтди
Бухоронинг диққатга сазовор манзилларидан бирида вилоят ҳокимлиги вакиллари, вилоят Туризмни ривожлантириш департаменти ва ташқи реклама ишлаб чиқарувчи субъектлар, туризм соҳаси вакиллари ва ҳунармандлар, тадбиркорлар иштирокида амалий учрашув бўлиб ўтди.
Тадбирда вилоят ҳокими ўринбосари Ботир Шаҳриёров, Бухоро шаҳар ҳокими Ўткир Жумаев, сектор раҳбарлари, вилоят Туризмни ривожлантириш департаменти ҳамда Маданий мерос бошқармаси мутасаддилари, туман ва шаҳар ҳокимларининг маслаҳатчилари, жамоат ташкилотлари вакиллари сўзга чиқишди.
Учрашувда Бухоро вилояти ҳокимининг маслаҳатчиси Феруза Ибрагимова жамоат жойларида, кўчаларда ва бинолар пештоқларида хорижий тилдаги ташқи тарғибот ёзувларининг кун сайин кўпаяётгани борасида тўхталиб ўтди.
Жумладан, қадимий шаҳар қисмидаги бинолар пештоқларидаги ташқи ёзувларнинг аксарияти хорижий тилда намойиш этилган бўлиб, чет эллик ташриф буюрувчиларга қулай бўлиши учун бундай йўл танлангани айтилмоқда. Ушбу масала юзасидан маҳаллий аҳоли ва ички туризм омилини ҳам инобатга олиш лозимлиги, ташқи ёзувлар устувор равишда давлат тили - ўзбек тили акс этиши зарурлиги қайд этилди ва тарғибот ёзувларини “Давлат тили ҳақида”ги Қонунга мувофиқлаштириш вазифалари белгиланди.
Тадбир давомида иштирокчилар ўзаро фикр-мулоҳаза алмашиб, ўзларини қизиқтирган саволларга масъуллар томонидан батафсил жавоблар олишди ҳамда келгусида ҳамкорликда мазкур ҳолатларнинг олдини олишга келишиб олишди.

Состоялось совещание о важности государственного языка на вывесках туристических объектов
В одной из достопримечательностей Бухары состоялась практическая встреча с участием представителей областного хокимята, областного управления по развитию туризма, рекламодателей, представителей туристической отрасли, ремесленников и предпринимателей.
На мероприятии выступили заместитель хокима области Ботир Шахриеров, хоким города Бухары Уткир Джумаев, руководители секторов, сотрудники Департамента развития туризма и культурного наследия, представители общественных организаций.
В ходе встречи советник хокима Бухарской области Феруза Ибрагимова отметила, что с каждым днём растет количество наружной рекламы на иностранных языках в общественных местах, на улицах и на фасадах зданий. В частности, было отмечено, что большинство внешних надписей в древней части города были отображены на иностранном языке, для удобства иностранных гостей.
В связи с этим было отмечено, что необходимо учитывать как местное население, так и фактор внутреннего туризма, наружная реклама должна быть на государственном языке в приоритетном порядке, а также были поставлены задачи согласования внешних пропагандистских записей с Законом "О государственном языке".
В ходе мероприятия ответственные лица подробно ответили на вопросы и замечания участников и договорились не допускать подобных ситуаций в дальнейшем сотрудничестве.