Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С. Умурзаковнинг Corriere della Sera (Италия) газетасига берган интервьюси
2020-09-23 | Иқтисодиёт
Covid ва иқтисодий ўсиш ўртасидаги Ўзбекистон
муаллиф Фариан Сабахи, 21 сентябрь, 2020 йил
«Пандемия Ўзбекистонни тўхтата олмади: биз хавфсизлик чораларини кўрган ҳолда ишлаб чиқариш ва экспортни тезда тиклашга муваффақ бўлдик. Молия вазирлиги вирусга қарши курашиш, аҳоли ва бизнесни қўллаб-қувватлаш учун 950 миллион евро миқдорида Инқирозга қарши жамғармани ташкил этди. Шу билан бирга, бизнесга 4 миллиард евро миқдорида ёрдам кўрсатиш бўйича чоралар тўплами қабул қилинди». Бош вазир ўринбосари, инвестициялар ва ташқи савдо вазири Сардор Умурзаков Ўзбекистон пандемияга қандай қарши курашаётганини тушунтириб берди.
Вирусни тўхтатиш учун қандай чоралар кўрдингиз?
Биз янги касалхоналарни фойдаланишга топширдик ва махсус карантин зоналарини қурдик. Беморларни даволаш энг яхши халқаро тажрибага асосланган ҳолда, жумладан, хорижий мутахассисларнинг иштирокида амалга оширилади. Ўзбекистон бошқа мамлакатларга, жумладан, Тожикистон, Қирғизистон, Хитой, Россия ва Венгрияга ҳам ёрдам кўрсатди. 2019 йилга нисбатан 2020 йилнинг биринчи чорагида қўшни давлатлар билан савдо ҳамкорлиги камаймади. Марказий Осиёда яхши қўшничилик муҳити ҳукм сурмоқда ва бу пандемияни бартараф этиш учун жуда муҳим ҳисобланади.
Бугунги Ўзбекистон олдингисидан қандай фарқ қилади?
Бу ўсиб бораётган мамлакат, ва бошланган ислоҳотлар орқага қайтарилмайди. 2019 йилда тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар ҳажми 4,2 миллиард долларни ташкил этди ва шундай қилиб, 2018 йилга нисбатан 3,7 баравар ошди. Ялпи ички маҳсулотда инвестициялар улуши 37 фоизга етди. Иқтисодий ўсиш 5,6 фоизни ташкил этди: саноат ишлаб чиқариши 6,6 фоизга, экспорт 28 фоизга ўсди, олтин-валюта захиралари 2,2 миллиард долларга кўпайиб, 28,6 миллиард долларни ташкил этди.
Вазирлигингизнинг мақсадлари нимада?
Биз хорижий инвестицияларни, илғор технологияларни ва ноу-хауларни жалб қиламиз, ишбилармонлик алоқаларини ўрнатамиз ва халқаро молия институтлари ва хорижий давлат молиявий ташкилотлар билан ҳамкорликни кенгайтирамиз. Қулай инвестиция муҳитини яратиш ва Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиш ҳам устувор вазифаларидандир.
Ўзбекистонда Италиянинг нечта компаниялари бор?
Айни пайтда Ўзбекистонда 53 та компания фаолият юритмоқда, улардан 13 таси 2019 йилда ташкил этилган. Улар ишлаб чиқариш ва хизмат кўрсатиш соҳасида ишлайди. “Конфиндустрия” билан бошланган ҳамкорлик ва янги “Конфиндустрия Ўзбекистон”нинг ташкил этилиши мамлкатимизга қизиқишни янада оширади деган умиддамиз. Биз ташқи ишлар вазири Ди Майо ва 2019 йилда Ўзбекистонга ташриф буюрган Ломбардия Президенти Фонтана билан конструктив мулоқотни давом эттирмоқдамиз.
“Текинт” ва “Даниэли” автомобиль ойналарни ишлаб чиқариш ва металлургиянинг ривожланишига катта ҳисса қўшди. «Пьетро Фьорентини» иштирокида Тошкентда электр газ ҳисоблагич заводи фойдаланишга топширилди. Фотоэлектр қурилмалар соҳасида ҳамкорлик қилишга қизиқиш билдираётган компаниялар мавжуд. Агротуризм соҳасида тажриба билан алмашишнинг салоҳияти қизиқиш уйғотмоқда. Биз Италиядан нефть, пўлат, тўқимачилик ва мева-сабзавот саноати учун машиналар ва ускуналарни сотиб оламиз. Биз Италияга ўзбек матолари, чарм, мева ва сабзавотларни етказиб беришни кўпайтирмоқдамиз. Биз келгусидаги савдо айирбошлашда ижобий динамикани кутмоқдамиз ва бизда саноат кооперацияси алоқаларини ўрнатиш учун салоҳиятимиз мавжуд.
Чет эл компанияларини жалб қилиш учун қандай ташаббуслар амалга оширдингиз?
Биз саноат, фармацевтика, қишлоқ хўжалиги ва туризм фаолияти учун 21 та эркин иқтисодий зоналарни ташкил қилдик, у ерда барча инфратузилма таклиф этилади ва резидентлар солиқлар ва божлардан 3-10 йилгача озод қилинади. Ўзбекистоннинг қулай жойлашуви ва МДҲ давлатлари билан тузилган эркин савдо шартномалари қарийб аҳолиси 300 миллион киши бўлган бозорга, шунингдек, Афғонистонга божсиз экспорт қилишни кафолатлайди.
Президент Шавкат Мирзиёев парламентда сўзлар экан, банк тизимида орқада қолаётганини таъкидлади: уни қандай енгиб ўтишни режалаштираяпсиз?
Биз банкларни мижозлар хизмат қилишга йўналтиришимиз, анъанавий давлат секторини хусусийлаштиришимиз ва чет эллик мутахассисларни жалб қилишимиз керак. Биз Италия банклари ва инвестиция жамғармалари билан ҳамкорлик қилишга тайёрмиз. ЕТТБ, ХМК ва бошқа халқаро молия институтларининг ҳиссалари муҳим аҳамиятга эга.
«Ипак визаси» нима?
Бугунги кунда 86 мамлакат фуқаролари Ўзбекистонга визасиз киришлари мумкин. Кириш визасининг бекор қилиниши италиялик сайёҳлар оқимини икки бараварга оширди. "Ипак визаси" маданияти, урф-одатлари ва тиллари ўхшаш бўлган, 20-асрнинг бошларига қадар чегаралари бўлмаган Марказий Осиёга минтақасига сафарларни яхшироқ ташкил этишга имкон берарди. Уни ишга тушириш учун биз бир қатор ташкилий ва техник масалаларда келишувларга эришишимиз керак.

Интервью заместителя Премьер-министра - министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова газете Corriere della Sera (Италия)
2020-09-23 | Экономика
Узбекистан, между Covid и экономическим ростом
автор Фариан Сабахи, 21 сентября 2020г.
«Пандемия не остановила Узбекистан: мы смогли быстро возобновить производство и экспорт при надлежащих мерах безопасности. Министерство финансов создало Антикризисный фонд в размере около 950 млн. евро для борьбы с вирусом, поддержки населения и бизнеса.
В то же время были приняты пакеты мер по оказанию помощи бизнесу на сумму 4 млрд. евро». Заместитель Премьер-министра, министр инвестиций и внешней торговли Сардор Умурзаков объясняет, как Узбекистан справляется с пандемией.
Какие меры вы приняли, чтобы остановить вирус?
Мы сдали в эксплуатацию новые больницы и построили специальные карантинные зоны. Лечение пациентов основано на лучшей международной практике, в том числе благодаря участию иностранных специалистов. Узбекистан оказал помощь и другим странам, в том числе Таджикистану, Кыргызстану, Китаю, России и Венгрии. По сравнению с 2019 годом в первом квартале 2020 года торговое сотрудничество с соседями не уменьшилось. В Центральной Азии царит атмосфера добрососедства, что крайне важно для преодоления пандемии.
Насколько сегодняшний Узбекистан отличается от прошлого?
Это растущая страна, и начатые реформы необратимы. В 2019 году объем прямых иностранных инвестиций составил 4,2 млрд. долл. и, таким образом, по сравнению с 2018 годом увеличился в 3,7 раза. Доля инвестиций в ВВП достигла 37%. Экономический рост составил 5,6%: промышленное производство выросло на 6,6%, экспорт - на 28%, золотовалютные резервы увеличились на 2,2 млрд долларов до 28,6 млрд. долларов.
Каковы цели вашего министерства?
Мы привлекаем иностранные инвестиции, передовые технологии и ноу-хау, налаживаем деловые связи и расширяем сотрудничество с международными финансовыми институтами и зарубежными государственными финансовыми организациями. Приоритетными задачами также являются создание благоприятного инвестиционного климата и вступление во Всемирную торговую организацию.
Сколько итальянских компаний присутствует в Узбекистане?
В настоящий момент в Узбекистане осуществляют свою деятельность 53 компании, 13 из которых созданы в 2019 году. Они работают в сфере производства и услуг. Надеемся, что начатое сотрудничество с "Конфиндустрией" и создание новой "Конфиндустрии Узбекистан" будет способствовать повышению интереса к нашей стране. Мы поддерживаем конструктивный диалог с министром иностранных дел Ди Майо и Президентом Ломбардии Фонтана, который посетил Узбекистан в 2019 году.
«Текинт» и «Даниэли» внесли большой вклад в развитие автомобильного стекольного производства и металлургии. В Ташкенте введен в эксплуатацию завод электронных счетчиков газа с участием «Пьетро Фьорентини». Есть компании, проявляющие интерес к сотрудничеству в области фотоэлектрических установок. Потенциальный интерес представляет передача опыта в области агротуризма. Мы покупаем в Италии машины и установки для нефтяной, сталелитейной, текстильной и плодоовощной промышленности. Мы увеличиваем поставки в Италию узбекских тканей, кожи, фруктов и овощей. Мы ожидаем положительной динамики дальнейших торговых обменов, и у нас есть потенциал для установления отношений промышленной кооперации.
Какие инициативы Вы предприняли для привлечения иностранных компаний?
Мы создали 21 свободную экономическую зону для промышленной, фармацевтической, сельскохозяйственной и туристической деятельности, где мы предоставляем инфраструктуру, а резиденты освобождаются от налогов и пошлин на 3-10 лет. Благоприятное положение Узбекистана и соглашения о свободной торговле со странами СНГ гарантируют беспошлинный экспорт на рынок с населением около 300 миллионов человек,а также в Афганистан.
Выступая в парламенте, президент Шавкат Мирзиёев подчеркнул отставание в банковской системе: как Вы планируете его преодолеть?
Мы должны поставить банки на службу клиентов, приватизировать традиционно государственный сектор, привлечь иностранных экспертов. Мы готовы сотрудничать с итальянскими банками и инвестиционными фондами. Вклад ЕБРР, МФК и других международных финансовых институтов имеет большое значение.
Что такое «шёлковая виза»?
Сегодня граждане 86 стран могут въезжать в Узбекистан без визы.Отмена въездной визы удвоила поток итальянских туристов. «Шёлковая виза» позволила бы лучше организовать поездки в Среднюю Азию, регион со схожими культурами, обычаями и языками, где до начала 20 века не было границ. Чтобы она заработала, нам необходимо достигнуть договоренностей по ряду организационным и техническим вопросам.