Бугундан “Шум бола-2020” халқаро кинофестистивали доирасидаги томошалар бошланади
“Ўзбеккино” Миллий агентлиги томонидан Тошкентдаги Гёте институти “Шлингель” халқаро кинофестивали билан ҳамкорликда “Шум бола-2020” кинофестивали ўтказилади.
Фестиваль 21-25 сентябрь кунлари Ҳумо аренада бўлиб ўтади. “Шлингель” халқаро кинофестивали томонидан замонавий ҳамда долзарб мавзудаги немис фильмлари ўзбек ва рус тилларида намойиш этилади.
Шунингдек, фестиваль доирасида ўзбек киноижодкорлари томонидан суратга олинган қисқа метражли фильмлар ҳамда “Ўзбеккино” Миллий агентлиги буюртмасига биноан яратилган “Зумраша” киножурналининг янги фильмлари тақдим этилади.
“Шум бола-2020” фестивали болалар, ёшлар, ота-оналар, ўқитувчилар ва мутахассислар учун мўлжалланган. Намойишларга кириш бепул.
Томошалар душанба, чоршанба ва жума кунлари рус, сешанба ва пайшанба кунлари ўзбек тилида намойиш этилади.
Фестиваль дастуридан Германиянинг “Жуда қалин дўстлар”, “Кўринмас Сю”, “Рокка дунёни ўзгартиради”, “Фрици – тарихдаги бурилиш нуқтаси” каби фильмлар ўрин олган.

В Ташкенте стартует международный кинофестиваль «Шум бола 2020»
ТАШКЕНТ, 21 сентября. /ИА «Дунё»/. На территории спорткомплекса «Хумо Арена» в Ташкенте 21 сентября откроется VII фестиваль кино для детей и молодежи «Шум бола 2020», передает ИА «Дунё» со ссылкой на информацию Гёте-института.
Это первое за время пандемии коронавируса крупное мероприятие в сфере кино. Его организаторы Национальное агентство «Узбеккино» и Гёте-институтом в нашей стране в сотрудничестве с Международным кинофестивалем детского и подросткового кино «Schlingel» (Хемниц, Германия).
По данным информационной службы «Узбеккино», с 21 по 25 сентября зрители увидят с переводом на русский и узбекский языки немецкие фильмы для детей и подростков, такие как «Идеальные друзья», «Невидимая Сью», «Рокка меняет мир», «Фрици - поворотный момент в истории».
Перед каждым сеансом вниманию зрителей будет представлен новый выпуск узбекского юмористического киножурнала, в частности короткометражки узбеских кинематографистов "Зумраша", снятые по заказу «Узбеккино».
Все посетители должны следовать строгим указаниям по безопасности в связи с распространением COVID-19. По этой причине посетители без масок на фестиваль и на просмотр кино не допускается, сообщается в анонсе.