Ўзбекистон ва БАА инвестициявий ҳамкорликни кенгайтирмоқда
Жорий йилнинг 20 сентябрь куни видеоконференция шаклида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаковнинг Бирлашган Араб Амирликларининг энергетика ва инфратузилма вазири Суҳайл бин Муҳаммад ал-Мазруи билан музокаралари бўлиб ўтди.
Видеоконференция давомида икки мамлакат ўртасидаги савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорлик масалаларининг кенг кўлами ҳамда стратегик шерикликнинг асосий йўналишлари ва қўшма лойиҳаларни амалга оширишдаги ўзаро ҳамкорликнинг амалий жиҳатлари муҳокама қилинди.
Икки томонлама келишувларни амалга оширишда эришилган муҳим ютуқлар таъкидланди. Жумладан, устав капитали 1 млрд долларга тенг бўлган Ўзбекистон – БАА қўшма инвестиция компанияси ўз операцион фаолиятини бошлади, Талимаржон электростанциясининг “Mubadala” компанияси томонидан хусусийлаштириш лойиҳаси доирасида электр энергиясини сотиб олиш бўйича инвестициявий битимини келишиш жараёни ниҳоясига етмоқда, Самарқанд шаҳрининг инфратузилмасини модернизация қилиш ҳамда Самарқанд шаҳрида 4 юлдузли меҳмонхона ва савдо маркази қурилишини молиялаштириш учун Абу Даби тараққиёт жамғармаси томонидан 300 млн доллар ажратилиши маъқулланди.
“Masdar” компанияси билан ҳамкорликда сезиларли ютуқларга эришилди - 2020 йил январь ойида Навоий вилоятида шамол электростанциясини қуриш лойиҳаси бўйича асосий юридик битимлар имзоланди. Ушбу минтақада 100 МВт қувватига эга қуёш электростанциясини қуриш лойиҳаси доирасида қурилиш ишларига тайёргарлик ҳам якунланди. “Masdar” унинг қурилиши учун тендерда 2019 йил октябрь ойида ютиб чиққан эди, ва ноябрь ойининг ўзида амирликдаги шериклар билан инвестиявий битим ва электр энергияни сотиб олиш бўйича битим имзоланди.
Амалга оширилаётган инвестиция лойиҳаларининг амалий жиҳатлари алоҳида кўриб чиқилди ва уларнинг жорий этилишини тезлаштириш бўйича кейинги ҳаракатлар белгилаб олинди.
Шунингдек, нефть-кимё, энергетика, қишлоқ хўжалиги, инфратузилма, телекоммуникациялар, соғлиқни сақлаш, туризм ва молия секторларида янги инвестициявий лойиҳаларни биргаликда ишлаб чиқиш орқали инвестициявий ҳамкорликни ва саноат кооперациясини кенгайтириш учун имкониятлар муҳокама қилинди.
Ҳамкорликнинг энг истиқболли йўналишларини аниқлаш ва аниқ лойиҳалар ва ташаббусларнинг инвестициявий жозибадорлигини таҳлил қилиш учун тегишли маслаҳатчиларни жалб қилиш мақсадида қўшма ишчи гуруҳни ташкил этиш тўғрисида келишувга эришилди.
Шунингдек, томонлар илғор Амирликлар тажрибаси ва технологияларини жалб қилиш, шунингдек коронавирус инфекциясининг тарқалишига қарши курашиш ва аҳоли саломатлигини муҳофаза қилишга қаратилган қўшма чораларни амалга оширишни назарда тутган ҳолда соғлиқни сақлаш соҳасида фаол ҳамкорликни йўлга қўйишга келишиб олдилар.

Узбекистан и ОАЭ расширяют инвестиционное сотрудничество
20 сентября текущего года в формате видеоконференции состоялись переговоры заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова с министром энергетики и инфраструктуры Объединенных Арабских Эмиратов Сухейлем бин Мухаммадом аль-Мазруи.
В ходе видеоконференции был обсужден широкий спектр вопросов торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества между двумя странами, а также практические аспекты взаимодействия по ключевым направлениям стратегического партнерства и реализации совместных проектов.
Был подчеркнут значительный прогресс, достигнутый в реализации двусторонних договоренностей. Так, начала свою операционную деятельность совместная узбекско-эмиратская инвестиционная компания с уставным капиталом в 1 млрд долларов, завершается процедура согласования соглашений в рамках участия компании «Mubadala» в приватизации Талимарджанской ТЭС, одобрено выделение 300 млн долларов со стороны Фонда развития Абу-Даби для модернизации инфраструктуры г.Самарканда, а также финансирования строительства 4-звёздочной гостиницы и торгового центра в г.Самарканде.
Значительный прогресс достигнут в сотрудничестве с компанией «Masdar» – в январе 2020 года подписаны основные юридические соглашения по проекту строительства ветряной электростанции мощностью 500 МВт в Навоийской области. Также завершена подготовка к строительным работам в рамках проекта по созданию в том же регионе солнечной электростанции мощностью 100 МВт. «Масдар» выиграла тендер на строительство данной электростанции в октябре 2019 года, а уже в ноябре с эмиратскими партнерами были подписаны инвестиционное соглашение и соглашение о закупке электроэнергии.
Отдельно были рассмотрены практические аспекты реализуемых инвестиционных проектов и намечены дальнейшие действия по ускорению их имплементации.
Также были обговорены возможности для расширения инвестиционного сотрудничества и промышленной кооперации путем совместной проработки новых инвестиционных проектов в сферах нефтехимии, энергетики, сельского хозяйства, инфраструктуры, телекоммуникаций, здравоохранения, туризма и финансового сектора.
Была достигнута договоренность об организации совместной рабочей группы для определения наиболее перспективных направлений сотрудничества и привлечения профильных консультантов для анализа инвестиционной привлекательности конкретных проектов и инициатив.
Также стороны обусловились наладить активное сотрудничество в сфере здравоохранения, имея в виду привлечение передового эмиратского опыта и технологий в данной области, а также реализацию совместных мер, направленных на противодействие распространению коронавирусной инфекции и защиту здоровья населения.