Ўзбекистон Бош вазири 28-30 сентябрь кунлари Тожикистонга боради
ТОШКEНТ, 20 сентябрь./«Дунё» АА/. Ўзбекистон Бош вазири Абдулла Ариповнинг Тожикистонга сафари санаси Душанбеда бўлиб ўтган икки мамлакат савдо-саноат палаталари (ССП) делегацияларининг учрашуви пайтида маълум бўлди, деб хабар бермоқда “Дунё” ахборот агентлиги мухбири.
Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси матбуот хизматининг хабар беришича, 18 сентябрь куни Тожикистон пойтахтида Савдо-саноат палаталари делегациялари раҳбарларининг икки томонлама музокаралари ва B2B шаклидаги ишбилармон доиралар учрашувлари бўлиб ўтди. Унда 200 нафарга яқин хусусий бизнес вакиллари иштирок этди.
Учрашувларда Ўзбекистон ҳукумати раҳбарининг Тожикистонга бўлажак ташрифи, савдо-иқтисодий ва сармоявий ҳамкорликни кенгайтириш, ишбилармонлик алоқаларини мустаҳкамлаш, кейинчалик Афғонистон ва минтақанинг бошқа давлатларига маҳсулот сотиш бўйича ўзбекистонлик ишбилармонлар иштирокида қўшма лойиҳаларни амалга ошириш доирасида бизнес-форум ўтказиш масалалари муҳокама қилинди.
Ўзбекистон ва Тожикистон ССП делегациялари чегараолди вилоятларидаги палаталар бўлинмалари ўртасида ҳамкорликка оид шартнома тузишга келишиб олди.
Маълумот ўрнида, Ўзбекистон парламенти делегацияси Душанбеда икки мамлакат парламентлари дўстлиги ва ҳамкорлик гуруҳларининг биринчи қўшма йиғилишида иштирок этиш учун бугун, 20 сентябрь куни Тожикистонга боради.

Премьер-министр Узбекистана посетит Таджикистан 28-30 сентября
ТАШКЕНТ, 20 сентября. /ИА «Дунё»/. Дата визита Премьер-министра Узбекистана Абдуллы Арипова в Таджикистан стала известна в ходе встречи делегаций торгово-промышленных палат (ТПП) двух стран в г.Душанбе, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По информации пресс-службы ТПП Узбекистана, 18 августа в столице Таджикистана состоялись двусторонние переговоры руководителей делегаций палат и бизнес-встреча деловых кругов в формате В2В, в которой приняли участие в общей сложности около 200 заинтересованных представителей частного бизнеса.
На встречах обсуждались вопросы проведения бизнес-форума в рамках предстоящего визита главы Правительства Узбекистана в Таджикистан, расширения торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества, укрепления деловых связей, осуществления совместных проектов с участием узбекского бизнеса для последующей реализации продукции в Афганистан и другие государства региона.
Делегации ТПП Узбекистана и Таджикистана договорились о заключении Соглашения о сотрудничестве между подразделениями палат в приграничных регионах.
20 сентября ожидается прибытие в Душанбе парламентской делегации Узбекистана для проведения с таджикскими коллегами первого совместного заседания парламентских групп дружбы и сотрудничества.